Stanice Plzeň, Jižní Předměstí vznikla roku 1903 na souběžném úseku tratí do Domažlic a Chebu pro obsluhu tehdejšího Říšského předměstí. K secesní budově přibyla roku 1921 budova novorenesanční, příjezdová. Po roce 1990 secesní objekt zcela zchátral.
Hlavní obrázek místa
Novější budova od západu
© Ivan Grisa 03/2010
Železniční stanice Plzeň - Jižní Předměstí se nachází jihozápadně od centra města. Parkování v okolí je problematické, částečně placené. Příjezd MHD je možný trolejbusovou linkou 16 (stejnojmenná zastávka jižně od železnice). Ve stanici zastavují osobní vlaky na tratích Plzeň - Domažlice a Plzeň - Cheb.
Ivan Grisa, 24.3. 2010
historie

Výpravní budovy železniční stanice Plzeň Jižní Předměstí

Do zářezu, kterým procházejí společně tratě Praha - Domažlice a Vídeň - Cheb, byla v letech 1903–04 umístěna železniční stanice Plzeň Říšské předměstí. Kromě ostrovního nástupiště s budovou, kterou se na ně scházelo z nově zřízeného přemostění, sem byly vloženy výhybky, které umožnily využití souběžného úseku obou tratí jako dvojkolejky a napojení nové vlečky Škodových závodů. Výpravní budova byla umístěna na západní část nového nástupiště. Jedná se o secesní stavbu postavenou firmou Müller a Kapsa. Nová stanice si získala velkou oblibu cestujících z řad obyvatel Říšského předměstí i zaměstnanců nedalekého strojírenského gigantu. Proto bylo rozhodnuto ji doplnit druhou budovou, která měla sloužit pro přijíždějící cestující. V letech 1919–21 byla postavena východně od silničního mostu stavba podle projektu R. Buriana ve stylu velmi opožděné novorenesance. Uspořádání stanice s budovami na středním nástupišti, přístupnými…  číst dále

Ivan Grisa, dle H. Hušičková a kol.: Technické památky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, III. díl, Libri 2003, 24.3. 2010

Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM), Plzeň-Jižní Předměstí

Místa v okolí

 Betlémská kaple
 Velká synagoga
 Západočeské muzeum
 Korandův dům
 mariánský sloup
 Císařský dům
 Gerlachovský dům
 městské opevnění
 radnice
 masné krámy
 kaple U Ježíška
 kostel sv. Mikuláše
 Černá věž
 Kunčin Hrádek
 Tyršův most
 Radčice
 Čertova Kazatelna
 Sylvánský vrch
 kostel sv. Jiří
 Litice
 Křimice
 Chlum u Plzně
 Malesice
 Kyjov
 kolomazná pec
 Čertův mlýn
 Červený Hrádek
 Krkavec
 Štěnovice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Komberk
 kostel sv. Petra
 Věžka
 Stará Plzeň
 kostel sv. Vavřince
 Dolanský Mlýn
 Radyně
 židovský hřbitov
 Čeminy
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 kaolinový důl
 Džbánek
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Vojtěcha
 Šťáhlavy
 Chlumčany
 Klabava
 Nebílovy
 Kokotsko
 kostel sv. Martina
 Hromnické jezírko
 Buben
 dvůr Býkov
 Bušovice
 Spálený mlýn
 Netunice
 Kozel
 židovský hřbitov
 Frumštejn
 Nekmíř
 Všeruby
 kostel sv. Martina
 Třebekov
 Neslívy
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Diviše
 Nezvěstice
 Lopata
 Líšťany
 kostel sv. Vavřince
 Vlčtejn
 Pokonice
 Žákava
 Křížový vrch
 Kaceřov
 kostel sv. Mikuláše
 Stará pošta
 Podmokly
Základní informace místa
ID místa: 8932
Typ místa: technická památka
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.5.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama