Novorománská kaplička ve tvaru rotundy byla na vrchu tehdy zvaném Voldušský postavena r. 1857. Končila u ní křížová cesta, vycházející od zaniklé kapličky Panny Marie Bolestné. Opravou prošla kaple po r. 1989 a v r. 1991 byla znovu vysvěcena. V r. 1994 byla prohlášena chráněnou kulturní památkou.
Hlavní obrázek místa
kaple na vrchu Kalvárie
© Milan Caha 04/2011
Novorománská kaplička ve tvaru rotundy bez apsidy, s obdélnou předsíní a se střechou s lucernou, byla na vrchu zvaném tehdy Voldušský postavena roku 1857 (podle jiného pramene to bylo roku 1853). Od té doby se také vrchu, na kterém stojí, říká Kalvárie. U kaple končila křížová cesta, vycházející od zaniklé kapličky Panny Marie Bolestné. Nedaleko od kaple byla v pískovci vyhloubena umělá jeskyně se sochou Krista. Areál po 2. světové válce pustl. Důkladnou opravou prošla kaple v r. 1989 a na podzim r. 1991 byla znovu vysvěcena děkanem Jaromírem Rýznerem. V r. 1994 byla prohlášena za státem chráněnou kulturní památku.
© Milan Caha (zdoj: David Borek na http://rokycanyhomepage.ic.cz/oseckyvrch.htm), 5.10. 2011
Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Rokycany

Místa v okolí

 křížová cesta
 židovský hřbitov
 kaple
 Labšovský mlýn
 Muchkovský mlýn
 masné krámy
 děkanství
 Rokycany
 kašna
 kašna
 radnice
 mariánský sloup
 městské opevnění
 Černá mohyla
 Fitzova vila
 židovský hřbitov
 Kamýk
 Osek u Rokycan
 Kotel
 Klabava
 Veselá
 Kokotsko
 Březina
 Švédský most
 vodní hamr
 Březina
 Bílá vila
 Bušovice
 Dvorec
 kostel sv. Josefa
 Mirošov
 Bílý mlýn Kepka
 Mydlná
 Javor
 Neslívy
 kaple se zvoničkou
 Vimberk
 Spálený mlýn
 Lopata
 Kozel
 mlýn Lopata
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Vavřince
 Stará Plzeň
 kostel sv. Václava
 Červený Hrádek
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Petra
 Radeč
 Šťáhlavy
 Na Vrchách
 Dolanský Mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Homberk
 Strašice
 Drštka
 Věžka
 kaple sv. Rozálie
 Jakšovský dům
 synagoga
 kostel sv. Štěpána
 Radnice
 kašna
 kostel sv. Václava
 Radyně
 Chlum u Plzně
 kostel sv. Markéty
 Nezvěstice
 kostel Všech svatých
 Hrad na Babské skále
 Čertův mlýn
 Rovný
 kostel sv. Jiří
 Chlukov
 kostel sv. Vavřince
 Žákava
 Šťastná věž
 Tři Trubky
 pivovar
 děkanství
 židovský hřbitov
 Spálené Poříčí
 Zábrodský mlýn
 Pokonice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 Těnovice
 Pouskův mlýn
 Kaceřov
 Džbánek
 Hromnické jezírko
 Újezdec
 Čertova skála
 židovský hřbitov
 Vlčtejn
 synagoga
 Zbiroh
 Štěnovice
 Třebekov
 kostel sv. Mikuláše
 Radost
 dvůr Býkov
 Nebílovy
 Netunice
 kostel sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 10220
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 5.10.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama