Budova byla postavena v l. 1678-1680. V l. 1878-1880 došlo k novobarokní přestavbě podle projektu, jenž zhotovil architekt Hermann Voelke. Do konce 2. světové války se objekt nazýval "Marienbad". Od r. 1971 kulturní památkou.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 10/2016
Lázeňské město Lądek-Zdrój (německy Bad Landeck, česky Landek) zasazené do krásné krajiny se nachází nedaleko českých hranic u řeky Biała Lądecka, v jihozápadním Polsku v Dolnoslezském vojvodství v kladském okrese. Ve městě jsou jedny z nejstarších lázní Evropy. Nejstarším a nejpůsobivějším lázeňským objektem je pavilon Wojciech (do r. 1945 Marienbad). Dvoupodlažní budova s centrální kopulí a s vysokou lucernou je postavena na kruhovém půdorysu, z níž vystupují čtyři výrazné ryzality. K budově přiléhá krásný park. Interiér je vyzdoben ve stylu tureckých lázní. V dolní středové části je kruhový mramorový bazén a horní postranní části slouží k ubytování hostů. Tato stavba není jediným turistickým lákadlem města. Za navštívení stojí například staré centrum s radnicí, středověký kamenný most nebo mnoho sakrálních staveb či zřícenina hradu Karpień.
Luděk Vláčil - zdroj: https://pl.wikipedia.org a další, 22.1. 2017

  historie

  První zmínka o místních koupelích má pocházet již z roku 1241, kdy mělo dojít k jejich zničení mongolským vojskem. Samotná budova "Wojciech" byla postavena v letech 1678-1680 a původně se nazývala "Marienbad". Od 5. do 24. srpna 1765 zde pobýval pruský král Fridrich II. Veliký a později se zde léčil například významný polský šlechtic Antoni Henryk Radziwiłł, americký prezident John Quincy Adams, etnograf a

  Luděk Vláčil - zdroj: https://pl.wikipedia.org a další, 2.11. 2016

  Půdorys místa


  © Józef Pilch: Leksykon zabytków architektury Dolnego Śląska, Arkady, Warszawa, 2005
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
  Polsko, dolnośląskie,

  Místa v okolí

   vyhlídka Na Trojaku
   Karpień
   Borůvková hora
   Hraničky
   Rychleby
   Pustý Zámek
   Čertovy kazatelny
   Jánský vrch
   Horní Fořt
   kostel sv. Kateřiny
   Javorník
   Bílá Voda
   kostel sv. Vavřince
   Bílý Potok
   Vlčice
   Kohout
   Lisie Kąty
   Buková
   Błotnica
   Bernartice
   Błotnica
   Králický Sněžník
   vodopád Wilczki
   boží muka
   Vápenná
  Základní informace místa
  ID místa: 13183
  Typ místa: ostatní
  Podkategorie: palác, dům
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: příležitostně
  Uveřejněno: 23.1.2017
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama