Stopy dle nálezů po zaniklé vsi ze 13. stol u křižovatky cest Losiná Nebílovy a Chválenice a Nebílovský Borek . Ve 14. stol zde vznikla tvrz po které je dodnes patrné tvrziště. Později byl k tvrzi přistavěn dvůr. V letech 1534 1555 a 1562 je několikrát zmiňována ves Džbánek, ale už jako pustá.
Hlavní obrázek místa
Tvrz Džbánek
© Petr Nožička 12/2019
Tvrziště Džbánek leží východně při silnici II/183, která spojuje Losinou a Nebílovy, a to jižně od křižovatky, z níž vycházejí vedlejší silnice do Chválenic a Nebílovského Borku. Tvrziště leží na katastrálním území Nebílovského Borku, vsi, která je nyní místní částí obce Štěnovický Borek.
29.8. 2020
popis

Dobře patrné tvrziště se nachází v centru areálu původně ohrazeného hradbou či masivnějším kamenným plotem, s dodnes viditelnou lokací. Plochý pahorek tvrze má tvar nepravidelné elipsy bez zachovaných stop staveb. Vzhledem k velikosti pahorku, sporadických zbytků stavebního kamene a chybějícím stopám po zbytcích mazanice byl zástavbou pravděpodobně dřevěný srub věžovitého charakteru s podezdívkou. Kolem tvrziště je kruhový příkop, na severovýchodě zaplněn vodou a severozápadě zesílený valem. Přepad z původně vodního příkopu byl vyveden do menšího ze dvou zaniklých rybníků, nacházejících se v této lokalitě.

23.7. 2020

historie

Zmínky o pustých vsích Džbánek, Zboží a Záboří, patřících k Nebílovům, jsou v zápisech ze zemských desek v roce 1534, dvakrát v roce 1555 a ještě v roce 1562. U vsí Džbánek a Zboží jsou to zmínky první a jediné, o vsi Záboří je první zmínka už z roku 1193. Nálezy z povrchového sběru z roku 1984 z místa vesnice obsahují střepy datovatelné od 13. století do počátku 15. století. Dle nálezů lze předpokládat vznik vesnice v 13. století. V berním rejstříku Plzeňského kraje Džbánek chybí, protože s velkou pravděpodobností byl jeho majitelem klášter, který tuto daň neplatil. V tomto případě šlo více než pravděpodobně o klášter v Nepomuku. V roce 1411 bylo klášteru v Nepomuku povoleno část svého majetku pronajmout, k roku 1417 pro dluhy pak část majetku prodat. V té době tady pravděpodobně vznikla tvrz. Povrchovým sběrem na tvrzišti bylo objeveno několik střepů…  číst dále

Petr Nožička, čerpáno z Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, kol. autorů, Nakladatelství Svoboda, Praha 1984, 23.7. 2020

Půdorys místa

terénní náčrt lokality
© J. Anderle, P. Rožmberský, V. Švábek: Džbánek, k. ú. Nebílovský Borek, o. Plzeň - jih, Ročenka Klubu Augusta Sedláčka 85, DK ROH Plzeň, Plzeň 1985
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM), Nebílovský Borek

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 Nebílovy
 Netunice
 Radyně
 židovský hřbitov
 synagoga
 Šťáhlavy
 Štěnovice
 kostel sv. Vojtěcha
 Vlčtejn
 Nezvěstice
 Pokonice
 kostel sv. Vavřince
 Žákava
 Kozel
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Vavřince
 Stará Plzeň
 kostel sv. Mikuláše
 Lopata
 Neslívy
 Hluboká
 Řenče
 Kožich
 židovský hřbitov
 Litice
 boží muka
 Tyršův most
 Dolní Lukavice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Javor
 Hradiště
 Chlumčany
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 kaple U Ježíška
 židovský hřbitov
 Korandův dům
 Mydlná
 děkanství
 kostel sv. Mikuláše
 pivovar
 Zábrodský mlýn
 Spálené Poříčí
 Západočeské muzeum
 Chocenice
 kostel sv. Víta
 Chocenice
 kostel sv. Prokopa
 kamenný most
 Gerlachovský dům
 Červený Hrádek
 Veselá
 masné krámy
 městské opevnění
 Černá věž
 Betlémská kaple
 mariánský sloup
 Císařský dům
 radnice
 Velká synagoga
 Kotel
 Příchovice
 Újezd
 Klabava
 Lázně Letiny
 kostel sv. Jiří
 Chlum u Plzně
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Matěje
 Kunčin Hrádek
 Skála
 Těnovice
 Pouskův mlýn
 kostel sv. Václava
 Fitzova vila
 kašna
 Černá mohyla
 Skočice
 městské opevnění
 kašna
 radnice
 mariánský sloup
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Lužany
 Muchkovský mlýn
 masné krámy
 děkanství
 Labšovský mlýn
 Rokycany
 kaple
 křížová cesta
 Kokotsko
 kostel sv. Josefa
 Sylvánský vrch
 Mirošov
 židovský hřbitov
 Přestavlky
 sousoší Piety
 venkovský dům
 socha sv. Josefa
 Křimice
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 Kamýk
 Malesice
 Kyjov
 Osek u Rokycan
 Strašná skála
 kaple sv. Anny
 Roupov
 kaple sv. Vojtěcha
Základní informace místa
ID místa: 14649
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.8.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama