Stopy dle nálezů po zaniklé vsi ze 13. stol u křižovatky cest Losiná Nebílovy a Chválenice a Nebílovský Borek . Ve 14. stol zde vznikla tvrz po které je dodnes patrné tvrziště. Později byl k tvrzi přistavěn dvůr. V letech 1534 1555 a 1562 je několikrát zmiňována ves Džbánek, ale už jako pustá.
Hlavní obrázek místa
Tvrz Džbánek
© Petr Nožička 12/2019
Tvrziště Džbánek leží východně při silnici II/183, která spojuje Losinou a Nebílovy, a to jižně od křižovatky, z níž vycházejí vedlejší silnice do Chválenic a Nebílovského Borku. Tvrziště leží na katastrálním území Nebílovského Borku, vsi, která je nyní místní částí obce Štěnovický Borek.
29.8. 2020
popis

Dobře patrné tvrziště se nachází v centru areálu původně ohrazeného hradbou či masivnějším kamenným plotem, s dodnes viditelnou lokací. Plochý pahorek tvrze má tvar nepravidelné elipsy bez zachovaných stop staveb. Vzhledem k velikosti pahorku, sporadických zbytků stavebního kamene a chybějícím stopám po zbytcích mazanice byl zástavbou pravděpodobně dřevěný srub věžovitého charakteru s podezdívkou. Kolem tvrziště je kruhový příkop, na severovýchodě zaplněn vodou a severozápadě zesílený valem. Přepad z původně vodního příkopu byl vyveden do menšího ze dvou zaniklých rybníků, nacházejících se v této lokalitě.

23.7. 2020

historie

Zmínky o pustých vsích Džbánek, Zboží a Záboří, patřících k Nebílovům, jsou v zápisech ze zemských desek v roce 1534, dvakrát v roce 1555 a ještě v roce 1562. U vsí Džbánek a Zboží jsou to zmínky první a jediné, o vsi Záboří je první zmínka už z roku 1193. Nálezy z povrchového sběru z roku 1984 z místa vesnice obsahují střepy datovatelné od 13. století do počátku 15. století. Dle nálezů lze předpokládat vznik vesnice v 13. století. V berním rejstříku Plzeňského kraje Džbánek chybí, protože s velkou pravděpodobností byl jeho majitelem klášter, který tuto daň neplatil. V tomto případě šlo více než pravděpodobně o klášter v Nepomuku. V roce 1411 bylo klášteru v Nepomuku povoleno část svého majetku pronajmout, k roku 1417 pro dluhy pak část majetku prodat. V té době tady pravděpodobně vznikla tvrz. Povrchovým sběrem na tvrzišti bylo objeveno několik střepů…  číst dále

Petr Nožička, čerpáno z Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, kol. autorů, Nakladatelství Svoboda, Praha 1984, 23.7. 2020

Půdorys místa

terénní náčrt lokality
© J. Anderle, P. Rožmberský, V. Švábek: Džbánek, k. ú. Nebílovský Borek, o. Plzeň - jih, Ročenka Klubu Augusta Sedláčka 85, DK ROH Plzeň, Plzeň 1985
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM), Nebílovský Borek

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 Nebílovy
 Netunice
 Radyně
 židovský hřbitov
 synagoga
 Šťáhlavy
 Štěnovice
 kostel sv. Vojtěcha
 Vlčtejn
 Nezvěstice
 Pokonice
 kostel sv. Vavřince
 Žákava
 Kozel
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Vavřince
 Stará Plzeň
 kostel sv. Mikuláše
 mlýn Lopata
 Neslívy
 Hluboká
 Lopata
 Řenče
 Kožich
 židovský hřbitov
 Dolní Lukavice
 Litice
 boží muka
 Tyršův most
 synagoga
 židovský hřbitov
 Javor
 Hradiště
 Chlumčany
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 kaple U Ježíška
 židovský hřbitov
 děkanství
 kostel sv. Mikuláše
 Korandův dům
 Mydlná
 pivovar
 Zábrodský mlýn
 Spálené Poříčí
 Chocenice
 kostel sv. Víta
 Západočeské muzeum
 kostel sv. Prokopa
 kamenný most
 Chocenice
 Šťastná věž
 Červený Hrádek
 Veselá
 masné krámy
 městské opevnění
 Gerlachovský dům
 Černá věž
 radnice
 Velká synagoga
 Betlémská kaple
 mariánský sloup
 Císařský dům
 Kotel
 Příchovice
 Újezd
 Klabava
 Lázně Letiny
 kostel sv. Jiří
 Chlum u Plzně
 kostel sv. Matěje
 kostel Všech svatých
 Kunčin Hrádek
 Skála
 Těnovice
 Pouskův mlýn
 kostel sv. Václava
 Chejlava
 Fitzova vila
 Skočice
 městské opevnění
 kašna
 Černá mohyla
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Lužany
 kašna
 radnice
 mariánský sloup
 Labšovský mlýn
 Rokycany
 Muchkovský mlýn
 masné krámy
 děkanství
 kaple
 Bílá vila
 křížová cesta
 Bílý mlýn Kepka
 kostel sv. Josefa
 Sylvánský vrch
 Kokotsko
 Halter Valley
 Mirošov
 židovský hřbitov
 Přestavlky
 sousoší Piety
 venkovský dům
 socha sv. Josefa
 Křimice
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 Kamýk
 Malesice
 Osek u Rokycan
 Kyjov
 Strašná skála
 kaple sv. Anny
 Roupov
 kaple sv. Vojtěcha
Základní informace místa
ID místa: 14649
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.8.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama