Asi na místě tvrze byl počátkem 17. stol. postaven pozdně renesanční zámek. Dvoukřídlá stavba s cenným portálem. Dostavěné třetí zámecké křídlo později opět zbouráno. V současnosti probíhají restaurační práce.
Hlavní obrázek místa
Zámek v Novém Studenci
Vstupní křídlo zámku
© Pavel Vítek 07/2007
Ves Nový Studenec, místní část města Ždírec nad Doubravou, leží 8 km východně od Chotěboře a 3 km severozápadně od Ždírce nad Doubravou. Renesanční zámek stojí nad údolím Studeneckého potoka na jejím západním konci. Zámek je v soukromém vlastnictví a veřejnosti není přístupný.
Pavel Vítek, 1.7. 2007
popis

Po roce 1612 vznikl zámek s dodnes zachovanými dvěma křídly, vstupní mramorový portál a i další kamenné detaily. To řadí studenecký zámek k nejkvalitnějším pozdně renesančním stavbám. Později dostavěné třetí zámecké křídlo bylo v průběhu 18. století zase odstraněno. Zámek je patrový objekt s mansardovou střechou, v nádvoří jsou zčásti zazděné arkády, na severním průčelí je honosný mramorový portál. Zámek obklopuje malý park.

Pavel Vítek - zdroj - Pavel Vlček, Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, nakladatelství Libri, v roce 1999, 1.7. 2007

historie

Počátkem 16. století se ve Studenci zmiňuje tvrz. Není však známo přesné umístění této tvrze. Je pravděpodobné, že stála v místech, kde stálo dnes již neexistující třetí křídlo nynějšího zámku. Základní kámen ke stavbě zámku byl položen roku 1612. Tehdy panství patřilo Jaroslavovi z Náchoda, který se však dokončení stavby nedožil. Dokončeno bylo pouze vstupní křídlo, levé křídlo bylo v hrubé stavbě a se stavbou pravého křídla nebylo ještě započato. V následujících letech se majitelé často střídali a stavba zámku nepokračovala. Roku 1638 získal zámek rod Kustošů ze Zubří a ti jej drželi do konce 17. století. Tehdy byl pořízen odhad zadluženého panství, jehož součástí byl i popis zámku. Z něj vyplývá, že stavba tehdy byla trojkřídlá, byly zde dvě kaple, z nichž kaple zasvěcená sv. Michaelu archandělovi byla ve vstupním křídle, kde se nacházely i reprezentační místnosti. Od roku 1702 vlastnili studenecký zámek Leveneurové. Za nich…  číst dále

Pavel Vítek - zdroj - Pavel Vlček, Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, nakladatelství Libri, v roce 1999, 1.7. 2007

Půdorys místa

Půdorys, Zámek v Novém Studenti má dnes již jen dvoukřídlou podobu, třetí křídlo, patrně zbytek středověké tvrze, zaniklo poměrně nedávno, čtvrté křídlo nebylo asi nikdy dobudováno, i když se s ním zřejmě počítalo, jak ukazuje ukončení průčelního křídla vpravo. Dnešní dvojice křídel je pozdně renesanční novostavbou z doby po roce 1609, porubenou pouze zřízením nového presbyteria kaple v konci 18. století (nevytažené části).
Vlček P.: Ilustrovaná encyklopedie Českých zámků, Libri, 2001, str. 396
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Nový Studenec

Místa v okolí

 Soběnov
 Štěpánov
 Možděnice
 Sokolov
 skanzen Dřevíkov
 Chlum
 židovský hřbitov
 Veselý Kopec
 kostel sv. Jiljí
 Libice nad Doubravou
 kostel sv. Kunhuty
 Svobodné Hamry
 Trhová Kamenice
 Kroměšín
 kostel sv. Mikuláše
 Svobodné Hamry
 Trhová Kamenice
 kostel sv. Ondřeje
 Chotěboř
 mariánský sloup
 Lipka
 kostel sv. Anny
 Maleč
 vodní nádrž Hamry
 pomník Jana Husa
 Železné Horky
 Ježdíkův dům
 radnice
 Hlinsko v Čechách
 Rohozná
 Česká Bělá
 Betlém
 Rozsochatec
 Šimkův mlýn
 Klokočov
 Žižkova mohyla
 Nejepín
 Nasavrky
 Ronovec
 Boiika
 poutní kaple sv. Anny
 Hoješín
 kostel sv. Víta
 Dolní Krupá
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Kateřiny
 kamenný most
 evangelický sbor
 kaple Panny Marie
 Ležáky
 vodní nádrž Seč II
 vodní nádrž Seč I
 kostnice
 evangelický kostel
 Oheb
 kamenný most
 Vildštejn
 kutiště Poperk
 Hadrburg
 Seč
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 dolní hřbitov
 kaple sv. Markéty
 Běstvina
 Žďár nad Sázavou
 kostel sv. Havla opata
 městské opevnění
 Štáflova chalupa
 stará radnice
 morový sloup
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 Stamicův dům
 kostel sv. Kateřiny
 Hnátův kámen
Základní informace místa
ID místa: 5402
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 1.7.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama