Asi na místě tvrze byl počátkem 17. stol. postaven pozdně renesanční zámek. Dvoukřídlá stavba s cenným portálem. Dostavěné třetí zámecké křídlo později opět zbouráno. V současnosti probíhají restaurační práce.
Hlavní obrázek místa
Zámek v Novém Studenci
Pohled z parku na vstupní zámecké křídlo s arkádami
© Pavel Vítek 07/2007
Ves Nový Studenec, místní část města Ždírec nad Doubravou, leží 8 km východně od Chotěboře a 3 km severozápadně od Ždírce nad Doubravou. Renesanční zámek stojí nad údolím Studeneckého potoka na jejím západním konci. Zámek je v soukromém vlastnictví a veřejnosti není přístupný.
Pavel Vítek, 1.7. 2007
popis

Po roce 1612 vznikl zámek s dodnes zachovanými dvěma křídly, vstupní mramorový portál a i další kamenné detaily. To řadí studenecký zámek k nejkvalitnějším pozdně renesančním stavbám. Později dostavěné třetí zámecké křídlo bylo v průběhu 18. století zase odstraněno. Zámek je patrový objekt s mansardovou střechou, v nádvoří jsou zčásti zazděné arkády, na severním průčelí je honosný mramorový portál. Zámek obklopuje malý park.

Pavel Vítek - zdroj - Pavel Vlček, Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, nakladatelství Libri, v roce 1999, 1.7. 2007

historie

Počátkem 16. století se ve Studenci zmiňuje tvrz. Není však známo přesné umístění této tvrze. Je pravděpodobné, že stála v místech, kde stálo dnes již neexistující třetí křídlo nynějšího zámku. Základní kámen ke stavbě zámku byl položen roku 1612. Tehdy panství patřilo Jaroslavovi z Náchoda, který se však dokončení stavby nedožil. Dokončeno bylo pouze vstupní křídlo, levé křídlo bylo v hrubé stavbě a se stavbou pravého křídla nebylo ještě započato. V následujících letech se majitelé často střídali a stavba zámku nepokračovala. Roku 1638 získal zámek rod Kustošů ze Zubří a ti jej drželi do konce 17. století. Tehdy byl pořízen odhad zadluženého panství, jehož součástí byl i popis zámku. Z něj vyplývá, že stavba tehdy byla trojkřídlá, byly zde dvě kaple, z nichž kaple zasvěcená sv. Michaelu archandělovi byla ve vstupním křídle, kde se nacházely i reprezentační místnosti. Od roku 1702 vlastnili studenecký zámek Leveneurové. Za nich…  číst dále

Pavel Vítek - zdroj - Pavel Vlček, Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, nakladatelství Libri, v roce 1999, 1.7. 2007

Půdorys místa

Půdorys, Zámek v Novém Studenti má dnes již jen dvoukřídlou podobu, třetí křídlo, patrně zbytek středověké tvrze, zaniklo poměrně nedávno, čtvrté křídlo nebylo asi nikdy dobudováno, i když se s ním zřejmě počítalo, jak ukazuje ukončení průčelního křídla vpravo. Dnešní dvojice křídel je pozdně renesanční novostavbou z doby po roce 1609, porubenou pouze zřízením nového presbyteria kaple v konci 18. století (nevytažené části).
Vlček P.: Ilustrovaná encyklopedie Českých zámků, Libri, 2001, str. 396
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Nový Studenec

Místa v okolí

 Štěpánov
 Možděnice
 Sokolov
 skanzen Dřevíkov
 Chlum
 židovský hřbitov
 Veselý Kopec
 kostel sv. Jiljí
 Libice nad Doubravou
 kostel sv. Kunhuty
 Svobodné Hamry
 Trhová Kamenice
 Kroměšín
 kostel sv. Mikuláše
 Svobodné Hamry
 Trhová Kamenice
 Chotěboř
 kostel sv. Ondřeje
 mariánský sloup
 Lipka
 kostel sv. Anny
 Maleč
 pomník Jana Husa
 vodní nádrž Hamry
 Železné Horky
 radnice
 Ježdíkův dům
 Hlinsko v Čechách
 Rohozná
 Česká Bělá
 Betlém
 Rozsochatec
 Šimkův mlýn
 Klokočov
 Žižkova mohyla
 Nejepín
 Nasavrky
 Ronovec
 Boiika
 Hoješín
 poutní kaple sv. Anny
 kostel sv. Víta
 Dolní Krupá
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Kateřiny
 kamenný most
 Ležáky
 vodní nádrž Seč I
 kostnice
 evangelický kostel
 kamenný most
 Oheb
 Vildštejn
 kutiště Poperk
 Hadrburg
 Seč
 dolní hřbitov
 kaple sv. Markéty
 Běstvina
 Žďár nad Sázavou
 Štáflova chalupa
 městské opevnění
 stará radnice
 Havlíčkův dům
 morový sloup
 Malinův dům
 Stamicův dům
 kostel sv. Kateřiny
 Hnátův kámen
Základní informace místa
ID místa: 5402
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 1.7.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama