Téměř zaniklý hrad založený asi v 2. pol. 14. stol. Kolem roku 1404 v majetku loupež. rytířů Jana z Chotělic a Pavla Hubenky ze Zišova, r. 1407 hrad obl. král. vojskem a zpustl po tomto obležení či v násl. husit. obd. R. 1456 pustý.
Hlavní obrázek místa
© Michal Brůža, 03/2012
Z hradu se nedochovalo nic. Jen vysoká skála na níž byl vystaven je svědkem přítomnosti malého hrádku. Procházka údolím Doubravy rozhodně však stojí za to. Ze zastávky Bílek u Havlíčkova Brodu 2,5 km po zelené turistické značce.
28.5. 2002
historie

Hrad Sokolov, nazývaný také Sokolohrady, stával na skalnatém ostrohu při pravém břehu řeky Doubravy mezi vesnicemi Bílkem a Libickou Lhotkou. Sotva znatelné zříceniny hradu jsou ukryty v hustém lese v blízkosti skály zvané Čertův stolek. Asi 10 m od cesty vedoucí od Bílku směrem k řece býval první příkop, který v polokruhu obklopoval předhradí s dvorem a oběma konci ústil do Doubravského údolí. Za ním se rozkládal druhý, mnohem hlubší příkop, naplněný dnes kamením z rozvalin hradu. Z hradu Sokolova zůstaly jen nepatrné zbytky. U levého rohu příkopu blízko rokle je nepatrně znatelná vyvýšenina, ukrývající snad základy bývalé věže. V její blízkosti bývalo zřejmě nádvoří, nepatrné zbytky zdiva vymezují trojhranný prostor. U bývalé věže pravděpodobně stávala i brána, kudy se vcházelo do hradu. Nejstarší dějiny hradu Sokolova ani jeho zakladatel nejsou známi. První zpráva o něm je teprve z doby kolem r. 1404, kdy…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 3.10. 2009

Komentáře

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Dolní Sokolovec

Místa v okolí

 Čertův stolek
 Štěpánov
 mariánský sloup
 Chotěboř
 Kroměšín
 Libice nad Doubravou
 kostel sv. Jiljí
 Soběnov
 Nový Studenec
 Maleč
 Rozsochatec
 Možděnice
 Česká Bělá
 kostel sv. Kunhuty
 kostel sv. Anny
 Nejepín
 Lipka
 Železné Horky
 Ronovec
 skanzen Dřevíkov
 kostel sv. Víta
 Zuberský kopec
 židovský hřbitov
 Dolní Krupá
 kaple Panny Marie
 Veselý Kopec
 Šimkův mlýn
 evangelický kostel
 Klokočov
 Svobodné Hamry
 Chlum
 Svobodné Hamry
 Trhová Kamenice
 kostel sv. Mikuláše
 poutní kaple sv. Anny
 Hoješín
 kostel sv. Ondřeje
 Žižkova mohyla
 Rohozná
 kamenný most
 kostel sv. Kateřiny
 vodní nádrž Seč I
 Hadrburg
 kostel sv. Mikuláše
 kamenný most
 Oheb
 vodní nádrž Seč II
 poštovní stanice
 Vildštejn
 kostel sv. Víta
 kutiště Poperk
 pomník Jana Husa
 vodní nádrž Hamry
 Ježdíkův dům
 radnice
 boží muka
 Hlinsko v Čechách
 Štáflova chalupa
 Úhrov
 kostel sv. Vavřince
 městské opevnění
 Seč
 stará radnice
 morový sloup
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 Stamicův dům
 Boiika
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Vojtěcha
 Hnátův kámen
 Nasavrky
 židovský hřbitov
 Běstvina
 Betlém
 kostnice
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 Červenice
 Ležáky
 Moravany
Základní informace místa
ID místa: 287
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.4.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama