Chotěboř

Městské muzeum Chotěboř
Zámek ze 17. st., do jehož stavby byla pojata i původní gotická tvrz. V 18. st. barokně přestavěn V. L. Kinským. Severní křídlo pochází z novorenesanční přestavby, provedené Dobřanskými v l. 1865-70. R. 1948 zestátněn, po r. 1989 navrácen zpět původním majitelům. V půlce zámku je Městské muzeum.
Hlavní obrázek místa
severní průčelí
© Luděk Pitter 03/2005
Zámek se nachází na okraji Chotěboře při výpadovce na Golčův Jeníkov. Je tvořen obdélnou čtyřkřídlou budovou s malým dvorem. Jižní průčelí, obrácené do parku, má terasu se dvouramenným schodištěm, s kuželkovými pískovcovými balustrádami.
31.3. 2005
turistické

Stálé expozice:

Sbírka historických zbraní - je instalována v Malém salonku. Kolekce chladných i palných zbraní z období od konce 18. století do počátku 20. století, vojenských i loveckých.
Obrazárna - expozice výtvarných děl z muzejních sbírek. Jsou zde díla předního českého malíře a grafika, Zdenka Rykra (1900 - 1940, jednoho ze zakladatelů českého moderního umění Jindřicha Pruchy (1886 - 1914), malíře zátiší a portrétů Jiřího Horníka (1916 - 1961), sochaře Karla Opatrného (1881 - 1961) a dalších. Vystavovaná díla jsou každoročně obměňována.
Městská ložnice - Ložnice z období 1. třetiny 20. století je umístěna v samostatném sále. Intarzovaný secesní komplet nábytku doplňují ukázky ze sbírek užitého umění 20. století (zaměření sklo, porcelán).
Městská jídelna - Expozice z období 1. třetiny 20. století je umístěna v samostatném sále, pozdně secesní příborník je z pozůstalosti spisovatele Ignáta…  číst dále

E.H. podle http://www.cekus.eu, 17.8. 2013

historie

Na místě gotické tvrze vybudoval r. 1701 hrabě Vilém Kinský čtyřkřídlé sídlo italského typu obklopující ústřední dvůr. V původním stavu se zachovala kaple Nejsvětější Trojice s bohatou štukovou výzdobou z poloviny 18. století. Po vystřídání dalších majitelů zámku získal panství v roce 1836 svobodný pán Jan Josef Dobřenský z Dobřenic (Dobrzenic) sňatkem s Marií Wanczurovou z Rzehnic, dědičkou vymírajícího českého rodu. Rod Dobřenských zámek vlastnil až do roku 1948, kdy byl zámek zestátněn a Dobřenští emigrovali do Kanady. Roku 1989 se vrátili zpět a r. 1992 jim byl zámek vrácen v restituci. Zámek je od té doby postupně opravován, a jeho majitelé v jedné půlce bydlí, druhou propůjčili Městskému muzeu. Stálá expozice muzea je instalována v bývalých hostinských pokojích zámku. Zámek obklopuje rozlehlý park (15 ha).

28.5. 2002

Další texty historie
pověsti

Zlý zámecký pán

Rašín, stav se pánem Chotěboře, činil poddaným, co mohl nejhoršího. Nutil je bezohledně k robotě, vymáhal nelítostně úrok a trestal krutě ty, kteří mu nemohli zaplatiti. Muži potají svírali pěsti, ženy plakaly a proklínaly necitu. Za tyto své skutky nedošel Rašín ani v hrobě pokoje a klidu. Za tmavých nocí, když se schylovalo k půlnoci, ozval se v dáli na východní straně dusot koňských kopyt. Z počátku zněl jen slabě, potom se zesiloval a zrychloval, a než se překvapený noční chodec nadál, přehnal se okolo něho v divokém letu Rašínův kočár, tažený třemi páry bujných, rychlých koní. Byli černí jako uhel, z nozder jim šlehaly plameny a ozařovaly cestu. Po celou hodinu se Rašín projížděl po silnicích v okolí Chotěboře, po celou hodinu tropil jeho kočár pekelný hřmot, takže se obyvatelé, zburcovaní ze spánku, úzkostlivě krčili u oken a zděšeně pohlíželi do tmy, v níž vyšlehující plameny značily cestu,…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 4.11. 2002

Půdorys místa

půdorys přízemí s vyznačením středověkého zdiva
© J. Úlovec podle plánu Městského muzea Chotěboř a L. Svobody (in kol.: Encyklopedie českých tvrzí, I. díl [A-J], ARGO, Praha 1998)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Chotěboř

Místa v okolí

 mariánský sloup
 Čertův stolek
 Kroměšín
 Libice nad Doubravou
 kostel sv. Jiljí
 Sokolov
 Štěpánov
 Maleč
 Nejepín
 Rozsochatec
 Soběnov
 kostel sv. Anny
 Nový Studenec
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Víta
 Dolní Krupá
 Ronovec
 evangelický kostel
 Lipka
 Klokočov
 Šimkův mlýn
 Česká Bělá
 kostel sv. Kunhuty
 Možděnice
 Hoješín
 vodní nádrž Seč I
 kostel sv. Mikuláše
 Zuberský kopec
 poštovní stanice
 Železné Horky
 skanzen Dřevíkov
 židovský hřbitov
 Oheb
 poutní kaple sv. Anny
 Úhrov
 Vildštejn
 vodní nádrž Seč II
 Svobodné Hamry
 Trhová Kamenice
 Veselý Kopec
 Svobodné Hamry
 kostel sv. Mikuláše
 Hadrburg
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Vavřince
 Seč
 Běstvina
 kostel sv. Štěpána
 Rohozná
 Chlum
 Habry
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 synagoga
 kamenný most
 kostel sv. Kateřiny
 Žižkova mohyla
 Štáflova chalupa
 městské opevnění
 kamenný most
 Stamicův dům
 stará radnice
 morový sloup
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 Červenice
 Hnátův kámen
 židovský hřbitov
 kostel sv. Ondřeje
 Boiika
 Nasavrky
 Moravany
 evangelický sbor
 Golčův Jeníkov
 kostel sv. Markéty
 Hrádek u Nasavrk
 zvonice
 jezuitská rezidence
 Hostačov
 kamenný most
Kontaktní informace
Městské muzeum Chotěboř
Riegrova 1
583 01 Chotěboř

Vlastník budovy:
Jan Dobrzenský
Riegrova 1
583 01 Chotěboř
Tel: +420 569 623 293, 731 831 475
http://www.cekus.eu/muzeum/stala-expozice
muzeum-chotebor@cekus.eu
Základní informace místa
ID místa: 825
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 25.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama