Sousoší Čertův stolek v Chotěboři je dílem známého sochaře Michala Olšiaka z r. 2013. Město jako objednavatel se inspirovalo stejnojmennou skalní vyhlídkou nad blízkým údolím Doubravy a místními pověstmi. Před sochou je turistické odpočívadlo v podobě kamenných kostek.
Hlavní obrázek místa
Chotěboř-Čertův stolek
© Zd. Štěpánek 5/2019
Město Chotěboř je doloženo od r. 1265 a má přes 9000 obyvatel. Prochází jím železniční trať 238 z Pardubic do Havlíčkova Brodu. Křižuje se tu několik silnic II. třídy. Silnice II/344 vede z Libice nad Doubravou do Havlíčkova Brodu a silnice II/345 z Golčova Jeníkova do Ždírce nad Doubravou. Končí tu silnice II/346 z Habrů a vychází odtud silnice II/351 do Přibyslavi a Třebíče. Sousoší zvané Čertův stolek se nachází v Šaldově parku neboli Stromovce, protáhlém parčíku mezi souběžnými ulicemi Herrmannovou a F. X. Šaldy. Herrmannova, později Sokolohradská ulice vychází z města k východu jako silnice II/345 kolem nádraží směrem na Bílek a Žďírec nad Doubravou. K nádraží vede také modrá turistická značka, která pokračuje (později jako zelená) ke skalní vyhlídce Čertův stolek a do romantického údolí Doubravy. Do proslulé přírodní rezervace Údolí Doubravy vede z města červená značka doprovázená naučnou stezkou.
Jiří Špaček, 16.11. 2021
historie

Od roku 2013 se může město Chotěboř pochlubit tři metry vysokou betonovou sochou čerta, který hraje šachy. Autorem je známý rodák ze Žďáru nad Sázavou, sochař Michal Olšiak (*1978). Čerta si město vybralo jako odkaz na legendu související s nedalekým údolím Doubravy, nad nímž se tyčí skalní vyhlídka zvaná rovněž Čertův stolek. Michal Olšiak je umělec na volné noze, který původně proslul jako tvůrce soch z písku. Později se začal věnovat i tvorbě soch z betonu, které došly značné obliby a jsou rozesety zejména kolem jeho rodiště. Jsou tu umísťovány na objednávku jednotlivých obcí nebo podniků, protože svou popularitou přispívají ke zvýšení turistického ruchu.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 16.11. 2021

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Chotěboř

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 13929
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama