Zámek byl vystavěn roku 1709. V roce 1873 nechal majitel zámek zbourat a na jeho místě postavit zámek zcela nový. Poslední majitelka opustila zámek roku 1951. Československý stát zde zřídil Dětský domov. Tomuto účelu slouží zámek dodnes.
Hlavní obrázek místa
Zámek v Nové Vsi u Chotěboře
Celkový pohled na zámek od severovýchodu
© Pavel Vítek 06/2007
Obec Nová Ves u Chotěboře se nachází asi 5 km severozápadně od Chotěboře. Leží v blízkosti řeky Doubravy. Nad obcí se vypínají Železné hory. Obcí prochází silnice č. II/345 Golčův Jeníkov – Chotěboř. Zámek stojí na mírném návrší v parku v centru obce, nedaleko kostela. Je zde umístěn Dětský domov a veřejnosti není přístupný.
Pavel Vítek, 12.7. 2007
historie

Nová Ves u Chotěboře se prvně připomíná roku 1288. V obci byl pouze panský velkostatek, žádné panské sídlo se nepřipomíná. Až roku 1709 statek koupil svobodný pán Albrecht Kapoun ze Zubří a Svojkova a nechal zde vystavět zámek. V roce 1873 se majitelem statku i zámku stal baron Mayran. Ten nechal starý zámek zbourat a na jeho místě vybudoval zámek zcela nový. Celá stavba byla uskutečněna během pěti měsíců v roce 1880. Roku 1894 se majitelem zámku stal ing. Alois Mixa. Poslední majitelka, Ludmila Mixová, provdaná Hipperau, roku 1951 odjela do Francie. Krátce poté zámek převzal československý stát a byl zde zřízen Dětský domov. Tomuto účelu slouží zámek dodnes.

Pavel Vítek, 12.7. 2007

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Nová Ves u Chotěboře

Místa v okolí

 Maleč
 Nejepín
 Kroměšín
 Chotěboř
 mariánský sloup
 Libice nad Doubravou
 kostel sv. Jiljí
 Čertův stolek
 Klokočov
 kostel sv. Anny
 Hoješín
 Šimkův mlýn
 Sokolov
 Štěpánov
 vodní nádrž Seč I
 Lipka
 Úhrov
 Oheb
 Rozsochatec
 Vildštejn
 kostel sv. Kunhuty
 Běstvina
 kaple Panny Marie
 evangelický kostel
 kostel sv. Vavřince
 poštovní stanice
 Seč
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 kostel sv. Víta
 Nový Studenec
 Dolní Krupá
 Možděnice
 kostel sv. Víta
 Soběnov
 kostel sv. Mikuláše
 Ronovec
 Habry
 Červenice
 synagoga
 Zuberský kopec
 Moravany
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Česká Bělá
 Třemošnice
 židovský hřbitov
 skanzen Dřevíkov
 Trhová Kamenice
 Bačkov
 Golčův Jeníkov
 Svobodné Hamry
 Rohozná
 kostel sv. Markéty
 Svobodné Hamry
 zvonice
 jezuitská rezidence
 Veselý Kopec
 Zboží
 Boiika
 kostel sv. Mikuláše
 Lichnice
 Berlova vápenka
 Dolní pec
 kostel sv. Václava
 evangelický sbor
 kostel sv. Martina
 Hostačov
 Nasavrky
 Železné Horky
 kostel sv. Kříže
 kamenný most
 Hrádek u Nasavrk
 Ronov nad Doubravou
 Suchotlesky
 kostel sv. Vavřince
 kostel Panny Marie
 Strádov
 Obora Žleby
 zvonice
 Žleby
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Václava
 Lukavice
Kontaktní informace
Dětský domov
Nová Ves u Chotěboře 1
582 73 Nová Ves u Chotěboře
Tel: 569 621 522
http://www.podoubravi.cz/detskydomov
ddnv@chot.cz
Základní informace místa
ID místa: 5454
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 12.7.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama