Pseudorománská a pseudogotická kaple Povýšení sv. Kříže postavena v druhé pol. 19. stol. Zajímavá je vnitřní výzdoba kaple pocházející z r. 1927. Ve zvonici původně dva zvony, zrekvírované během 1. světové války a po jejich nové instalaci opětovně ve 2. světové válce. Nové pocházejí z r. 2000.
Hlavní obrázek místa
Kaple Povýšení sv. Kříže v Chotěboři
Pohled na kapli od jihu
© Pavel Vítek 08/2011
Město Chotěboř leží 14 km severovýchodně od Havlíčkova Brodu. Historické jádro města je městskou památkovou zónou. Kaple Povýšení sv. Kříže se nachází v parku u křižovatky silnic vedoucích z Chotěboře na Havlíčkův Brod a na Žďár nad Sázavou.
Pavel Vítek, 4.4. 2012
popis

Kaple je jednolodní stavba. Okna jsou členěna sloupky s ozdobnými hlavicemi a zakončena půlkruhovými oblouky, kterými je ozdoben také hlavní vchod a postranní vchody na chór. Na chóru umístěny varhany, které jsou v současné době téměř nefunkční. Zajímavá je vnitřní výzdoba kaple, která pochází z roku 1927. Na ní se podílel profesor místního gymnázia Václav Fiala a realizovali ji Jan Brukner a Rudolf Novotný. Ve zvonici byly původně umístěny dva zvony, zrekvírované však v roce 1916. Nově z příspěvků chotěbořských občanů byly zvony pořízeny roku 1928. I tyto zvony však byly zrekvírovány, tentokrát za druhé světové války. Nové zvony pak byly pořízeny až v roce 2000. Bohoslužby se v kapli konají jen na svátek Povýšení sv. Kříže a při smutečních obřadech.

Pavel Vítek – zdroj: Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze, Umělecké památky Čech 1 (A – J), Academia Praha 1980, 4.4. 2012

historie

První historický doklad o obci pochází z roku 1265. Kaple Povýšení sv. Kříže je postavena podle plánů architekta F. Schmoranze z Chrudimi. Vysvěcena byla roku 1863. Jedná se o pseudorománskou a pseudogotickou stavbu. Kaplí Povýšení sv. Kříže byla nazvána až v roce 1920. Nachází se na místě bývalého hřbitova, který v těchto místech byl v letech 1854–1947. Opravami kaple prošla roku 2000.

Pavel Vítek – zdroj: Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze, Umělecké památky Čech 1 (A – J), Academia Praha 1980, 4.4. 2012

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Chotěboř

Místa v okolí

 mariánský sloup
 Čertův stolek
 Chotěboř
 Sokolov
 Kroměšín
 Libice nad Doubravou
 kostel sv. Jiljí
 Rozsochatec
 Štěpánov
 Nejepín
 Maleč
 Soběnov
 Dolní Krupá
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Víta
 Ronovec
 evangelický kostel
 Česká Bělá
 Nový Studenec
 kostel sv. Anny
 Klokočov
 Lipka
 Šimkův mlýn
 kostel sv. Kunhuty
 Možděnice
 kostel sv. Mikuláše
 Železné Horky
 Hoješín
 poštovní stanice
 poutní kaple sv. Anny
 Trhová Kamenice
 vodní nádrž Seč I
 Hadrburg
 skanzen Dřevíkov
 židovský hřbitov
 Úhrov
 Oheb
 Veselý Kopec
 kamenný most
 Trhová Kamenice
 Vildštejn
 kostel sv. Kateřiny
 Štáflova chalupa
 Svobodné Hamry
 Žižkova mohyla
 městské opevnění
 Stamicův dům
 vodní nádrž Seč II
 kamenný most
 stará radnice
 morový sloup
 Svobodné Hamry
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Vojtěcha
 Habry
 Hnátův kámen
 židovský hřbitov
 synagoga
 Chlum
 Běstvina
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Vavřince
 Seč
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 kostel sv. Štěpána
 kutiště Poperk
 Rohozná
 Bačkov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Ondřeje
 Červenice
 boží muka
 Boiika
 Moravany
 Nasavrky
 Golčův Jeníkov
 kostel sv. Markéty
 zvonice
 jezuitská rezidence
 kostnice
 Hostačov
Základní informace místa
ID místa: 10767
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.4.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama