Pseudorománská a pseudogotická kaple Povýšení sv. Kříže postavena v druhé pol. 19. stol. Zajímavá je vnitřní výzdoba kaple pocházející z r. 1927. Ve zvonici původně dva zvony, zrekvírované během 1. světové války a po jejich nové instalaci opětovně ve 2. světové válce. Nové pocházejí z r. 2000.
Hlavní obrázek místa
Kaple Povýšení sv. Kříže v Chotěboři
Pohled na kapli od severu, od křižovatky hlavních silnic
© Pavel Vítek 08/2011
Město Chotěboř leží 14 km severovýchodně od Havlíčkova Brodu. Historické jádro města je městskou památkovou zónou. Kaple Povýšení sv. Kříže se nachází v parku u křižovatky silnic vedoucích z Chotěboře na Havlíčkův Brod a na Žďár nad Sázavou.
Pavel Vítek, 4.4. 2012
popis

Kaple je jednolodní stavba. Okna jsou členěna sloupky s ozdobnými hlavicemi a zakončena půlkruhovými oblouky, kterými je ozdoben také hlavní vchod a postranní vchody na chór. Na chóru umístěny varhany, které jsou v současné době téměř nefunkční. Zajímavá je vnitřní výzdoba kaple, která pochází z roku 1927. Na ní se podílel profesor místního gymnázia Václav Fiala a realizovali ji Jan Brukner a Rudolf Novotný. Ve zvonici byly původně umístěny dva zvony, zrekvírované však v roce 1916. Nově z příspěvků chotěbořských občanů byly zvony pořízeny roku 1928. I tyto zvony však byly zrekvírovány, tentokrát za druhé světové války. Nové zvony pak byly pořízeny až v roce 2000. Bohoslužby se v kapli konají jen na svátek Povýšení sv. Kříže a při smutečních obřadech.

Pavel Vítek – zdroj: Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze, Umělecké památky Čech 1 (A – J), Academia Praha 1980, 4.4. 2012

historie

První historický doklad o obci pochází z roku 1265. Kaple Povýšení sv. Kříže je postavena podle plánů architekta F. Schmoranze z Chrudimi. Vysvěcena byla roku 1863. Jedná se o pseudorománskou a pseudogotickou stavbu. Kaplí Povýšení sv. Kříže byla nazvána až v roce 1920. Nachází se na místě bývalého hřbitova, který v těchto místech byl v letech 1854–1947. Opravami kaple prošla roku 2000.

Pavel Vítek – zdroj: Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze, Umělecké památky Čech 1 (A – J), Academia Praha 1980, 4.4. 2012

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Chotěboř

Místa v okolí

 mariánský sloup
 Chotěboř
 Sokolov
 Kroměšín
 Libice nad Doubravou
 kostel sv. Jiljí
 Rozsochatec
 Štěpánov
 Nejepín
 Maleč
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Víta
 Dolní Krupá
 Ronovec
 evangelický kostel
 Česká Bělá
 Nový Studenec
 kostel sv. Anny
 Klokočov
 Lipka
 Šimkův mlýn
 kostel sv. Kunhuty
 Možděnice
 kostel sv. Mikuláše
 Hoješín
 Železné Horky
 poštovní stanice
 poutní kaple sv. Anny
 Trhová Kamenice
 vodní nádrž Seč I
 Hadrburg
 skanzen Dřevíkov
 židovský hřbitov
 Úhrov
 kamenný most
 Veselý Kopec
 Oheb
 kostel sv. Kateřiny
 Štáflova chalupa
 Svobodné Hamry
 Trhová Kamenice
 Vildštejn
 Žižkova mohyla
 městské opevnění
 kamenný most
 stará radnice
 morový sloup
 Svobodné Hamry
 Stamicův dům
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Vojtěcha
 Habry
 Hnátův kámen
 židovský hřbitov
 Chlum
 Běstvina
 kostel sv. Víta
 Seč
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 kutiště Poperk
 Rohozná
 Bačkov
 kostel sv. Ondřeje
 Červenice
 boží muka
 Boiika
 Moravany
 Nasavrky
 Golčův Jeníkov
 kostel sv. Markéty
 zvonice
 jezuitská rezidence
 kostnice
 Hostačov
Základní informace místa
ID místa: 10767
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.4.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama