Pseudorománská a pseudogotická kaple Povýšení sv. Kříže postavena v druhé pol. 19. stol. Zajímavá je vnitřní výzdoba kaple pocházející z r. 1927. Ve zvonici původně dva zvony, zrekvírované během 1. světové války a po jejich nové instalaci opětovně ve 2. světové válce. Nové pocházejí z r. 2000.
Hlavní obrázek místa
Kaple Povýšení sv. Kříže v Chotěboři
Pohled na kapli od severu, od křižovatky hlavních silnic
© Pavel Vítek 08/2011
Město Chotěboř leží 14 km severovýchodně od Havlíčkova Brodu. Historické jádro města je městskou památkovou zónou. Kaple Povýšení sv. Kříže se nachází v parku u křižovatky silnic vedoucích z Chotěboře na Havlíčkův Brod a na Žďár nad Sázavou.
Pavel Vítek, 4.4. 2012
popis

Kaple je jednolodní stavba. Okna jsou členěna sloupky s ozdobnými hlavicemi a zakončena půlkruhovými oblouky, kterými je ozdoben také hlavní vchod a postranní vchody na chór. Na chóru umístěny varhany, které jsou v současné době téměř nefunkční. Zajímavá je vnitřní výzdoba kaple, která pochází z roku 1927. Na ní se podílel profesor místního gymnázia Václav Fiala a realizovali ji Jan Brukner a Rudolf Novotný. Ve zvonici byly původně umístěny dva zvony, zrekvírované však v roce 1916. Nově z příspěvků chotěbořských občanů byly zvony pořízeny roku 1928. I tyto zvony však byly zrekvírovány, tentokrát za druhé světové války. Nové zvony pak byly pořízeny až v roce 2000. Bohoslužby se v kapli konají jen na svátek Povýšení sv. Kříže a při smutečních obřadech.

Pavel Vítek – zdroj: Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze, Umělecké památky Čech 1 (A – J), Academia Praha 1980, 4.4. 2012

historie

První historický doklad o obci pochází z roku 1265. Kaple Povýšení sv. Kříže je postavena podle plánů architekta F. Schmoranze z Chrudimi. Vysvěcena byla roku 1863. Jedná se o pseudorománskou a pseudogotickou stavbu. Kaplí Povýšení sv. Kříže byla nazvána až v roce 1920. Nachází se na místě bývalého hřbitova, který v těchto místech byl v letech 1854–1947. Opravami kaple prošla roku 2000.

Pavel Vítek – zdroj: Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze, Umělecké památky Čech 1 (A – J), Academia Praha 1980, 4.4. 2012

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Chotěboř

Místa v okolí

 mariánský sloup
 Chotěboř
 Sokolov
 Kroměšín
 Libice nad Doubravou
 kostel sv. Jiljí
 Rozsochatec
 Štěpánov
 Nejepín
 Maleč
 Soběnov
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Víta
 Dolní Krupá
 Ronovec
 evangelický kostel
 Česká Bělá
 Nový Studenec
 kostel sv. Anny
 Klokočov
 Lipka
 Šimkův mlýn
 kostel sv. Kunhuty
 Možděnice
 kostel sv. Mikuláše
 Hoješín
 Železné Horky
 poštovní stanice
 poutní kaple sv. Anny
 Trhová Kamenice
 vodní nádrž Seč I
 Hadrburg
 skanzen Dřevíkov
 židovský hřbitov
 Úhrov
 Oheb
 kamenný most
 Veselý Kopec
 kostel sv. Kateřiny
 Štáflova chalupa
 Svobodné Hamry
 Trhová Kamenice
 Vildštejn
 Žižkova mohyla
 městské opevnění
 vodní nádrž Seč II
 kamenný most
 stará radnice
 morový sloup
 Svobodné Hamry
 Stamicův dům
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Vojtěcha
 Habry
 Hnátův kámen
 židovský hřbitov
 Chlum
 Běstvina
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Vavřince
 Seč
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 kostel sv. Štěpána
 kutiště Poperk
 Rohozná
 Bačkov
 kostel sv. Ondřeje
 Červenice
 boží muka
 Boiika
 Moravany
 Nasavrky
 Golčův Jeníkov
 kostel sv. Markéty
 zvonice
 jezuitská rezidence
 kostnice
 Hostačov
Základní informace místa
ID místa: 10767
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.4.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama