Královohradecké biskupství dalo v letech 1733–53 postavit barokní zámeček. V místnostech určených pro pobyt biskupů se doposud zachovala původní štuková výzdoba. Od r. 1835 v majetku obce Chlum, byla zde umístěna škol a mateřská školka je zde dodnes.
Hlavní obrázek místa
Zámek v Chlumu
Pohled od severu
© Pavel Vítek 06/2007
Obec Chlum, místní část města Hlinsko, se nachází na Českomoravské vysočině, 3 km severovýchodně od Ždírce nad Doubravou a 6 km jihozápadně od Hlinska. Leží na silnici č. I/34 Havlíčkův Brod – Hlinsko. K bývalému zámku musíme na křižovatce v obci, při jízdě do Hlinska, odbočit vpravo a asi po 300 metrech stojí vlevo na malém návrší.
Pavel Vítek, 21.7. 2007
historie

Vesnice Chlum je prvně připomínána v roce 1392. Tehdy patřila k rychmburskému panství, jehož vlastníkem byl Smil Flaška z Pardubic. Po vystřídání řady vlastníků získalo Chlum v roce 1656 pražské arcibiskubství. To jej v roce 1664 postoupilo nově zřízenému biskupství v Hradci Králové a biskup Jan Josef Vratislav z Mitrovic v letech 1733 – 1753 zde nechal vybudovat barokní zámeček. Pro pobyt biskupů byly určeny místnosti prvního patra a zde se doposud zachovala původní štuková výzdoba. V dalších prostorách zámku byly byty hospodářských úředníků. Roku 1835 biskupství předalo zámek obci Chlum a byla zde umístěna školní třída, později mateřská školka. Obci zámeček náleží dodnes, rekonstruované přízemí slouží jako klubovna místních dobrovolných hasičů.

Pavel Vítek - zdroj - Hrady, zámkz a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 21.7. 2007

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Chlum

Místa v okolí

 kostel sv. Ondřeje
 vodní nádrž Hamry
 pomník Jana Husa
 Veselý Kopec
 radnice
 Ježdíkův dům
 Hlinsko v Čechách
 skanzen Dřevíkov
 Nový Studenec
 kostel sv. Mikuláše
 Betlém
 židovský hřbitov
 Svobodné Hamry
 Svobodné Hamry
 Možděnice
 Trhová Kamenice
 Trhová Kamenice
 Štěpánov
 kostel sv. Kunhuty
 kamenný most
 Rohozná
 Sokolov
 kostel sv. Jiljí
 Libice nad Doubravou
 Železné Horky
 Kroměšín
 Lipka
 Ležáky
 Devět skal
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 Lisovská skála
 Chotěboř
 mariánský sloup
 Karlštejn
 Nasavrky
 Maleč
 Čachnov
 kostnice
 Česká Bělá
 dolní hřbitov
 Boiika
 kaple sv. Markéty
 Žižkova mohyla
 Žďár nad Sázavou
 kostel sv. Matouše
 kamenný most
 Šimkův mlýn
 kostel sv. Václava
 rybník Sykovec
 Klokočov
 boží muka
 Medlovský rybník
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Kateřiny
 Panský dvůr
 kamenný most
 městské opevnění
 poutní kaple sv. Anny
 Rychmburk
 kutiště Poperk
 kamenný most
 Borůvka
 Seč
Kontaktní informace
Město Hlinsko
Poděbradovo náměstí 1
539 23 Hlinsko
Základní informace místa
ID místa: 5502
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 21.7.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama