Na místě současné stavby stávala tvrz. Zanikla až v 18. století. Na jejím místě postaven jednoduchý zámeček. Od počátku sloužil hlavně jako ekonomické zázemí statku. Posledním majitelům Dobřenským z Dobřenic znárodněn. Poté sloužil potřebám místního JZD. V současnosti slouží k obytným účelům.
Hlavní obrázek místa
Zámeček v Nejepíně
Pohled na zámeček od jihozápadu.
© Pavel Vítek 08/2011
Nejepín leží 5 km severozápadně od Chotěboře a 16 km severně od Havlíčkova Brodu. Zámek najdeme na jihozápadní straně hospodářského dvora, který leží v jihovýchodní části obce. Zámeček není veřejnosti přístupný. Obcí prochází cyklostezka č. 4156 ze Sázavy, přes Chotěboř do Haber.
Pavel Vítek, 24.8. 2011
historie

První písemná zpráva o obci pochází z roku 1488. Na místě současné stavby stávala dřevěná roubená tvrz se šindelovou střechou. Ta zanikla až v 18. století. Na jejím místě pak byl postaven zámeček. Jedná se o prostou jednoduchou stavbu. Je krytá, v současnosti taškovou, mansardovou střechou. Uvnitř budovy ploché stropy. Zámeček od počátku sloužil zejména jako ekonomické zázemí hospodářského dvora. Jeho posledními majiteli byli Dobřenští z Dobřenic, kterým byl zámeček a k němu přiléhající statek znárodněn po r. 1948. Poté obojí sloužilo potřebám místního JZD. Zámeček byl po roce 1990 navrácen Janu Dobřenskému a nyní slouží k obytným účelům.

Pavel Vítek – zdroj: Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze, Umělecké památky Čech 2 (K – O), Academia Praha 1980, 24.8. 2011

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Nejepín

Místa v okolí

 mariánský sloup
 Chotěboř
 Čertův stolek
 Maleč
 Kroměšín
 poštovní stanice
 Libice nad Doubravou
 kostel sv. Jiljí
 Rozsochatec
 Úhrov
 evangelický kostel
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 Hoješín
 Klokočov
 Habry
 Sokolov
 synagoga
 kostel sv. Víta
 Dolní Krupá
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 Šimkův mlýn
 vodní nádrž Seč I
 kostel sv. Anny
 židovský hřbitov
 Ronovec
 Štěpánov
 Červenice
 Bačkov
 Běstvina
 Oheb
 Zboží
 Vildštejn
 Lipka
 vodní nádrž Seč II
 Golčův Jeníkov
 kostel sv. Markéty
 Moravany
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 Seč
 zvonice
 jezuitská rezidence
 Česká Bělá
 Soběnov
 kostel sv. Kunhuty
 Nový Studenec
 Třemošnice
 kostel sv. Víta
 Smrdov
 Hostačov
 Možděnice
 Štáflova chalupa
 poutní kaple sv. Anny
 městské opevnění
 Berlova vápenka
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 stará radnice
 morový sloup
 Malinův dům
 Zuberský kopec
 Stamicův dům
 Lichnice
 Havlíčkův dům
 Hadrburg
 kostel sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 kamenný most
 Hrádek u Podmok
 kostel sv. Kříže
 kostel Panny Marie
 Železné Horky
 Světlá nad Sázavou
 středověké podzemí
 židovský hřbitov
 Sklo a kámen
 bývalý špitál
 radnice s kašnou
 kostel sv. Václava
 Boiika
 Bratčice
 vodní mlýn
 kostel sv. Václava
 evangelický sbor
 kostel sv. Václava
 Nasavrky
 kostel sv. Gotharda
 Hrádek u Nasavrk
 Lipnice
 kostel sv. Víta
 zvonice
 Tupadly
Základní informace místa
ID místa: 10355
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 24.8.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama