Dřevěnou Masarykovu chatu na Beskydě vybudoval KČT z Ostravy v letech 1923–1924. Do základů vyhořela 8. března 1952. V 70. letech 20. století byla obnovena na jiném místě. Z původní chaty zachovány kamenné základy.
Hlavní obrázek místa
kamenný základ bývalé vyhořelé Masarykovy chaty
© Jan P. Štěpánek 09/2008
Pouhé 2 km východně od známého turistického střediska Bumbálka (895 m n. m.) v sedle Moravskoslezských Beskyd na hraničním hřebeni mezi Českou a Slovenskou republikou stávala slavná Masarykova chata na Beskydě (900 m n. m.). Podle tohoto místa je nazváno celé pohoří Beskydy. V lidovém nářečí znamená slovo „bezkydy“ místo s vykáceným porostem. Dřevěná chata, kterou navštěvoval i slavný básník Petr Bezruč, však do základů vyhořela a obnovena byla o něco dál na jiném místě. Novou Masarykovu chatu je možno navštívit při příjemné horské hřebenové túře po červené trase z Bumbálky na Kmínek. Chata stála takřka na samé česko-slovenské hranici, která se turistům připomíná hraničními kameny. Z původní Masarykovy chaty zbyly úseky kamenné podezdívky.
Jan P. Štěpánek dle P. Zemaníkové, 7.3. 2009
historie

Turistická chata byla vystavěna turistickým spolkem Klub českých turistů z Moravské Ostravy v letech 1923 až 1924 a pojmenována po prvním československém prezidentovi. Stala se velmi oblíbeným a často vyhledávaným turistickým cílem. V dobách, kdy ještě hřeben Beskydu nebyl tak zalesněný jako dnes, byly od chaty nádherné a daleké výhledy na Moravu, Slezsko a Slovensko. Bohužel, osud dřevěné chaty zpečetil požár 8. března 1952, který chatu zcela zničil. Stalo se tak v důsledku neodborné manipulace s petrolejovou lampou. V chatě v té době ještě nebyl zaveden elektrický proud. Z chaty zůstaly jen rozvaliny základové podezdívky. V 70. letech byla o něco opodál postavena nová turistická chata, na kterou se ze zvyku přeneslo jméno chaty původní. Tato chata úspěšně funguje dodnes.

Jan P. Štěpánek dle P. Zemaníkové, 7.3. 2009

okruhy, vstupné

Otevírací hodiny: Pondělí 10:00 - 22:00 Úterý 10:00 - 22:00 Středa 10:00 - 22:00 Čtvrtek 10:00 - 22:00 Pátek 10:00 - 22:00 Sobota 10:00 - 22:00 Neděle 10:00 - 22:00

17.1. 2009

Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Bílá

Místa v okolí

 kaple na Kmínku
 Maxův klauz
 Čarták
 Bedřichův klaus
 kříž na Hluchance
 Bílá
 klauz Čurábka
 kostel sv. Bedřicha
 kaple sv. Floriána
 Lučovecký klauz
 Šorštýn
 Baranská skála
 hrable Červík
 klaus Panský
 kříž na Samčance
 kostel sv. Jindřicha
 kříž na Hutích
 Blato klaus – Mohyla
 Karlovské muzeum
 Jezero
 klauz Kyčerov
 Hartisov
 židovský hřbitov
 šance Řečice
 Karlovské fojství
 Hubertova chata
 Šance
 jedle v Řečici
 PR Bučací potok
 Čertův stůl
 Greiffka
 zvonička
 Bílý Kříž
 Čeladná
 Leopoldova chata
 Mořské oko
 Cyrilka
 Zvonička Pustevny
 socha Radegasta
Kontaktní informace
Masarykova chata na Beskydě
Vlasta Poloková
Bílá ev.č. 39
739 15
Tel: +420 731 006 130
zatisi.fm@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 7316
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.3.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.


Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.


reklama