NPR Salajka představuje zachovalou část karpatského jedlo-bukového pralesa na severním svahu hraničního hřebene Beskyd. Na ploše cca 22 ha s přirozenými 230–280 let starými porosty se střídají různé vývojové fáze lesa. Nejznámějším stromem byla 500 let stará jedle Tlustá Tonka.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na prales od turistické stezky
© Jan P. Štěpánek 01/2012
Národní přírodní rezervace Salajka v Moravskoslezských Beskydech je krásným koutem naší země, který si uchoval cenné prvky původního karpatského jedlo-bukového pralesa, tak typické pro původní Beskydy. NPR Salajka se nachází na severním svahu hraničního hřebene mezi ČR a SR, pod lokalitou Bumbálka, v nadmořské výšce 710 až 820 m n. m. Vyhlášena byla na 21,95 ha v roce 1956. Vidět alespoň část z této jedinečné rezervace lze pomocí žluté turistické značky z Bílé na Bumbálku, která vede podél jejího západního okraje. Začátek rezervace začíná necelý půl kilometr od Bumbálky. Návštěvníci mohou obdivovat původní jedlo-bukový prales, ale především několik kusů letitých mimořádně silných jedlí. Právě tyto jedle byly žádaným artiklem ve stavebnictví, proto docházelo k jejich intenzivní těžbě. V r. 1937 byla těžba zastavena a lokalita ponechána jako chráněná. Nejznámějším stromem v NPR Salajka byla tzv. Tlustá Tonka – jeden z nejstarších a nejsilnějších stromů v Beskydech. V r. 1930 byl legendární strom zlomen vichřicí a ztratil svou původní výšku. I tak bylo 37 m vysoké torzo obdivuhodné. Věk Tlusté Tonky byl odhadován na více než 500 let. Kmen při výbězích kořenů dosahoval obvod přes 7 m, v prsní výšce pak 5,27 m. Poslední údaje o stojícím torzu Tlusté Tonky pocházejí z počátku 50. let 20. století. Dodnes prý v pralese leží pouhý zbytek torza kmene, který brzy podlehne celkovému přirozenému rozkladu.
Jan P. Štěpánek s využitím stromy.cea.cz a nature.hyperlink.cz/Beskydy/Salajka, 10.1. 2012
Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Bílá

Místa v okolí

 Čarták
 Maxův klauz
 kaple na Kmínku
 Bedřichův klaus
 Bílá
 kříž na Hluchance
 Lučovecký klauz
 klauz Čurábka
 kostel sv. Bedřicha
 kaple sv. Floriána
 Šorštýn
 klaus Panský
 hrable Červík
 Baranská skála
 kříž na Samčance
 kostel sv. Jindřicha
 kříž na Hutích
 klauz Kyčerov
 Jezero
 Karlovské muzeum
 židovský hřbitov
 Hartisov
 šance Řečice
 Hubertova chata
 Šance
 Karlovské fojství
 PR Bučací potok
 Čertův stůl
 jedle v Řečici
 Greiffka
 Čeladná
 Muzeum sklářství
 Leopoldova chata
 zvonička
 Bílý Kříž
 koryto potoka Mazák
 Mořské oko
 Cyrilka
 Zvonička Pustevny
 kostel sv. Josefa
 socha Radegasta
 šance na Obidové
Základní informace místa
ID místa: 10506
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.1.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.


Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.


reklama