NPR Salajka představuje zachovalou část karpatského jedlo-bukového pralesa na severním svahu hraničního hřebene Beskyd. Na ploše cca 22 ha s přirozenými 230–280 let starými porosty se střídají různé vývojové fáze lesa. Nejznámějším stromem byla 500 let stará jedle Tlustá Tonka.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na prales od turistické stezky
© Jan P. Štěpánek 01/2012
Národní přírodní rezervace Salajka v Moravskoslezských Beskydech je krásným koutem naší země, který si uchoval cenné prvky původního karpatského jedlo-bukového pralesa, tak typické pro původní Beskydy. NPR Salajka se nachází na severním svahu hraničního hřebene mezi ČR a SR, pod lokalitou Bumbálka, v nadmořské výšce 710 až 820 m n. m. Vyhlášena byla na 21,95 ha v roce 1956. Vidět alespoň část z této jedinečné rezervace lze pomocí žluté turistické značky z Bílé na Bumbálku, která vede podél jejího západního okraje. Začátek rezervace začíná necelý půl kilometr od Bumbálky. Návštěvníci mohou obdivovat původní jedlo-bukový prales, ale především několik kusů letitých mimořádně silných jedlí. Právě tyto jedle byly žádaným artiklem ve stavebnictví, proto docházelo k jejich intenzivní těžbě. V r. 1937 byla těžba zastavena a lokalita ponechána jako chráněná. Nejznámějším stromem v NPR Salajka byla tzv. Tlustá Tonka – jeden z nejstarších a nejsilnějších stromů v Beskydech. V r. 1930 byl legendární strom zlomen vichřicí a ztratil svou původní výšku. I tak bylo 37 m vysoké torzo obdivuhodné. Věk Tlusté Tonky byl odhadován na více než 500 let. Kmen při výbězích kořenů dosahoval obvod přes 7 m, v prsní výšce pak 5,27 m. Poslední údaje o stojícím torzu Tlusté Tonky pocházejí z počátku 50. let 20. století. Dodnes prý v pralese leží pouhý zbytek torza kmene, který brzy podlehne celkovému přirozenému rozkladu.
Jan P. Štěpánek s využitím stromy.cea.cz a nature.hyperlink.cz/Beskydy/Salajka, 10.1. 2012
Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Bílá

Místa v okolí

 Čarták
 Maxův klauz
 kaple na Kmínku
 Bedřichův klaus
 Bílá
 kříž na Hluchance
 Lučovecký klauz
 Čurabský klauz
 kostel sv. Bedřicha
 kaple sv. Floriána
 Šorštýn
 klaus Panský
 hrable Červík
 Baranská skála
 kříž na Samčance
 kostel sv. Jindřicha
 kříž na Hutích
 klauz Kyčerov
 Jezero
 Karlovské muzeum
 židovský hřbitov
 Hartisov
 šance Řečice
 Hubertova chata
 Šance
 Karlovské fojství
 vrchol Soláň
 zvonice Soláň
 Čertův stůl
 Greiffka
 Čeladná
 Leopoldova chata
 Muzeum sklářství
 zvonička
 Bílý Kříž
 koryto potoka Mazák
 Mořské oko
 Cyrilka
 Zvonička Pustevny
 kostel sv. Josefa
 socha Radegasta
 šance na Obidové
Základní informace místa
ID místa: 10506
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.1.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama