Jednoduchá lidová kaple v podobě cihelného pilonu se šindelovou střechou v blízkosti horské chaty Kmínek. V nice vystaveny dvě netradiční sošky světců. Vznikla patrně v průběhu 19. století.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na kapli a chatu na Kmínku z české strany hranice
© Jan P. Štěpánek 09/2008
Kaplička na Kmínku stojí v těsné blízkosti známé beskydské horské chaty. Oproti chatě, která leží jen pár centimetrů na Slovensku, je kaplička ryze česká, respektive moravská. Hranice prochází přesně středem silnice, která mezi chatou a kaplí kopíruje vrchol hřebene. Historie kaple je neznámá. K chatě vede příjemná červeně značená turistická trasa z Bumbálky na Konečnou, či zelená a modrá ze slovenského Makova.
Jan P. Štěpánek, 8.1. 2009
popis

Asi 2 m vysoká hranolová kaple vápnem natřených cihel je krytá jehlancovou šindelovou stříškou. Na čelní straně je v tomto pilonu vytvořena skleněná nika, která ukrývá dvě lidové dřevořezby zpodobňující netradičně postavy světců. V zadní straně kaple je malá nekrytá nika se svatým obrázkem.

Jan P. Štěpánek, 8.1. 2009

historie

Přesná historie kaple je neznámá. Odlesněná samota o několika dřevěných objektech pod názvem Chovanetz je zobrazena již na mapě II. vojenského mapování císaře Františka I. (II.) z let 1836–52. Možná již tehdy si obyvatelé samoty postavili drobnou kapličku pro své modlitby a rozjímání. Na historické fotografii z r. 1930 již má kaple dnešní vzhled.

Jan P. Štěpánek, 8.1. 2009

Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM),

Místa v okolí

 Maxův klauz
 kříž na Hluchance
 Čarták
 klauz Čurábka
 Bílá
 Bedřichův klaus
 kostel sv. Bedřicha
 Šorštýn
 Baranská skála
 Lučovecký klauz
 kaple sv. Floriána
 hrable Červík
 kříž na Samčance
 klaus Panský
 kostel sv. Jindřicha
 kříž na Hutích
 Hartisov
 Blato klaus – Mohyla
 klauz Kyčerov
 šance Řečice
 Karlovské muzeum
 Jezero
 židovský hřbitov
 Šance
 jedle v Řečici
 Hubertova chata
 zvonička
 Bílý Kříž
 Karlovské fojství
 PR Bučací potok
 Čertův stůl
 Greiffka
 koryto potoka Mazák
 Čeladná
 šance na Obidové
 Leopoldova chata
 Mořské oko
 Cyrilka
 Zvonička Pustevny
 socha Radegasta
Základní informace místa
ID místa: 7264
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.1.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama