Gotický kostel zasvěcený původně sv. Martinovi byl postaven kolem r. 1397. Koncem 17. století byl přestavěn barokně, doplněn o věž a zasvěcen Nejsvětějšímu Srdci Ježíšovu. Do r. 1780 sloužil jako farní.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2019
Západoslovenské město Holíč (německy Holitsch [dříve Weißkirchen], maďarsky Holics), ležící v Záhorské nížině v Trnavském kraji nedaleko řeky Moravy asi 5 km od Hodonína, se může pochlubit množstvím památek. K hlavním pamětihodnostem patří barokně-klasicistní opevněný zámek (kaštel), jediný zachovaný větrný mlýn na Slovensku, manufaktura, záhadné megalitické kameny, loretánská kaple, kostel sv. Martina s klášterem kapucínů, evangelický kostel, pravoslavný chrám Počajevské ikony Matky Boží a svatých Cyrila a Metoděje, kaple sv. Floriána a římskokatolický filiální kostel Nejsvětejšího (Božského) Srdce Ježíšova stojící na Náměstí Míru při vyústění Hurbanovy ulice.
Luděk Vláčil - zdroj: www.holic.sk a další, 30.7. 2019
historie

Kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Holíči byl původně postaven v gotickém slohu roku 1397 za vlády Stibora ze Stiboric, který získal zdejší panství od krále Zikmunda. Tehdy však byl kostel zasvěcen sv. Martinovi. Během let prošel různými stavebními úpravami. Koncem 17. století byl přestavěn barokně a doplněn o věž. V té době získal současnou podobu jednolodní stavby s lodí zaklenutou valenou klenbou s lunetami. Fasády jsou členěny opěrnými pilíři, lizénami a půlkruhově ukončenými okny se šambránami. Věž je členěna pilastry a ukončena trojúhelníkovými štíty s terčíkem a hodinami a je krytá jehlancovou střechou. Během této přestavby došlo také ke změně patrocinia. Nově byl zasvěcen Nejsvětějšímu či Božskému Srdci Ježíšovu. Toto zasvěcení nese také barokní hlavní oltář, zatímco dva boční oltáře jsou zasvěceny Panně Marii a sv. Martinovi. Kostel sloužil až do roku 1780 jako farní. Během 1. světové války byly staré zvony…  číst dále

Luděk Vláčil a Jiří Špaček - zdroj: www.holic.sk, https://sk.wikipedia.org a další, 30.7. 2019

Slovensko, Trnavský,  Skalica  ( SI ),

Místa v okolí

 loretánská kaple
 megalitické kameny
 manufaktura
 evangelický kostel
 kaple sv. Floriána
 Holíč
 větrný mlýn
 Hodonín
 Hodonín
 kostel sv. Vavřince
 morový sloup
 Mikulčice
 Mikulčice
 radnice
 Skalica
 mariánský sloup
 Gvadányiho kúria
 Mittákovská kúria
 karner sv. Anny
 městské opevnění
 kaple sv. Jiří
 ZOO Hodonín
 Rohatec
 Gbely
 Plže
 Slovácká chalupa
 Týnec
 Tvrdonice
 kostel sv. Izidora
 skanzen Strážnice
 Meandry Moravy
 Průžkův mlýn
 kaple Panny Marie
 Bílá věž
 kostel sv. Martina
 městské opevnění
 synagoga
 židovský hřbitov
 Strážnice
 Travičná
 Potvorovice
 Rohov
 Jarohněvice
 Váté písky
 Na Podluží
 Lanžhot
 Starý Poddvorov
 Brodské
 Vnorovy
 Včelíny
 Senica
Základní informace místa
ID místa: 14252
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.7.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama