kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova

kostol Najsvätejšieho srdca Ježišovho, Holíč
Gotický kostel zasvěcený původně sv. Martinovi byl postaven kolem r. 1397. Koncem 17. století byl přestavěn barokně, doplněn o věž a zasvěcen Nejsvětějšímu Srdci Ježíšovu. Do r. 1780 sloužil jako farní.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2019
Západoslovenské město Holíč (německy Holitsch [dříve Weißkirchen], maďarsky Holics), ležící v Záhorské nížině v Trnavském kraji nedaleko řeky Moravy asi 5 km od Hodonína, se může pochlubit množstvím památek. K hlavním pamětihodnostem patří barokně-klasicistní opevněný zámek (kaštel), jediný zachovaný větrný mlýn na Slovensku, manufaktura, záhadné megalitické kameny, loretánská kaple, kostel sv. Martina s klášterem kapucínů, evangelický kostel, pravoslavný chrám Počajevské ikony Matky Boží a svatých Cyrila a Metoděje, kaple sv. Floriána a římskokatolický filiální kostel Nejsvětejšího (Božského) Srdce Ježíšova stojící na Náměstí Míru při vyústění Hurbanovy ulice.
Luděk Vláčil - zdroj: www.holic.sk a další, 30.7. 2019
historie

Kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Holíči byl původně postaven v gotickém slohu roku 1397 za vlády Stibora ze Stiboric, který získal zdejší panství od krále Zikmunda. Tehdy však byl kostel zasvěcen sv. Martinovi. Během let prošel různými stavebními úpravami. Koncem 17. století byl přestavěn barokně a doplněn o věž. V té době získal současnou podobu jednolodní stavby s lodí zaklenutou valenou klenbou s lunetami. Fasády jsou členěny opěrnými pilíři, lizénami a půlkruhově ukončenými okny se šambránami. Věž je členěna pilastry a ukončena trojúhelníkovými štíty s terčíkem a hodinami a je krytá jehlancovou střechou. Během této přestavby došlo také ke změně patrocinia. Nově byl zasvěcen Nejsvětějšímu či Božskému Srdci Ježíšovu. Toto zasvěcení nese také barokní hlavní oltář, zatímco dva boční oltáře jsou zasvěceny Panně Marii a sv. Martinovi. Kostel sloužil až do roku 1780 jako farní. Během 1. světové války byly staré zvony…  číst dále

Luděk Vláčil a Jiří Špaček - zdroj: www.holic.sk, https://sk.wikipedia.org a další, 30.7. 2019

Slovensko, Trnavský,  Skalica  ( SI ),

Místa v okolí

 loretánská kaple
 megalitické kameny
 manufaktura
 evangelický kostel
 kaple sv. Floriána
 Holíč
 větrný mlýn
 Hodonín
 Hodonín
 kostel sv. Vavřince
 morový sloup
 Mikulčice
 Mikulčice
 radnice
 Skalica
 mariánský sloup
 Gvadányiho kúria
 Mittákovská kúria
 karner sv. Anny
 městské opevnění
 kaple sv. Jiří
 ZOO Hodonín
 Rohatec
 Gbely
 Plže
 Slovácká chalupa
 Týnec
 Tvrdonice
 kostel sv. Isidora
 skanzen Strážnice
 Meandry Moravy
 Průžkův mlýn
 kaple Panny Marie
 Bílá věž
 kostel sv. Martina
 městské opevnění
 synagoga
 židovský hřbitov
 Strážnice
 Travičná
 Potvorovice
 Rohov
 Jarohněvice
 Váté písky
 Na Podluží
 Lanžhot
 Starý Poddvorov
 Brodské
 Vnorovy
 Včelíny
 Senica
Základní informace místa
ID místa: 14252
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.7.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama