Klauz s největší sypanou hrází v Beskydech (30 m dlouhá, 8 m vysoká). Klauzy byly vodní nádrže, využívané při splavování dřeva k pilám. Maxův klauz byl vybudován po r. 1836, k pův. účelu přestal být užíván na konci 19. stol. Opravován v letech 1968 a 1992-1993 (kompletní rekonstrukce hráze).
Hlavní obrázek místa
Maxův klauz
Klauz, vodní nádrž na plavení dřeva, Bílá (Maxův)
© Martin Kovář, 09/2013
Největší sypaný klauz v Beskydech (nádrž na plavení dřeva). Leží v obci Bílá, na potoce Smradlava (Smradlávka), nedaleko podobně rozsáhlých a zachovalých klauzů (Čurábka, Bedřichův, Lučovecký). Pochází z 19. století, na začátku 21. stol. byl opraven. Slouží k retenci vody, osazen pstruhem obecným. Je dostupný po značené asfaltové silnici Bílá - Smutníky, nad nádrží se cesta mění v lesní. Klauz je poškozený opakovanými povodněmi z let 2008 - 2013. Mýtina pod ním sloužila k uskladnění dřeva.
Martin Kovář, 24.9. 2013
popis

Klauz s největší sypanou hrází v Beskydech, která je 30 m dlouhá a 8 m vysoká; obsah nádrže je cca 15 500 m3. Uprostřed hráze je vyzděná snížená lavice. Klauzy byly uměle vytvořené nádrže, které se používaly ke zvýšení stavu vody v potocích při splavování dřeva k pilám. Polenové dřevo se plavilo za zvýšeného stavu vody na jaře, na podzim a v období větších, tzv. jánských dešťů (kolem 24. června).

E.H. podle Technické památky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 1., kolektiv autorů, Libri 2001, 1.10. 2013

historie

Vodní nádrž pro zachycení vody k plavení vytěženého dřeva - tzv. klauz. Maxova nádrž (klauz) byla založena po roce 1836 v souvislosti s modernizací železáren ve Frýdlantě nad Ostravicí a stavbou pomocných objektů přidružené výroby a funkcí. V té době byly modernizovány starší klauzy a budovány některé zcela nové. Maxův klauz byl pojmenován na počet olomouckého arcibiskupa Maxmiliána Josefa Sommerau-Beckha, který zastával svůj úřad v letech 1836-1853. S poklesem produkce železáren na konci 19. století bylo upuštěno i od údržby starých klauzů daleko v horách. Mnohé takřka zanikly, některé však byly převzaty lesní správou a udržovány jako drobné vodní nádrže. Tak je tomu dodnes. Klauz byl opravován v l. 1968 a 1992-1993 (kompletní rekonstrukce hráze).

Jan P. Štěpánek, E.H. - http://geocaching.msregion.cz, 30.9. 2013

Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Bílá

Místa v okolí

 kaple na Kmínku
 kříž na Hluchance
 Čarták
 Bílá
 klauz Čurábka
 Bedřichův klaus
 kostel sv. Bedřicha
 Šorštýn
 Lučovecký klauz
 Baranská skála
 hrable Červík
 kříž na Samčance
 klaus Panský
 kostel sv. Jindřicha
 kaple sv. Floriána
 kříž na Hutích
 Hartisov
 klauz Kyčerov
 šance Řečice
 Šance
 Hubertova chata
 jedle v Řečici
 Jezero
 Karlovské muzeum
 židovský hřbitov
 PR Bučací potok
 zvonička
 Bílý Kříž
 Čertův stůl
 Greiffka
 koryto potoka Mazák
 Karlovské fojství
 Čeladná
 Leopoldova chata
 šance na Obidové
 Mořské oko
 Cyrilka
 Zvonička Pustevny
 Muzeum sklářství
 socha Radegasta
Základní informace místa
ID místa: 11444
Typ místa: technická památka
Podkategorie: nádrž
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 30.9.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.


Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.


reklama