Zanikající trosky mohutné kamenné pevnosti na obranu Jablunkovského průsmyku a Slezska. Vznikla postupným vývojem od malé strážné tvrze ze 14. stol. po velkou barokní pevnost konce 18. stol. Poslední úpravy před pol. 19. stol. Poté opuštěna.
Hlavní obrázek místa
Pozůstatek bastionu
© Miroslav BITTER 04/2007
Jablunkovské šance v Mostech u Jablunova byly vybudovány jako hraniční pevnost chránící průsmyk, kterým již kdysi procházela známá měděná stezka a proudil zde obchod z Uher do Pobaltí. Již od 14. století v těchto místech stálo strážiště, které se v dobách tureckých výpadů a později v době 30.-leté války změnilo v mohutnou renesančně-barokní pevnost. Objekt šanců byl původně vybudován ze dřeva ve tvaru nepravidelného čtyřhranu, podobně jako tzv. staré šance položené více na jihu (dnes Slovensko) a sloužící jako pozorovatelna. Později byla k šancům přistavěna hvězdicovitá část a celá lokalita byla zpevněna pevnými hradbami, obezděným příkopem a valy. Ještě v roce 1802 je pevnost popisována jako reduta asi 60 sáhů dlouhá a 40 široká. V současné době jsou šance chráněným územím. Z kdysi mohutné pevnosti se však do dnešních dnů zachovalo pouze bývalých obezděných hlubokých příkopů a valů, zbytky hradeb a terénní náznaky bastionů a vojenských budov. Dochováno je i místo bývalé pevnostní studny. Bohužel se celá pevnost ztrácí před očima. Podle znalců pevnost za celou svou historii tak rychle nezchátrala jako za posledních 10 let. Ani obec Mosty, nad kterou pevnost stojí, se o tuto republikovou raritu moc nezajímá. Doufejme, že tato jedinečná památka brzo přestane chátrat a stane se velkým lákadlem pro návštěvníky.
Jan P. Štěpánek, Šlechtická sídla na Frýdeckomístecku (J. Tichánek), 24.5. 2005
historie

Jablunkovský průsmyk (551 - 605 m. n. m) byl odedávna významnou komunikační spojnicí, kterou již v římských dobách táhly k severu ozbrojené římské legie i obchodní výpravy, které přepravovaly své zboží do Uherska. Průsmyk byl branou z Podunají a Pováží do Slezska a dál Baltu. Již ve středověku tudy procházela známá, tzv. měděná cesta, která byla jednou z nejvýznamějších dopravních tepen střední Evropy. Již k roku 1327 je zde zmínka o strážisku v těchto místech. Po husitských válkách roku 1474 přikazuje král Matyáš Korvín zbudovat zde pevnou tvrz. Její důležitost prokázal již rok 1447, kdy bylo městečko jablunkov zničeno za uherského vpádu. Avšak teprve roku 1529 se započalo s budováním důkladnější tvrze-pevnosti. Z důvodů napadání kraje tureckými výpravami, dal těšínský kníže Adam Václav roku 1578 všechny cesty v hlubokých pohraničních hvozdech zatarasit záseky a na přechodu hranic, nedaleko Mostů u Jablunkova,…  číst dále

Jan P. Štěpánek, Šlechtická sídla na Frýdeckomístecku (J. Tichánek), 24.5. 2005

Půdorys místa

situace barokní vojenské pevnosti kolem roku 1810 po poslední přestavbě, ta se týkala především výstavby nových objektů na místě malé vnitřní pevnosti na západě
© Kriegs Archiv Wien
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Mosty u Jablunkova

Místa v okolí

 šance Dolina
 Staré šance
 šance Studeničné
 šance Bařiny
 šance Hrčava
 šance Dolní Lomná
 Písek
 šance Džolek
 Sušanské šance
 šance na Kempě
 Návsí
 šance Na Hrádku
 Hrádek nad Olší
 Hrádek nad Olší
 Bílý Kříž
 zvonička
Základní informace místa
ID místa: 3173
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.5.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama