Neděle, 29. listopad 2020. Svátek slaví Zina, zítra Ondřej

Morávka

vodní dílo Morávka, přehrada Morávka, údolní nádrž Morávka
Údolní vodní nádrž na řece Morávce v Beskydech. Vystavěna v l. 1961-67. Slouží jako zásobárna pitné vody (přísné hygienické pásmo) a regulátor povodňových průtoků. V r. 1996 poškozena povodní a v l. 1997-2000 generální oprava pláště hráze.
Hlavní obrázek místa
Pohled z hráze na plochu přehrady
© Jan P. Štěpánek 05/2006
Vklíněna mezi velikány Moravskoslezských Beskyd, horu Travný (1203 m) a Slavíč (1055 m), nachází se na 18,82 ř. kilometru řeky Morávky významný vodní zdroj Moravskoslezského kraje – vodní nádrž Morávka. Ta zasahuje částečně i do údolí potoka Slavíče. Dnes již přehrada takřka splynula s malebnou okolní horskou krajinou. Na počátku 60. let 20. století však vtrhla do tohoto horského údolí na horním toku řeky Morávky poněkud násilně. Se vzrůstajícím průmyslem na Ostravsku a Karvinsku vzrostl i počet obyvatel kraje. Bylo proto třeba zajistit narůstající požadavky na pitnou vodu. Se stavbou údolní nádrže se započalo roku 1961 a mnoho z místních starousedlíků neslo stavbu přehrady nelibě. Od roku 1967 funguje nepřetržitý provoz přehrady a dnes by si již takřka nikdo neuměl tento kout Beskyd bez tohoto technického díla představit. K přehradě je nesnadnější přístup ...
Jan P. Štěpánek, 26.1. 2007

  historie

  Účel vodního díla Morávka
  Vodní dílo Morávka je součástí víceúčelové vodohospodářské soustavy v rámci povodí řeky Odry. Přehrada plní prioritně vodárenskou funkci a to jako zdroj pitné vody pro města Frýdek-Místek, Havířov a Český Těšín. Z nádrže je potrubím voda odebírána na úpravnu ve vodu pitnou do úpravny ve Vyšních Lhotách. V zásobování pitnou vodou Moravskoslezský kraj spolupracuje Morávka s podobnými vodními díly

  Jan P. Štěpánek podle informací v místě, webu a turistických průvodců, 26.1. 2007
  Historie vodního díla Morávka
  Stavba, jejímž investorem byl KVRIS Ostrava, byla prováděna závodem INGSTAV Brno podle projektu Hydroprojektu v Brně od roku 1961 až do roku 1964. V prosinci téhož roku bylo dáno vodní dílo do zkušebního provozu. Trvalý provoz byl spuštěn v roce 1967. Tehdy to byla první nádrž s návodním asfaltobetonovým těsněním. V létě roku 1996 byla důsledkem povodní poškozen plášť hráze přehrady. Ta následně prošla v

  Jan P. Štěpánek podle informací v místě, webu a turistických průvodců, 26.1. 2007
  Základní technické parametry vodního díla Morávka
  Vodní plocha nádrže, která zabírá povodí 63,3 km2, je asi 79,4 ha. Celkový objem nádrže je udáván 12,1 mil. kubických metrů, z toho objem zásobní je 4,9 mil. m3, retenční 6,7 mil. m3 a stálý 0,5 mil. m3. Maximální hloubka je kolem 37,1 m. Dlouhodobý průměrný průtok je 1,79 kubických metrů za sekundu a zaručený odtok je 0,59 kubických metrů za sekundu. Průměrná roční výška srážek na povodí je 1143 mm.

  Jan P. Štěpánek podle informací v místě, webu a turistických průvodců, 26.1. 2007


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM),

  Místa v okolí

  Kontaktní informace
  Povodí Odry, státní podnik
  Varenská 49
  701 26 Ostrava
  Tel: (+420) 596 657 111
  URL: http://www.pod.cz
  E-mail: info@pod.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 4933
  Typ místa: vodní plocha
  Podkategorie: přehrada
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno příležitostně
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=4933
  Uveřejněno: 26.1.2007
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama