Stará gotická tvrz v Hájku byla postavena na zač. 14. stol, i když první zmínka o vsi je až z r. 1409. V r. 1525 vlastní Hájek Sebastián Hoffmann z Münchshofu. Po něm Kryštof, který na severní části tvrziště staví renesanční tvrz, která se připomíná v r. 1567.
Hlavní obrázek místa
Pahorek tvrziště
© Petr Nožička 10/2011

Graficke pismenko Tvrziště se nachází v severní, výše položené části vsi Hájek, ležící nedaleko starého silničního spojení mezi Karlovými Vary a Ostrovem nad Ohří, 7 km severovýchodně od centra Karlových Varů a 3 km jihozápadně od Ostrova nad Ohří.
Pozůstatky tvrziště najdeme nad vsí v zahradách mezi čp. 68 (obecní úřad) a čp. 21.
Rodochrozit , 25.10. 2011

  historie

  První zmínka o vsi zvané původně Grassengrün, pochází až z roku 1409. Jedna její část patřila ostrovským měšťanům, druhý větší díl byl loketským lénem. O jeho majitelích jsou však zprávy až z počátku 16. stol. V roce 1525 to byl Sebastián Hoffmann z Münchshofu a po něm Kryštof, za nějž se poprvé v roce 1567 připomíná i panské sídlo. V roce 1602 koupil Hájek od Kryštofových potomků Štěpán Šlik. Mezi dalšími držiteli se objevuje např. Jiří

  Rodochrozit - Encyklopedie českých tvrzí, 1. dílo, Argo, Praha 1997, 25.10. 2011

  popis

  Terénní pozůstatky starší tvrze se nachází nad vsí v zahradách čp. 68 a původně 21, na jehož pozemku vyrostl nový dům. Mírně oválná plošina tvrziště původně obklopená vodním příkopem, který je v jižní části dochován a zarostlý rákosím. Mladší tvrz stála ještě v průběhu 19. století v místech zasypaného severního příkopu gotické tvrze. Dnes v těchto místech stojí novostavba domu.
  Petr Nožička, čerpáno z Encyklopedie českých tvrzí, 1. dílo, Argo, Praha 1997, 9.11. 2011


  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Teplice jsou kolébkou lázeňství díky jedné krásné ženě s podnikavým duchem

  Cestování

  Když se řekne název města „Teplice“, mnohým z nás se vybaví známé lázně na severu Čech. A právě tyto lázně jsou přesně tím místem, o němž bude naše dnešní povídání.

  Záhada bratrského oltáře, tajných mší evangelické církve a anděl smrti

  Cestování

  V kraji nad Českou Kamenicí v krásném prostředí pískovcových skal a čedičových sopouchů můžete objevit tajemné místo Bratrských oltářů a po cestě se rozhlédnout ze tří skalních vyhlídek a potkáte zvláštní betonový monolit uprostřed louky.

  Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

  Zajímavosti

  Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout.

  Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Hájek
  Načítám seznam míst