Gotická tvrz Šliků z poč. 16. stol., r. 1621 vypleněna, r. 1651 prodána baronu Wallisovi. V l. 1747–55 přestavěna J. F. Hesslerem na pozdně barokní zámek, klasicistně upraven r. 1870. R. 1945 zkonfiskován Czernínům, v l. 1948–94 v zámku dětský domov, od r. 1994 budova bez využití a údržby chátrá.
Hlavní obrázek místa
© Luboš Čermák, 09/2011
Zámek je dnes jednokřídlá klasicistní budova, ve vstupním průčelí ukončena cylindrickými rizality. Kolem je zachováno torzo původního parku.
Luboš Čermák, 17.1. 2012
historie

Historie zámku ve Velichově

Zámek ve Velichově se poprvé zmiňuje r. 1621, kdy byl zničen bavorskými vojenskými oddíly. Jeho původ však můžeme hledat už na počátku 16. století, kdy bylo asi 1,5 km od staré (tehdy již zřejmě zaniklé) velichovské tvrze postaveno nové sídlo. Stavebníky nové obdélné tvrze s kulatými baštami v nárožích obehnané vodním příkopem byli tehdejší majitelé Velichova hrabata Šlikové. Od roku 1578 byla tvrz centrem samostatného statku, roku 1621 došlo k již zmíněnému vyplenění Bavory. Roku 1651 bylo prodáno paní Kateřinou Eleonorou Mörderovou Olivierovi, svobodnému pánu z Wallisu již opravené sídlo, zámek je při této příležitosti zmiňován jako „úpravně vystavěné obydlí se čtyřmi dobře zařízenými pokoji, v nichž zeman bydleti se nesmí styděti, které jest otočeno vodním příkopem k nasazení ryb a k obraně proti nepřátelům způsobilým“. Během následujících staletí došlo k několika dalším přestavbám, z nichž zřejmě nejvýraznější byla pozdně barokní…  číst dále

17.1. 2012

Další texty historie
Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Velichov

Místa v okolí

 Radošov
 Lázně Kyselka
 Bučina
 Mořičov
 Skalky skřítků
 Květnová
 Květnová
 Ostrov
 radnice
 mariánský sloup
 Rudá věž smrti
 Hájek
 Šemnická skála
 Hauenštejn
 Himlštejn
 Nebesa
 Jírov
 kaple v býv. Popově
 Dalovice
 Dalovice
 Andělská Hora
 Dalovice
 kaple sv. Barbory
 Goethova vyhlídka
 městský hřbitov
 kostel Všech svatých
 Stružná
 kaple sv. Anny
 Sadová kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 Tržní kolonáda
 Karlovy Vary
 Jáchymov
 evangelický kostel
 Zámecká kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Jižní prameny
 kostel sv. Lukáše
 Jelení skok
 Bražec
 nová radnice
 Jelení pramen
 Freudenstein
 Sedlec
 boží muka
 mincovna
 kostel sv. Jáchyma
 vyhlídka Karla IV.
 Klejnštejn
 Diana
 kostel sv. Kříže
 Klínovec
 kostel sv. Urbana
 Maleš
 Perštejn
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Šumburk
 kostel sv. Linharta
 Šumburk
 Boží vyhlídka
 Plešivec
 Hungerberg
 neogotická studna
 kašna
 radnice
 bývalá fara
 kaple Panny Marie z Re
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Terezie
 Lázně Evženie
 Klášterecká kyselka
 Doubí
 Egerberk
 radnice
 Klášterec nad Ohří
 stará porcelánka
 železniční most
 špýchar
 židovský hřbitov
 důl Mauritius
 Svatošské skály
 kostel sv. Vavřince
 Luka
Kontaktní informace
Dětský domov Karlovy Vary a Ostrov
Dukelských hrdinů 610
363 01 Ostrov
Tel: 353 821 875
http://www.ddkvo.cz
ddkvo@ddkvo.cz
Základní informace místa
ID místa: 10430
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.1.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama