Gotická tvrz Šliků z poč. 16. stol., r. 1621 vypleněna, r. 1651 prodána baronu Wallisovi. V l. 1747–55 přestavěna J. F. Hesslerem na pozdně barokní zámek, klasicistně upraven r. 1870. R. 1945 zkonfiskován Czernínům, v l. 1948–94 v zámku dětský domov, od r. 1994 budova bez využití a údržby chátrá.
Hlavní obrázek místa
© Luboš Čermák, 09/2011
Zámek je dnes jednokřídlá klasicistní budova, ve vstupním průčelí ukončena cylindrickými rizality. Kolem je zachováno torzo původního parku.
Luboš Čermák, 17.1. 2012
historie

Historie zámku ve Velichově

Zámek ve Velichově se poprvé zmiňuje r. 1621, kdy byl zničen bavorskými vojenskými oddíly. Jeho původ však můžeme hledat už na počátku 16. století, kdy bylo asi 1,5 km od staré (tehdy již zřejmě zaniklé) velichovské tvrze postaveno nové sídlo. Stavebníky nové obdélné tvrze s kulatými baštami v nárožích obehnané vodním příkopem byli tehdejší majitelé Velichova hrabata Šlikové. Od roku 1578 byla tvrz centrem samostatného statku, roku 1621 došlo k již zmíněnému vyplenění Bavory. Roku 1651 bylo prodáno paní Kateřinou Eleonorou Mörderovou Olivierovi, svobodnému pánu z Wallisu již opravené sídlo, zámek je při této příležitosti zmiňován jako „úpravně vystavěné obydlí se čtyřmi dobře zařízenými pokoji, v nichž zeman bydleti se nesmí styděti, které jest otočeno vodním příkopem k nasazení ryb a k obraně proti nepřátelům způsobilým“. Během následujících staletí došlo k několika dalším přestavbám, z nichž zřejmě nejvýraznější byla pozdně barokní…  číst dále

17.1. 2012

Další texty historie
Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Velichov

Místa v okolí

 Radošov
 Lázně Kyselka
 Bučina
 Mořičov
 Skalky skřítků
 Květnová
 Květnová
 Ostrov
 radnice
 mariánský sloup
 Rudá věž smrti
 Hájek
 Šemnická skála
 Horní hrad
 Himlštejn
 Jírov
 Dalovice
 Dalovice
 Andělská Hora
 Dalovice
 Goethova vyhlídka
 kostel Všech svatých
 městský hřbitov
 Stružná
 Karlovy Vary
 Tržní kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 Sadová kolonáda
 kaple sv. Anny
 Jižní prameny
 Vřídelní kolonáda
 Zámecká kolonáda
 evangelický kostel
 kostel sv. Lukáše
 Jelení skok
 Bražec
 Freudenstein
 nová radnice
 Jelení pramen
 boží muka
 mincovna
 kostel sv. Jáchyma
 vyhlídka Karla IV.
 Kleinštejn
 Diana
 kostel sv. Kříže
 Klínovec
 kostel sv. Urbana
 Perštejn
 Maleš
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Šumburk
 Šumburk
 Boží vyhlídka
 Plešivec
 Hungerberg
 neogotická studna
 kašna
 radnice
 kaple Panny Marie z Re
 bývalá fara
 kostel sv. Terezie
 Doubí
 Egerberk
 Lázně Evženie
 radnice
 Klášterec nad Ohří
 železniční most
 špýchar
 Funkštejn
 židovský hřbitov
 Svatošské skály
 Luka
 kostel sv. Vavřince
Kontaktní informace
Dětský domov Karlovy Vary a Ostrov
Dukelských hrdinů 610
363 01 Ostrov
Tel: 353 821 875
http://www.ddkvo.cz
ddkvo@ddkvo.cz
Základní informace místa
ID místa: 10430
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.1.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama