Barokní kostel, postavený koncem 17. století na místě starší svatyně, zničené 18. 4. 1681 požárem. Věž z let 1794–95. Při požáru 23. 6. 1982 zničeno veškeré vnitřní vybavení. Zachovalé obvodové zdi následně zakonzervovány, zastřešena věž a presbytář, který dále slouží věřícím. Západně hřbitov.
Hlavní obrázek místa
Kostel v Krásném Lese
© Jiří Špaček 03/2011
Krásný Les najdeme severovýchodně nad Ostrovem, severně od silnice I/13 (odbočky z Květnové a Damic). Spojení hromadnou dopravou sem funguje jen v pracovních dnech, obcí prochází modrá turistická značka ze Stráže nad Ohří do Jáchymova a cyklostezka 3001. Kousek nad kostelem funguje obchod s překvapivě vstřícnou prodejní dobou. Kostel je přístupný v době bohoslužeb, které se konají pravidelně každou čtvrtou neděli v měsíci od 15.00.
Ivan Grisa, 10.4. 2011
historie

Kostel svatých Petra a Pavla v Krásném Lese

Ve II. polovině 14. století se v Krásném Lese (Schönwald) připomíná fara, zdejší kostel tak musel být původně nejméně gotický. Stavbu spolu s většinou vsi těžce poškodil požár 18. dubna 1681. Starý kostel byl následně s výjimkou věže zbořen a na jeho místě do konce 17. století postaven dnešní. Stav původní věže se v průběhu následujících desetiletí zhoršil natolik, že byla po roce 1781 zbořena. Základní kámen nové věže byl položen 29. 7. 1794, cibulová báň byla osazena 31. 8. následujícího roku. Následně pokračovalo vybavování kostela vnitřním zařízením (1805 nové varhany). Kostel byl postaven jako poměrně rozlehlá podélná stavba obdélníkového půdorysu s hranolovou věží v ose západního průčelí, prostory mezi obrysem stavby a presbytářem byly využity pro sakristii a oratoř (na severu) a otevřenou boční kapli (na jihu). Kolem západní části lodi obíhala trojramenná empora. Po roce 1945 byl i Krásný Les postižen nucenou obměnou…  číst dále

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 2., Academia 1978 a http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz/krasny-les-kostel-sv-petra-a-pavla/, 10.4. 2011

Půdorys místa

půdorys kostela
© Richard Schmidt: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 40 Politický okres jáchymovský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1913
Obrázek

Komentáře

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Krásný Les

Místa v okolí

 Hauenštejn
 Květnová
 Květnová
 Himlštejn
 Nebesa
 Rudá věž smrti
 kaple sv. Barbory
 kaple v býv. Popově
 městský hřbitov
 Klínovec
 radnice
 mariánský sloup
 Mořičov
 Ostrov
 Velichov
 kaple sv. Anny
 Jáchymov
 evangelický kostel
 nová radnice
 boží muka
 kostel sv. Jáchyma
 mincovna
 Freudenstein
 Radošov
 Boží vyhlídka
 Perštejn
 vápenka
 kostel sv. Anny
 Hájek
 Lázně Kyselka
 Bučina
 kostel sv. Terezie
 Klejnštejn
 železárna
 Šumburk
 Šumburk
 Skalky skřítků
 radnice
 Plešivec
 Lázně Evženie
 Klášterecká kyselka
 radnice
 Šemnická skála
 Klášterec nad Ohří
 Dalovice
 Dalovice
 důl Mauritius
 stará porcelánka
 Dalovice
 Egerberk
 špýchar
 železniční most
 štola Johannes
 Jírov
 Maleš
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Sedlec
 sloup s Pietou
 Goethova vyhlídka
 lesní hřbitov
 Sadová kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 kostel sv. Lukáše
 Zámecká kolonáda
 Tržní kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Karlovy Vary
 Jelení skok
 kostel sv. Kříže
 Jižní prameny
 Jelení pramen
 kostel sv. Urbana
 vyhlídka Karla IV.
 Diana
 kostel sv. Linharta
 Doubí
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
náměstí Republiky 127
362 51 Jáchymov
Tel: 353 811 251
farnostjachymov@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 9896
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.4.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama