Barokní kostel, postavený koncem 17. století na místě starší svatyně, zničené 18. 4. 1681 požárem. Věž z let 1794–95. Při požáru 23. 6. 1982 zničeno veškeré vnitřní vybavení. Zachovalé obvodové zdi následně zakonzervovány, zastřešena věž a presbytář, který dále slouží věřícím. Západně hřbitov.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 08/2019
Krásný Les najdeme severovýchodně nad Ostrovem, severně od silnice I/13 (odbočky z Květnové a Damic). Spojení hromadnou dopravou sem funguje jen v pracovních dnech, obcí prochází modrá turistická značka ze Stráže nad Ohří do Jáchymova a cyklostezka 3001. Kousek nad kostelem funguje obchod s překvapivě vstřícnou prodejní dobou. Kostel je přístupný v době bohoslužeb, které se konají pravidelně každou čtvrtou neděli v měsíci od 15.00.
Ivan Grisa, 10.4. 2011
historie

Kostel svatých Petra a Pavla v Krásném Lese

Ve II. polovině 14. století se v Krásném Lese (Schönwald) připomíná fara, zdejší kostel tak musel být původně nejméně gotický. Stavbu spolu s většinou vsi těžce poškodil požár 18. dubna 1681. Starý kostel byl následně s výjimkou věže zbořen a na jeho místě do konce 17. století postaven dnešní. Stav původní věže se v průběhu následujících desetiletí zhoršil natolik, že byla po roce 1781 zbořena. Základní kámen nové věže byl položen 29. 7. 1794, cibulová báň byla osazena 31. 8. následujícího roku. Následně pokračovalo vybavování kostela vnitřním zařízením (1805 nové varhany). Kostel byl postaven jako poměrně rozlehlá podélná stavba obdélníkového půdorysu s hranolovou věží v ose západního průčelí, prostory mezi obrysem stavby a presbytářem byly využity pro sakristii a oratoř (na severu) a otevřenou boční kapli (na jihu). Kolem západní části lodi obíhala trojramenná empora. Po roce 1945 byl i Krásný Les postižen nucenou obměnou…  číst dále

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 2., Academia 1978 a http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz/krasny-les-kostel-sv-petra-a-pavla/, 10.4. 2011

Půdorys místa

půdorys kostela
© Richard Schmidt: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 40 Politický okres jáchymovský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1913
Obrázek
Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Krásný Les

Místa v okolí

 Horní hrad
 Květnová
 Květnová
 Himlštejn
 Rudá věž smrti
 Klínovec
 městský hřbitov
 mariánský sloup
 radnice
 Ostrov
 Mořičov
 kaple sv. Anny
 Velichov
 evangelický kostel
 nová radnice
 Freudenstein
 mincovna
 kostel sv. Jáchyma
 boží muka
 Radošov
 Boží vyhlídka
 Perštejn
 vápenka
 Hájek
 Lázně Kyselka
 Bučina
 kostel sv. Terezie
 Klejnštejn
 železárna
 Šumburk
 Šumburk
 Skalky skřítků
 radnice
 Plešivec
 Lázně Evženie
 radnice
 Šemnická skála
 Klášterec nad Ohří
 Dalovice
 Dalovice
 Egerberk
 Dalovice
 špýchar
 železniční most
 Jírov
 Maleš
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Funkštejn
 sloup s Pietou
 Goethova vyhlídka
 lesní hřbitov
 Sadová kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 Tržní kolonáda
 Zámecká kolonáda
 kostel sv. Lukáše
 Vřídelní kolonáda
 Karlovy Vary
 Jelení skok
 kostel sv. Kříže
 Jižní prameny
 Jelení pramen
 kostel sv. Urbana
 vyhlídka Karla IV.
 Diana
 Doubí
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
náměstí Republiky 127
362 51 Jáchymov
Tel: 353 811 251
farnostjachymov@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 9896
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.4.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama