Sedmipatrová věž sloužila jako třídírna uranové rudy v komunistickém pracovním táboře Vykmanov II. Kvůli množství úmrtí a také kvůli rudé barvě cihel, ze kterých je věž postavena, byla vězni přezdívána jako Rudá věž smrti. Od r. 2008 národní kulturní památka, od r. 2019 součást památky UNESCO.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 08/2019
Vykmanov (německy Weidmesgrün) je ves doložená od r. 1409, která je nyní místní částí města Ostrov asi s 1200 obyvateli. Vykmanov leží v katastrálním území Vykmanov u Ostrova o rozloze 1,92 km². Rudá věž smrti, bývalá úpravna uranové rudy, byla později začleněna do areálu bývalé továrny na trolejbusy. Areál se nachází při silnici do Jáchymova. Přímo před vchodem je autobusová zastávka Ostrov, Horní Žďár, Hlavní brána. Od vlakového nádraží Ostrov nad Ohří vede k areálu zelená turistická značka. Přístup k věži je však možný jen po předchozím povolení Konfederace politických vězňů.
12.8. 2019
historie

Sedmipatrová věž z pálených červených cihel se využívala jako místo konečné úpravy a přesívání uranové rudy, která byla určena na vývoz do tehdejšího Sovětského svazu (SSSR). Vězni zde, bez jakýchkoliv ochranných obleků, dopravovali rudu do nejvyššího patra, odkud byla přesýpána a drcena. Touto úpravou prošla až do přízemí, kde byla vězni napěchována do železných barelů. Tyto sudy pak byly zapečetěny a odváženy vlakem do SSSR. Touto činností se vytvářelo velké množství radioaktivního prachu, který nechránění vězni dýchali. Lidé nebyli nijak chráněni a radioaktivní prach se jim ukládal v oblečení, které nosili po celý svůj pobyt v táboře. Následkem špatných podmínek a vysoké radioaktivity většina z dělníků pracujících ve Věži smrti zemřela. A právě z důvodu množství úmrtí a také kvůli rudé barvě cihel ji vězni začali přezdívat Rudá věž smrti. Ve své historii měl tábor „L“, jak bylo místo krycím názvem označováno, tři velitele.…  číst dále

JC podle Wikipedie, 11.8. 2019

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Vykmanov

Místa v okolí

 Květnová
 Květnová
 kaple v býv. Popově
 radnice
 mariánský sloup
 Ostrov
 kaple sv. Barbory
 Mořičov
 městský hřbitov
 kaple sv. Anny
 evangelický kostel
 Hauenštejn
 Jáchymov
 Freudenstein
 Hájek
 nová radnice
 boží muka
 mincovna
 kostel sv. Jáchyma
 Velichov
 Radošov
 Himlštejn
 Nebesa
 Klínovec
 Lázně Kyselka
 Boží vyhlídka
 Plešivec
 Bučina
 Dalovice
 Dalovice
 Dalovice
 Skalky skřítků
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 důl Mauritius
 Šemnická skála
 Sedlec
 vápenka
 Goethova vyhlídka
 Sadová kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 Tržní kolonáda
 Karlovy Vary
 kostel sv. Lukáše
 Zámecká kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 kostel sv. Kříže
 Jelení skok
 Perštejn
 kostel sv. Urbana
 štola Johannes
 Jelení pramen
 Jižní prameny
 vyhlídka Karla IV.
 kostel sv. Terezie
 Diana
 Andělská Hora
 železárna
 Klejnštejn
 Blatenský vrch
 Šumburk
 Jírov
 kostel sv. Vavřince
 Vlčí jámy
 Šumburk
 Blatenský příkop
 kostel sv. Linharta
 radnice
 Doubí
 Svatošské skály
 Jeskynní vyhlídka
Kontaktní informace
Kontakt na správce
KPV ČR – Konfederace politických vězňů ČR, z. s.
Škrétova 44/6 (budova RRTV)
120 00 Praha 2
Tel: +420 224 230 608 (cca 7 – 20 hod.)
http://https://www.kpv-cr.cz
ustredi@kpv-cr.cz
Základní informace místa
ID místa: 4148
Typ místa: věž
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.8.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama