Sedmipatrová věž sloužila jako třídírna uranové rudy v komunistickém pracovním táboře Vykmanov II. Kvůli množství úmrtí a také kvůli rudé barvě cihel, ze kterých je věž postavena, byla vězni přezdívána jako Rudá věž smrti. Od r. 2008 národní kulturní památka, od r. 2019 součást památky UNESCO.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 08/2019
Vykmanov (německy Weidmesgrün) je ves doložená od r. 1409, která je nyní místní částí města Ostrov asi s 1200 obyvateli. Vykmanov leží v katastrálním území Vykmanov u Ostrova o rozloze 1,92 km². Rudá věž smrti, bývalá úpravna uranové rudy, byla později začleněna do areálu bývalé továrny na trolejbusy. Areál se nachází při silnici do Jáchymova. Přímo před vchodem je autobusová zastávka Ostrov, Horní Žďár, Hlavní brána. Od vlakového nádraží Ostrov nad Ohří vede k areálu zelená turistická značka. Přístup k věži je však možný jen po předchozím povolení Konfederace politických vězňů.
12.8. 2019
historie

Sedmipatrová věž z pálených červených cihel se využívala jako místo konečné úpravy a přesívání uranové rudy, která byla určena na vývoz do tehdejšího Sovětského svazu (SSSR). Vězni zde, bez jakýchkoliv ochranných obleků, dopravovali rudu do nejvyššího patra, odkud byla přesýpána a drcena. Touto úpravou prošla až do přízemí, kde byla vězni napěchována do železných barelů. Tyto sudy pak byly zapečetěny a odváženy vlakem do SSSR. Touto činností se vytvářelo velké množství radioaktivního prachu, který nechránění vězni dýchali. Lidé nebyli nijak chráněni a radioaktivní prach se jim ukládal v oblečení, které nosili po celý svůj pobyt v táboře. Následkem špatných podmínek a vysoké radioaktivity většina z dělníků pracujících ve Věži smrti zemřela. A právě z důvodu množství úmrtí a také kvůli rudé barvě cihel ji vězni začali přezdívat Rudá věž smrti. Ve své historii měl tábor „L“, jak bylo místo krycím názvem označováno, tři velitele.…  číst dále

JC podle Wikipedie, 11.8. 2019

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Vykmanov

Místa v okolí

 Květnová
 Květnová
 mariánský sloup
 radnice
 Ostrov
 Mořičov
 městský hřbitov
 evangelický kostel
 kaple sv. Anny
 Horní hrad
 Freudenstein
 boží muka
 nová radnice
 Hájek
 mincovna
 kostel sv. Jáchyma
 Velichov
 Radošov
 Himlštejn
 Klínovec
 Lázně Kyselka
 Boží vyhlídka
 Bučina
 Plešivec
 Dalovice
 Dalovice
 Dalovice
 Skalky skřítků
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Šemnická skála
 vápenka
 Goethova vyhlídka
 Sadová kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 Karlovy Vary
 Tržní kolonáda
 kostel sv. Lukáše
 Vřídelní kolonáda
 Zámecká kolonáda
 kostel sv. Kříže
 Jelení skok
 Perštejn
 kostel sv. Urbana
 Jižní prameny
 Jelení pramen
 vyhlídka Karla IV.
 Diana
 kostel sv. Terezie
 Andělská Hora
 železárna
 Kleinštejn
 Blatenský vrch
 Jírov
 Šumburk
 Šumburk
 Blatenský příkop
 radnice
 Doubí
 Svatošské skály
 Jeskynní vyhlídka
Kontaktní informace
Kontakt na správce
KPV ČR – Konfederace politických vězňů ČR, z. s.
Škrétova 44/6 (budova RRTV)
120 00 Praha 2
Tel: +420 224 230 608 (cca 7 – 20 hod.)
http://https://www.kpv-cr.cz
ustredi@kpv-cr.cz
Základní informace místa
ID místa: 4148
Typ místa: věž
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.8.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama