Sedmipatrová věž sloužila jako třídírna uranové rudy v komunistickém pracovním táboře Vykmanov II. Kvůli množství úmrtí a také kvůli rudé barvě cihel, ze kterých je věž postavena, byla vězni přezdívána jako Rudá věž smrti. Od r. 2008 národní kulturní památka, od r. 2019 součást památky UNESCO.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 08/2019
Vykmanov (německy Weidmesgrün) je ves doložená od r. 1409, která je nyní místní částí města Ostrov asi s 1200 obyvateli. Vykmanov leží v katastrálním území Vykmanov u Ostrova o rozloze 1,92 km². Rudá věž smrti, bývalá úpravna uranové rudy, byla později začleněna do areálu bývalé továrny na trolejbusy. Areál se nachází při silnici do Jáchymova. Přímo před vchodem je autobusová zastávka Ostrov, Horní Žďár, Hlavní brána. Od vlakového nádraží Ostrov nad Ohří vede k areálu zelená turistická značka. Přístup k věži je však možný jen po předchozím povolení Konfederace politických vězňů.
12.8. 2019
historie

Sedmipatrová věž z pálených červených cihel se využívala jako místo konečné úpravy a přesívání uranové rudy, která byla určena na vývoz do tehdejšího Sovětského svazu (SSSR). Vězni zde, bez jakýchkoliv ochranných obleků, dopravovali rudu do nejvyššího patra, odkud byla přesýpána a drcena. Touto úpravou prošla až do přízemí, kde byla vězni napěchována do železných barelů. Tyto sudy pak byly zapečetěny a odváženy vlakem do SSSR. Touto činností se vytvářelo velké množství radioaktivního prachu, který nechránění vězni dýchali. Lidé nebyli nijak chráněni a radioaktivní prach se jim ukládal v oblečení, které nosili po celý svůj pobyt v táboře. Následkem špatných podmínek a vysoké radioaktivity většina z dělníků pracujících ve Věži smrti zemřela. A právě z důvodu množství úmrtí a také kvůli rudé barvě cihel ji vězni začali přezdívat Rudá věž smrti. Ve své historii měl tábor „L“, jak bylo místo krycím názvem označováno, tři velitele.…  číst dále

JC podle Wikipedie, 11.8. 2019

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Vykmanov

Místa v okolí

 Květnová
 Květnová
 radnice
 mariánský sloup
 Ostrov
 Mořičov
 městský hřbitov
 evangelický kostel
 Horní hrad
 kaple sv. Anny
 Freudenstein
 Hájek
 mincovna
 nová radnice
 boží muka
 kostel sv. Jáchyma
 Velichov
 Radošov
 Himlštejn
 Klínovec
 Lázně Kyselka
 Boží vyhlídka
 Bučina
 Plešivec
 Dalovice
 Dalovice
 Dalovice
 Skalky skřítků
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Šemnická skála
 vápenka
 Goethova vyhlídka
 Sadová kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 kostel sv. Lukáše
 Karlovy Vary
 Tržní kolonáda
 kostel sv. Kříže
 Zámecká kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Perštejn
 Jelení skok
 kostel sv. Urbana
 Jelení pramen
 Jižní prameny
 kostel sv. Terezie
 Diana
 vyhlídka Karla IV.
 Andělská Hora
 železárna
 Klejnštejn
 Jírov
 Blatenský vrch
 Šumburk
 Vlčí jámy
 Šumburk
 Blatenský příkop
 radnice
 Doubí
 Svatošské skály
 Jeskynní vyhlídka
Kontaktní informace
Kontakt na správce
KPV ČR – Konfederace politických vězňů ČR, z. s.
Škrétova 44/6 (budova RRTV)
120 00 Praha 2
Tel: +420 224 230 608 (cca 7 – 20 hod.)
http://https://www.kpv-cr.cz
ustredi@kpv-cr.cz
Základní informace místa
ID místa: 4148
Typ místa: věž
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.8.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama