Barokní zámek s pivovarem postaven v 2. pol. 17. stol. Po r. 1690 připojen k ostrovskému panství sasko-lauenburských markrabat. Kolem r. 1920 zámek rozšířen o nové křídlo. V současnosti v soukromém majetku, nevyužívaný a nepřístupný, od požáru r. 2012 zámek chátrá.
Hlavní obrázek místa
Sedlec-zámek
© Creative Commons 03/2018
Sedlec je městskou částí města Karlovy Vary. Leží na jeho severním okraji, na bezejmenném návrší obklopeném desítkami rybníků a močálů (umělá vodní díla kolem přemilovické tvrze či pozůstatek důlní činnosti). V oblasti těžba kaolinu od r. 1740, sedlecký kaolin byl vyhlášený svou kvalitou. Dnes je jeho těžba v okolí Sedlce již minulostí.
E.H. podle http://cs.wikipedia.org, 3.2. 2013
popis

Zámek je obdélná budova se středovým rizalitem s trojúhelníkovým štítem, dvoupatrová, krytá mansardovou střechou. Počátkem 20. stol. doplněna přístavbou východního křídla, které zachovává slohovou podobu původního sídla. Původně se kolem zámku rozkládal park, který později jako neudržovaný zpustl. Nevyužitá stavba pozvolna chátrá, její stav těžce poznamenal požár r. 2012, který zničil střechu a horní patro hlavní zámecké budovy.

E.H. podle http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz, 3.2. 2013

historie

Menší barokní zámek s připojeným pivovarem byl postaven zřejmě v 2. pol. 17. století severozápadně od obce Sedlec (Zettlitz, Zedtlitz), na cestě k poplužnímu dvoru Přemilovice, v jehož areálu stojí tvrz. Zámek, pohodlné a reprezentativní panské sídlo, nahradil tvrz, která již nevyhovovala nárokům panstva. Po připojení zdejšího majetku k ostrovskému panství sasko-lauenburských markrabat byl zámek krátce po r. 1690 obnoven. Na jaře roku 1698 zde bydleli, díky blízkosti Karlovým Varům, členové sasko-lauenburského markraběcího dvora. Do současné podoby byl objekt zámku upraven v průběhu 19. století. Kolem roku 1920 byl zámek přestavěn a rozšířen o nové křídlo. Později byl ještě několikrát upravován. Po roce 1945 byl převeden do majetku státu, před rokem 1989 zde bývalo sídlo ředitelství kaolinových dolů, později národního podniku KSNP. Současným majitelem zámku je ruská firma Green Forest s.r.o. se sídlem v Karlových Varech.…  číst dále

Petr Prokop , E.H. podle http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz; http://vary.idnes.cz, 28.1. 2013

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Karlovy Vary-Sedlec

Místa v okolí

 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Urbana
 Dalovice
 Dalovice
 Dalovice
 Sadová kolonáda
 kostel sv. Lukáše
 Mlýnská kolonáda
 Jelení skok
 Zámecká kolonáda
 Karlovy Vary
 Tržní kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Diana
 Jelení pramen
 vyhlídka Karla IV.
 kostel sv. Linharta
 Jižní prameny
 Goethova vyhlídka
 Doubí
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Hájek
 Svatošské skály
 Jeskynní vyhlídka
 Šemnická skála
 radnice
 mariánský sloup
 Ostrov
 Andělská Hora
 Mořičov
 kaple sv. Anny
 městské hradby
 Loket
 kostel sv. Václava
 radnice
 trojiční sloup
 silniční most
 Loket – MPR
 Skalky skřítků
 Lázně Kyselka
 Radošov
 Bučina
 kaple v býv. Popově
 Rudá věž smrti
 Nejdek
 Velichov
 Plešivec
 kostel sv. Martina
 Květnová
 kostel sv. Jiří
 Nejdek
 Květnová
 Stružná
 Lipnice
 Tisovský vrch
 městský hřbitov
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Barbory
 Javorná
 kaple sv. Anny
 evangelický kostel
 Freudenstein
 Jáchymov
 kamenný viadukt
 nová radnice
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 mincovna
 statek Bernard
 kostel sv. Jáchyma
 kostel sv. Martina
 Těšovice
 hornické muzeum
 Krudum
 Bražec
 Hauenštejn
 Hard
 kostel sv. Jakuba
 Hungerberg
 kaple Panny Marie z Re
 kašna
 radnice
 neogotická studna
 bývalá fara
 Hartenštejn
 Bochov
 Himlštejn
 Nebesa
 Plikenštejn
Základní informace místa
ID místa: 11073
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 12.2.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama