Hrubě tesaný žulový smírčí kříž neznámého stáří stával původně u Horního mlýna (Massa-Mühle) u obce Stružná. O jeho původu ani účelu není nic známo, na kříži není žádný symbol ani nápis. V roce 1991 byl nalezen povalený v hromadě kamenů, poté byl očištěn, opraven a přenesen na současné místo.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 09/2020
Kříž stojí při naučné stezce Doubí – Svatošské skály na křižovatce s neznačenou lesní cestou. Pěšky se k němu lze dostat údolím Ohře z Lokte či od Svatošských skal, případně od severu od farmy Hory. Neznačená cesta směrem na východ vás zavede na Jeskynní vyhlídku, nabízející nádherný výhled na údolí Ohře a plošinu Slavkovského lesa.
21.10. 2020
historie

Robustní, metr vysoký nesymetrický smírčí kříž z hrubozrnné žuly stával původně u bývalého Horního mlýna (Massa-Mühle) v katastru obce Stružná u cesty vedoucí k farnímu kostelu sv. Michaela archanděla v Andělské Hoře, tedy přibližně 15 kilometrů od současného umístění. O jeho původu ani účelu není nic známo, na kříži není žádný symbol ani nápis, hrubé zpracování a tvar nasvědčují o jeho vysokém stáří a laické práci. V roce 1925 jej E. Schneider popsal jako nakloněný ve svahu a s ramenem zabořeným do terénu. V roce 1991 byl nalezen Zdeňkem Hodinou povalený v hromadě kamenů, poté byl očištěn, opraven a Karlem Kabešem přenesen na současné místo na rozcestí nad samotou Vildenava (Wildenauer-Hof).

Milan Caha (zdroj: http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz ), 21.10. 2020

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Hory

Místa v okolí

 Jeskynní vyhlídka
 kaple sv. Anny
 městské hradby
 Loket
 Svatošské skály
 Loket – MPR
 kostel sv. Václava
 radnice
 trojiční sloup
 silniční most
 Doubí
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Urbana
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 Diana
 vyhlídka Karla IV.
 Krudum
 Jelení pramen
 Sedlec
 kostel sv. Lukáše
 Jelení skok
 Sadová kolonáda
 Zámecká kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 Tržní kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Karlovy Vary
 Těšovice
 statek Bernard
 Jižní prameny
 Lipnice
 hornické muzeum
 Goethova vyhlídka
 Hard
 kostel sv. Kateřiny
 Dalovice
 Dalovice
 Dalovice
 evangelický kostel
 Krásenský vrch
 Sokolov
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 radnice
 Jubilejní kašna
 mariánský sloup
 kostel sv. Jiljí
 Týn
 Plikenštejn
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 bývalý hotel Central
 židovský hřbitov
 synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Jiří
 Andělská Hora
 boží muka
 Javorná
 popraviště
 Hájek
 Šemnická skála
 Nejdek
 kostel sv. Martina
 Kostelní Bříza
 Nejdek
 kostel sv. Martina
 Kostelní Bříza
 Boučí
 Hartenberg
 Jindřichovice
 Arnoltov
 Chlumek
 Chlumek
 Šabina
 boží muka
 Ostrov
 smírčí kříž
 radnice
 mariánský sloup
 Chlumek
 Mořičov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Favorit
 židovský hřbitov
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Víta
 vysoká pec
 Rudá věž smrti
 Květnová
 Květnová
 kaple sv. Kříže
 Toužim
 panský dům
 radnice
 mariánský sloup
Základní informace místa
ID místa: 15299
Typ místa: ostatní
Podkategorie: smírčí kámen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.10.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama