Městská památková reservace v Lokti byla vyhlášena 1950, obnovena 1979. Ani to nezabránilo rozsáhlým demolicím v samém centru města. Po roce 1990 proběhla rozsáhlá obnova domovního fondu i hlavních dominant (viz samostatná hesla).
Hlavní obrázek místa
Pohled na město z hradní věže
© Ivan Grisa 11/2009
Příjezd do Lokte autem je možný ze silnice I/6 odbočením na starou silnici v Horách (ve směru od Prahy a Karlových Varů, pokračuje se kdysi slavnými loketskými serpentinami) nebo u motorestu za Sokolovem (od Chebu). Parkovat je možné buď na křižovatce u někdejší brány nebo na náměstí (za poplatek). Železniční spojení nabízí krátká provozovaná část trati Chodov - Krásný Jez. V Chodově vlaky důsledně navazují na rychlíky od a do Prahy (přes Ústí n. L.). V Lokti lze využít buď stanice Loket, nebo zastávky Loket předměstí, kde dnes vlaky končí. Z obou je to do starého města přibližně stejně daleko, zejména pokud zvolíte lehce adrenalinovou cestu po železničním mostě přes Ohři. Z Karlových Varů, Sokolova i Horního Slavkova do Lokte dojedete i ve volných dnech autobusem. V městě funguje řada občerstvoven různých cenových relací, bohužel je třeba varovat před representativně vyhlížející restaurací hotelu Bílý kůň na náměstí.
Ivan Grisa, 21.11. 2009
historie

Městská památková reservace Loket

Město Loket stojí spolu se stejnojmenným hradem na ostrožně, obkroužené téměř dokonale řekou Ohří. Se sousedním Šibeničním vrchem ji spojuje šíje o šíři 180 m. Přestože má lokalita velmi vysokou obrannou hodnotu, chybějí odtud zatím doklady o osídlení v době před koncem 12. století. Centrem slovanského osídlení Sedlecka bylo hradiště nad Tašovicemi, dodatečně nazývané Starý Loket, a župní hrad Sedlec u dnešních Karlových Varů. Koncem 12. století se Sedlecka zmocnil Fridrich Barbarossa. Buď ještě on, nebo po znovupřipojení k českému státu Přemysl Otakar I., nechal postavit na vrcholu ostrožny kamenný hrad, který se stal sídlem správy celého kraje, záhy přejmenovaného na Loketsko. Pod ním se brzy vytvořilo podhradí, kolem roku 1240 přeměněné v hrazené město, osazené hlavně německy mluvícími kolonisty. Původní převážně dřevěná zástavba zanikla při požáru roku 1352. Poté bylo město budováno již s použitím kamenného zdiva, jak dokládá portál domu čp.…  číst dále

Ivan Grisa, dle K. Kuča, Města a městečka..., 3. díl, Libri 1998, 19.11. 2009

Půdorys místa


© kol. autorů: Paměť měst, Odeon 1975
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Loket

Místa v okolí

 trojiční sloup
 Loket
 kostel sv. Václava
 radnice
 kaple sv. Anny
 městské hradby
 silniční most
 Jeskynní vyhlídka
 Svatošské skály
 kostel sv. Mikuláše
 Krudum
 Těšovice
 Doubí
 statek Bernard
 kostel sv. Jiří
 Hard
 kostel sv. Linharta
 Lipnice
 evangelický kostel
 hornické muzeum
 Sokolov
 radnice
 Jubilejní kašna
 mariánský sloup
 kostel sv. Urbana
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Kříže
 Diana
 Krásenský vrch
 kostel sv. Jiljí
 Plikenštejn
 vyhlídka Karla IV.
 Jelení pramen
 Týn
 Sedlec
 Jelení skok
 Sadová kolonáda
 kostel sv. Lukáše
 Zámecká kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 Tržní kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Karlovy Vary
 Jižní prameny
 Goethova vyhlídka
 Dalovice
 Dalovice
 Děpoltovice
 Kostelní Bříza
 Dalovice
 Děpoltovice
 Kostelní Bříza
 Bečov nad Teplou
 bývalý hotel Central
 židovský hřbitov
 Bečov nad Teplou
 mariánský sloup
 synagoga
 radnice
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 Boučí
 popraviště
 Arnoltov
 Hartenberg
 Šabina
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 židovský hřbitov
 Pluhův bor
 Nejdek
 Javorná
 Jindřichovice
 Rusov
 kostel sv. Martina
 Hájek
 Šibeniční vrch
 Kager, Starý zámek
 smírčí kříž
 Favorit
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 vysoká pec
 židovský hřbitov
 Ostrov
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Víta
Základní informace místa
ID místa: 8542
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.1.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama