Městská památková reservace v Lokti byla vyhlášena 1950, obnovena 1979. Ani to nezabránilo rozsáhlým demolicím v samém centru města. Po roce 1990 proběhla rozsáhlá obnova domovního fondu i hlavních dominant (viz samostatná hesla).
Hlavní obrázek místa
Pohled na město z hradní věže
© Ivan Grisa 11/2009
Příjezd do Lokte autem je možný ze silnice I/6 odbočením na starou silnici v Horách (ve směru od Prahy a Karlových Varů, pokračuje se kdysi slavnými loketskými serpentinami) nebo u motorestu za Sokolovem (od Chebu). Parkovat je možné buď na křižovatce u někdejší brány nebo na náměstí (za poplatek). Železniční spojení nabízí krátká provozovaná část trati Chodov - Krásný Jez. V Chodově vlaky důsledně navazují na rychlíky od a do Prahy (přes Ústí n. L.). V Lokti lze využít buď stanice Loket, nebo zastávky Loket předměstí, kde dnes vlaky končí. Z obou je to do starého města přibližně stejně daleko, zejména pokud zvolíte lehce adrenalinovou cestu po železničním mostě přes Ohři. Z Karlových Varů, Sokolova i Horního Slavkova do Lokte dojedete i ve volných dnech autobusem. V městě funguje řada občerstvoven různých cenových relací, bohužel je třeba varovat před representativně vyhlížející restaurací hotelu Bílý kůň na náměstí.
Ivan Grisa, 21.11. 2009
historie

Městská památková reservace Loket

Město Loket stojí spolu se stejnojmenným hradem na ostrožně, obkroužené téměř dokonale řekou Ohří. Se sousedním Šibeničním vrchem ji spojuje šíje o šíři 180 m. Přestože má lokalita velmi vysokou obrannou hodnotu, chybějí odtud zatím doklady o osídlení v době před koncem 12. století. Centrem slovanského osídlení Sedlecka bylo hradiště nad Tašovicemi, dodatečně nazývané Starý Loket, a župní hrad Sedlec u dnešních Karlových Varů. Koncem 12. století se Sedlecka zmocnil Fridrich Barbarossa. Buď ještě on, nebo po znovupřipojení k českému státu Přemysl Otakar I., nechal postavit na vrcholu ostrožny kamenný hrad, který se stal sídlem správy celého kraje, záhy přejmenovaného na Loketsko. Pod ním se brzy vytvořilo podhradí, kolem roku 1240 přeměněné v hrazené město, osazené hlavně německy mluvícími kolonisty. Původní převážně dřevěná zástavba zanikla při požáru roku 1352. Poté bylo město budováno již s použitím kamenného zdiva, jak dokládá portál domu čp.…  číst dále

Ivan Grisa, dle K. Kuča, Města a městečka..., 3. díl, Libri 1998, 19.11. 2009

Půdorys místa


© kol. autorů: Paměť měst, Odeon 1975
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Loket

Místa v okolí

 trojiční sloup
 kostel sv. Václava
 radnice
 Loket
 kaple sv. Anny
 městské hradby
 silniční most
 Jeskynní vyhlídka
 Svatošské skály
 kostel sv. Mikuláše
 Krudum
 Těšovice
 Doubí
 statek Bernard
 kostel sv. Jiří
 Hard
 Lipnice
 evangelický kostel
 hornické muzeum
 Sokolov
 radnice
 Jubilejní kašna
 mariánský sloup
 kostel sv. Urbana
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Kříže
 Diana
 kostel sv. Jiljí
 Krásenský vrch
 Plikenštejn
 vyhlídka Karla IV.
 Týn
 Jelení pramen
 kostel sv. Lukáše
 Jelení skok
 Sadová kolonáda
 Zámecká kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 Tržní kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Karlovy Vary
 Jižní prameny
 Goethova vyhlídka
 Dalovice
 Dalovice
 Děpoltovice
 Kostelní Bříza
 Dalovice
 Děpoltovice
 bývalý hotel Central
 židovský hřbitov
 Kostelní Bříza
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 synagoga
 mariánský sloup
 Nová Ves
 radnice
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 Boučí
 popraviště
 Arnoltov
 Hartenberg
 Šabina
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 židovský hřbitov
 Nejdek
 Javorná
 Jindřichovice
 Rusov
 kostel sv. Martina
 Hájek
 Šibeniční vrch
 Kager, Starý zámek
 smírčí kříž
 Favorit
 kostel sv. Vavřince
 vysoká pec
 židovský hřbitov
 Ostrov
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Víta
Základní informace místa
ID místa: 8542
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.1.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama