Barokní sousoší Nejsvětější Trojice na hranolovém sloupu připomínalo od r. 1704 původní polohu obce Stráž nad Ohří jihozápadně od dnešní zástavby, opuštěnou koncem 17. století. Po poškození při dopravní nehodě bylo r. 2009 rekonstruováno a přeneseno ke kostelu sv. Michaela archanděla v centru obce.
Hlavní obrázek místa
Stráž n.O.-Nejsv.Trojice
© drobnepamatky 05/2017
Obec Stráž nad Ohří (něm. Warta) je prvně připomínána již r. 1086. Nyní má asi 600 obyvatel a je k ní připojeno 8 malých vsí a osad. Prochází jí silnice I/13 v úseku mezi Kláštercem nad Ohří a Ostrovem. Historické centrum leží na levém břehu řeky, zatímco na protějším se nachází nádraží na železniční trati 140 z Chomutova do Chebu. Obec je také významným východištěm značených turistických stezek: modrá vede na hrad Hauenštejn (Horní hrad) a Jáchymov, zelená na zříceninu hradu Himlštejn a dále na krušnohorský hřeben a červená sleduje tok Ohře. Proti proudu vede do Vojkovic, Kyselky a Karlových Var, po proudu pak přes Korunní Kyselku, Klášterec nad Ohří a Úhošť do Kadaně. Popisované sousoší se nachází v parčíku poblíž kostela a obecního úřadu.
1.10. 2021
historie

Barokní sousoší Nejsvětější Trojice z r. 1704 stávalo původně při levé straně silnice na Ostrov jihozápadně od obce Stráž nad Ohří (Warta). V těchto místech stávaly také dřevěné domky bývalé Stráže. Koncem 17. století však místní obyvatelé celou osadu vypálili ze strachu, aby se sem nepřenesla morová epidemie šířící se tehdy krajem po konci třicetileté války. Obec Stráž byla poté nově založena v dnešních místech asi 1 km severovýchodním směrem. V místech původního založení osady bylo na památku r. 1704 vztyčeno sousoší Nejsvětější Trojice. Později byla plastika umístěna u krajnice nově vybudované okresní silnice. Na počátku 21. století uvažovalo zastupitelstvo obce o přesunu sousoší na vhodnější místo v centru. S přesunem, který byl finančně i technicky náročný, souhlasili i památkáři. Než se však problém podařilo vyřešit, bylo sousoší poškozeno při dopravní nehodě. Poté, co se po nárazu autem plastika rozložila na díly, byla převezena…  číst dále

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: UPČ 3, Academia 1980 a redakčně upraveno podle různých webových stránek, 11.4. 2011

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Stráž nad Ohří

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 9915
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.5.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama