Národní přírodní rezervace Božídarské rašeliniště o rozloze téměř 930 ha leží v sousedství města Boží Dar a je přístupná jen po trase okružní naučné stezky o délce 3,2 km, převážně po povalových chodnících, které není dovoleno opouštět. Chráněno je vrchovištní rašeliniště se specifickou flórou.
Hlavní obrázek místa
Božídarské rašeliniště
© Info Boží Dar 06/2019
Národní přírodní rezervace Božídarské rašeliniště se nachází západně a jihozápadně od města Boží Dar. I když jeho chráněná rozloha převyšuje 900 ha, turisticky přístupná je pouze trasa stejnojmenné naučné stezky, kterou není dovoleno nikde opouštět. Převážná část její okružní trasy, dlouhé přes 3 km, je vedena po povalových chodnících. Vychází z centra Božího Daru. Boží Dar (německy Gottesgab) vznikl u bohatých nalezišť stříbra, doložených r. 1528, v r. 1546 získal postavení horního města a r. 1580 královského horního města. Dnes má toto nejvýše položené české město asi 230 obyvatel, žijících v nadmořské výšce kolem 1020 m. V blízkosti jsou dva lyžařské areály. Vede sem z Ostrova přes Jáchymov silnice I/25, která končí na hraničním přechodu Boží Dar- Kurort Oberwiesenthal.
12.7. 2021
historie

Božídarské rašeliniště je národní přírodní rezervace na Karlovarsku, největší rozlohou v Krušných horách. Leží západně od města Boží Dar v nadmořské výšce 940 až 1115 metrů. Těžba rašeliny zde probíhala až do 2. světové války. Ochrana tohoto přírodního území byla vyhlášena r. 1965 na rozloze 929,5 hektaru; chrání vrchovištní rašeliniště se smrčinami, klečí, porosty borovice blatky, břízy trpasličí, s vřesovišti a loukami. Roste zde pro rašeliniště charakteristická masožravá rostlina rosnatka okrouhlolistá. Od roku 1977 územím prochází naučná stezka s délkou 3,2 km a dvanácti zastávkami. Nejvyšším bodem chráněného území je výrazný vrch Božídarský Špičák (1115 m n. m.), který není turisticky přístupný. Obchází ho však červeně značená tzv. Güntherova cesta. Na severním okraji rezervace odbočuje z potoka Černá 13 kilometrů dlouhý vodní kanál, zvaný Blatenský vodní příkop z roku 1540, který byl nedávno obnoven za účelem odvádění povrchových vod…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 15.1. 2020

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Boží Dar

Místa v okolí

 Boží vyhlídka
 kostel sv. Jáchyma
 boží muka
 mincovna
 nová radnice
 Freudenstein
 evangelický kostel
 kaple sv. Anny
 Klínovec
 městský hřbitov
 Plešivec
 vápenka
 Blatenský příkop
 Blatenský vrch
 Vlčí jámy
 Rudá věž smrti
 Květnová
 Květnová
 Horní hrad
 železárna
 mariánský sloup
 radnice
 Ostrov
 Himlštejn
 sloup s Pietou
 lesní hřbitov
 kostel sv. Terezie
 sousoší Kalvarie
 kostel Všech svatých
 dům čp. 309
 Mořičov
 Hájek
 kostel sv. Martina
 Tisovský vrch
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Perštejn
 kostel sv. Martina
 Nejdek
 Velichov
 Nejdek
 Radošov
Základní informace místa
ID místa: 14369
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama