Národní přírodní rezervace Božídarské rašeliniště o rozloze téměř 930 ha leží v sousedství města Boží Dar a je přístupná jen po trase okružní naučné stezky o délce 3,2 km, převážně po povalových chodnících, které není dovoleno opouštět. Chráněno je vrchovištní rašeliniště se specifickou flórou.
Hlavní obrázek místa
Božídarské rašeliniště
© Info Boží Dar 06/2019
Národní přírodní rezervace Božídarské rašeliniště se nachází západně a jihozápadně od města Boží Dar. I když jeho chráněná rozloha převyšuje 900 ha, turisticky přístupná je pouze trasa stejnojmenné naučné stezky, kterou není dovoleno nikde opouštět. Převážná část její okružní trasy, dlouhé přes 3 km, je vedena po povalových chodnících. Vychází z centra Božího Daru. Boží Dar (německy Gottesgab) vznikl u bohatých nalezišť stříbra, doložených r. 1528, v r. 1546 získal postavení horního města a r. 1580 královského horního města. Dnes má toto nejvýše položené české město asi 230 obyvatel, žijících v nadmořské výšce kolem 1020 m. V blízkosti jsou dva lyžařské areály. Vede sem z Ostrova přes Jáchymov silnice I/25, která končí na hraničním přechodu Boží Dar- Kurort Oberwiesenthal.
12.7. 2021
historie

Božídarské rašeliniště je národní přírodní rezervace na Karlovarsku, největší rozlohou v Krušných horách. Leží západně od města Boží Dar v nadmořské výšce 940 až 1115 metrů. Těžba rašeliny zde probíhala až do 2. světové války. Ochrana tohoto přírodního území byla vyhlášena r. 1965 na rozloze 929,5 hektaru; chrání vrchovištní rašeliniště se smrčinami, klečí, porosty borovice blatky, břízy trpasličí, s vřesovišti a loukami. Roste zde pro rašeliniště charakteristická masožravá rostlina rosnatka okrouhlolistá. Od roku 1977 územím prochází naučná stezka s délkou 3,2 km a dvanácti zastávkami. Nejvyšším bodem chráněného území je výrazný vrch Božídarský Špičák (1115 m n. m.), který není turisticky přístupný. Obchází ho však červeně značená tzv. Güntherova cesta. Na severním okraji rezervace odbočuje z potoka Černá 13 kilometrů dlouhý vodní kanál, zvaný Blatenský vodní příkop z roku 1540, který byl nedávno obnoven za účelem odvádění povrchových vod…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 15.1. 2020

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Boží Dar

Místa v okolí

 kostel sv. Anny
 Boží vyhlídka
 štola Johannes
 kostel sv. Jáchyma
 boží muka
 mincovna
 nová radnice
 Freudenstein
 Jáchymov
 evangelický kostel
 kaple sv. Anny
 Klínovec
 městský hřbitov
 kaple sv. Barbory
 důl Mauritius
 Plešivec
 kaple v býv. Popově
 vápenka
 Blatenský příkop
 Blatenský vrch
 Rudá věž smrti
 Vlčí jámy
 kostel sv. Vavřince
 Květnová
 Květnová
 Hauenštejn
 kamenný viadukt
 železárna
 Nebesa
 mariánský sloup
 radnice
 Ostrov
 Himlštejn
 sloup s Pietou
 lesní hřbitov
 kostel sv. Terezie
 kostel Všech svatých
 sousoší Kalvarie
 dům čp. 309
 Mořičov
 kostel sv. Martina
 Hájek
 Tisovský vrch
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Perštejn
 Nejdek
 kostel sv. Martina
 Velichov
 Nejdek
 Radošov
Základní informace místa
ID místa: 14369
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama