Nejjižněji položený karlovarský pramen Štěpánka byl zachycen r. 1993 vrtem v hloubce 150 m. R. 1997 byl otevřen gloriet A. Kleina. Další pramen, Dorotčin, je především zdrojem plynu kysličníku uhličitého (45 l/min). Původně u něj stál lázeňský domeček, později zde byl postaven templ D. Kuronské.
Hlavní obrázek místa
Pramen Dorotka
Templ Dorothey Kuronské, pramen č. 13
© Luděk Pitter 05/2005
Pramen Štěpánka (pramen č. 14) Vývěr má při výstupu teplotu asi 13 °C, obsahuje selen a vyvěrá na louce před sanatoriem Richmond. Přijedete-li do Karlových Varů od Bečova, projedete okolo budovy Poštovního dvora a ještě před místem, kde se silnice dělí na směr do centra a směr vzhůru k hotelu Imperiál, uvidíte po pravé straně pavilon pramene Štěpánka. Stejně jako Sadový pramen je nejsevernějším pramenem, tak pramen Štěpánka je dnes nejjižněji položeným pramenem. Dnešní pramen je zachycen vrtem v hloubce 150 m z roku 1993, V roce 1997 byl slavnostně uveden do provozu pramenní gloriet, nesoucí jméno A. Kleina. Původně byl nejjižnější pramen u Lázní VI.
25.5. 2005
turistické

Dorotčin pramen (pramen č. 13) Pojedete-li od Poštovního dvora místo do centra Karlových Var (kam je vjezd stejně zakázán) vzhůru k Imperiálu uvidíte hned za první vlekou zatáčkou vpravo pavilon Dorotčina pramene. Tento pramen není v postatě pramenem vody, ale jedná se spíše o zdroj plynu. V suterénu pavilonu vyvěrá 45 l / min plynného kysličníku uhličitého a jen asi 0,5 l / min vody. Původně zde stával malý lázeňský domeček, ale později zde byl postaven pozdně empirový templ ke cti Dorothey Kuronské. Pramen je veřejnosti nepřístupný a je součástí sítě monitorovacích stanic plynu v západočeském regionu.

25.5. 2005

historie

Historie jižních pramenů v Karlových Varech

Nejjižněji položený pramen Štěpánka (pramen č. 14) byl zachycen vrtem r. 1993 v hloubce 150 m. R. 1997 byl slavnostně uveden do provozu pramenní gloriet A. Kleina. Pramen má teplotu při výstupu asi 13 °C a obsahuje selen. Dorotčin pramen (pramen č. 13) není v postatě pramenem vody, ale jedná se spíše o zdroj plynu. V suterénu pavilonu vyvěrá 45 l / min plynného kysličníku uhličitého a jen asi 0,5 l / min vody. Původně zde stával malý lázeňský domeček, ale později zde byl postaven pozdně empirový templ ke cti vévodkyně Dorothey Kuronské. Pramen je veřejnosti nepřístupný a je součástí sítě monitorovacích stanic plynu v západočeském regionu. V Karlových Varech je celkem 79 pramenů s rozdílnou teplotou a využitím.

12.11. 2011

Karlovarský kraj,

Místa v okolí

 Jelení pramen
 vyhlídka Karla IV.
 Vřídelní kolonáda
 Zámecká kolonáda
 Tržní kolonáda
 Karlovy Vary
 Jelení skok
 Mlýnská kolonáda
 kostel sv. Lukáše
 Goethova vyhlídka
 Diana
 Sadová kolonáda
 Dalovice
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Urbana
 Dalovice
 Dalovice
 Doubí
 Andělská Hora
 Šemnická skála
 Svatošské skály
 Hájek
 Jeskynní vyhlídka
 Skalky skřítků
 Stružná
 Lázně Kyselka
 Bučina
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Javorná
 Mořičov
 Radošov
 kaple sv. Anny
 Ostrov
 radnice
 mariánský sloup
 městské hradby
 kostel sv. Václava
 trojiční sloup
 Loket – MPR
 kostel sv. Jiří
 Loket
 kostel sv. Martina
 radnice
 silniční most
 Velichov
 Bražec
 hornické muzeum
 kostel sv. Jakuba
 Hungerberg
 kaple Panny Marie z Re
 Rudá věž smrti
 neogotická studna
 kašna
 Hartenštejn
 Bochov
 radnice
 bývalá fara
 Květnová
 kostel sv. Mikuláše
 Květnová
 kostel sv. Kateřiny
 boží muka
 kaple sv. Floriána
 Krudum
 Krásenský vrch
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Jiří
 bývalý hotel Central
 židovský hřbitov
 boží muka
 židovský hřbitov
 Nejdek
 kostel sv. Martina
 Nejdek
 kostel sv. Leonarda
 Horní hrad
 Údrč
 Údrč
 Tisovský vrch
 kaple sv. Anny
 Himlštejn
 Plikenštejn
 zaniklá obec Mlyňany
Kontaktní informace
Správa přírodních léčivých zdrojů a kolonád
Lázeňská 2
360 01 Karlovy Vary
Tel: +420 353 362 100
http://www.splzak.cz/
splzak@splzak.cz
Základní informace místa
ID místa: 3061
Typ místa: voda
Podkategorie: studánka, pramen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.5.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama