Nejjižněji položený karlovarský pramen Štěpánka byl zachycen r. 1993 vrtem v hloubce 150 m. R. 1997 byl otevřen gloriet A. Kleina. Další pramen, Dorotčin, je především zdrojem plynu kysličníku uhličitého (45 l/min). Původně u něj stál lázeňský domeček, později zde byl postaven templ D. Kuronské.
Hlavní obrázek místa
Pramen Dorotka
Templ Dorothey Kuronské, pramen č. 13
© Luděk Pitter 05/2005
Pramen Štěpánka (pramen č. 14) Vývěr má při výstupu teplotu asi 13 °C, obsahuje selen a vyvěrá na louce před sanatoriem Richmond. Přijedete-li do Karlových Varů od Bečova, projedete okolo budovy Poštovního dvora a ještě před místem, kde se silnice dělí na směr do centra a směr vzhůru k hotelu Imperiál, uvidíte po pravé straně pavilon pramene Štěpánka. Stejně jako Sadový pramen je nejsevernějším pramenem, tak pramen Štěpánka je dnes nejjižněji položeným pramenem. Dnešní pramen je zachycen vrtem v hloubce 150 m z roku 1993, V roce 1997 byl slavnostně uveden do provozu pramenní gloriet, nesoucí jméno A. Kleina. Původně byl nejjižnější pramen u Lázní VI.
25.5. 2005
turistické

Dorotčin pramen (pramen č. 13) Pojedete-li od Poštovního dvora místo do centra Karlových Var (kam je vjezd stejně zakázán) vzhůru k Imperiálu uvidíte hned za první vlekou zatáčkou vpravo pavilon Dorotčina pramene. Tento pramen není v postatě pramenem vody, ale jedná se spíše o zdroj plynu. V suterénu pavilonu vyvěrá 45 l / min plynného kysličníku uhličitého a jen asi 0,5 l / min vody. Původně zde stával malý lázeňský domeček, ale později zde byl postaven pozdně empirový templ ke cti Dorothey Kuronské. Pramen je veřejnosti nepřístupný a je součástí sítě monitorovacích stanic plynu v západočeském regionu.

25.5. 2005

historie

Historie jižních pramenů v Karlových Varech

Nejjižněji položený pramen Štěpánka (pramen č. 14) byl zachycen vrtem r. 1993 v hloubce 150 m. R. 1997 byl slavnostně uveden do provozu pramenní gloriet A. Kleina. Pramen má teplotu při výstupu asi 13 °C a obsahuje selen. Dorotčin pramen (pramen č. 13) není v postatě pramenem vody, ale jedná se spíše o zdroj plynu. V suterénu pavilonu vyvěrá 45 l / min plynného kysličníku uhličitého a jen asi 0,5 l / min vody. Původně zde stával malý lázeňský domeček, ale později zde byl postaven pozdně empirový templ ke cti vévodkyně Dorothey Kuronské. Pramen je veřejnosti nepřístupný a je součástí sítě monitorovacích stanic plynu v západočeském regionu. V Karlových Varech je celkem 79 pramenů s rozdílnou teplotou a využitím.

12.11. 2011

Karlovarský kraj,

Místa v okolí

 Jelení pramen
 vyhlídka Karla IV.
 Vřídelní kolonáda
 Zámecká kolonáda
 Tržní kolonáda
 Karlovy Vary
 Jelení skok
 Mlýnská kolonáda
 kostel sv. Lukáše
 Goethova vyhlídka
 Diana
 Sadová kolonáda
 Dalovice
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Urbana
 Dalovice
 Dalovice
 Doubí
 Andělská Hora
 Šemnická skála
 Svatošské skály
 Hájek
 Jeskynní vyhlídka
 Skalky skřítků
 Stružná
 Lázně Kyselka
 Bučina
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Javorná
 Mořičov
 Radošov
 kaple sv. Anny
 Ostrov
 radnice
 mariánský sloup
 městské hradby
 kostel sv. Václava
 trojiční sloup
 Loket – MPR
 kostel sv. Jiří
 Loket
 radnice
 silniční most
 kostel sv. Martina
 Velichov
 Bražec
 hornické muzeum
 kostel sv. Jakuba
 Hungerberg
 Rudá věž smrti
 kaple Panny Marie z Re
 neogotická studna
 kašna
 Hartenštejn
 Bochov
 radnice
 Květnová
 bývalá fara
 kostel sv. Mikuláše
 Květnová
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Floriána
 boží muka
 Krudum
 Krásenský vrch
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Jiří
 synagoga
 bývalý hotel Central
 židovský hřbitov
 boží muka
 židovský hřbitov
 Nejdek
 kostel sv. Martina
 Nejdek
 kostel sv. Leonarda
 Hauenštejn
 Údrč
 Údrč
 Tisovský vrch
 kaple sv. Anny
 Himlštejn
 Plikenštejn
 zaniklá obec Mlyňany
Kontaktní informace
Správa přírodních léčivých zdrojů a kolonád
Lázeňská 2
360 01 Karlovy Vary
Tel: +420 353 362 100
http://www.splzak.cz/
splzak@splzak.cz
Základní informace místa
ID místa: 3061
Typ místa: voda
Podkategorie: studánka, pramen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.5.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama