Hlavní obrázek místa
2000 © Petr Turyna
Skála je chráněným přírodním výtvorem a výskytem vzácných teplomilných rostlinných společenstev. Významné je i zdejší hnízdiště výra velkého. Její východní stěna spadá strmě do hloubky bezmála 100 metrů. Z vrcholku skály je daleký výhled do líbezné krajiny středního Poohří lemované na severu Krušnými horami a z jihu vulkanickými vrchy doupovských hor. Na skálu se dostanete po značených turistických stezkách hned z několika směrů. Kousek od vodáckého tábořiště Hubertus.
Mass, Turyna Petr, 19.8. 2003
pověsti

Podle pověsti upomínal na šťastnou záchranu mladé dívky, kterou pronásledoval zlý rytíř z Andělské Hory. Děvče nalezlo na skále útočiště, zatímco zloduch se z ní zřítil i se svým koněm. Od těch dob se skále říkalo Panenský skok, později pak Heřmanův kámen podle majitele kysibelského panství Heřmana Černína. Název Šemnická skála se ujal až v 19. století.

Mass, 19.8. 2003

otvíračka

Nedoporučuji zimní návštěvu, skála klouže i v létě.

Mass, 19.8. 2003

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Šemnice

Místa v okolí

 Andělská Hora
 Skalky skřítků
 Bučina
 Lázně Kyselka
 Goethova vyhlídka
 Radošov
 Stružná
 Dalovice
 Dalovice
 Dalovice
 Jižní prameny
 Tržní kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Karlovy Vary
 Zámecká kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 Jelení skok
 Jelení pramen
 kostel sv. Lukáše
 vyhlídka Karla IV.
 Sadová kolonáda
 Velichov
 Mořičov
 Hájek
 Diana
 Bražec
 Sedlec
 kostel sv. Kříže
 Ostrov
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Urbana
 kostel sv. Linharta
 Jírov
 Hungerberg
 neogotická studna
 kašna
 kaple Panny Marie z Re
 radnice
 kostel sv. Jakuba
 Javorná
 bývalá fara
 kostel sv. Martina
 Květnová
 Doubí
 Hartenštejn
 Bochov
 Květnová
 Rudá věž smrti
 Svatošské skály
 kaple v býv. Popově
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Hauenštejn
 Jeskynní vyhlídka
 kostel sv. Leonarda
 Údrč
 Údrč
 kaple sv. Floriána
 Himlštejn
 židovský hřbitov
 kaple sv. Barbory
 kaple sv. Anny
 Nebesa
 městský hřbitov
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Jiří
 Luka
 kostel sv. Vavřince
 Ratibořský mlýn
 kaple Panny Marie
 Budov
 Budov
 Plešivec
 kaple Panny Marie
 hornické muzeum
 Verušičky
 Čichalovský mlýn
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Jana a Pavla
 Klejnštejn
 kostel sv. Kateřiny
 Tuchtova kaple
 Bílá boží muka
 kaple
 Kunzova muka
 kostel sv. Mikuláše
 Krásenský vrch
 Kokořovský dvůr
 Mazanec
 kaple sv. Šebestiána
 Žlutice
 kamenný viadukt
 radnice
 Panský dům
 kašna
 Žlutice – MPZ
Základní informace místa
ID místa: 1619
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.8.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama