Hlavačov je považován za nejstarší z choceňských panských sídel. Kdo ho založil, se neví, jediná zmínka o něm je z roku 1338, kdy jej dobyl a zbořil kralevic Karel. Byl zbudován ve dvou stavebních fázích, dnes pouze příkopy a valy.
Hlavní obrázek místa
Celá dispozice
© Petr Nožička, 05/2007
Místo je nedaleko turistické trasy z Chocně do Darebnice. Před tímto místem je na stejné trase hrad Zítkov a choceňské hradiště v poloze Hlavačov, blíže Darebnici najdete hradiště Běstovice.
Petr Nožička , 1.1. 2009
popis

Hrad měl jednodílnou lichoběžníkovou dispozici na ostrožně, chráněn byl příkopy a valy. V čele jádra je výrazná kupa se zahloubením, další je pak v severovýchodním nároží, považované za pozůstatky staveb. V roce 1925 byla prý při odlesňování lokality nalezena zeď zděná na maltu, měly tu být nalezeny i cihly, prejzy, mazanice a fragmenty přitesaných pískovcových kamenů. V roce 1972 je zmiňován nález nasucho kladené zdi. V roce 2002 zde provedla Miroslava Cejpová zjišťovací archeologický průzkum (v návaznosti na průzkum povrchový) v pěti sondách. Z výsledků tohoto výzkumu vyplynulo, že Hlavačov byl zřejmě hradem přechodného typu (dle klasifikace T. Durdíka) – tedy sídlo na rozhraní mezi hradištěm a hradem. Charakteristické pro ně je hlavně valové opevnění (místo hradby), obytné stavby jsou (tak jako u vrcholně středověkých hradů) vetknuty do opevnění. Stavěly se převážně v první polovině 13. století. Hlavačov prošel dvěma…  číst dále

Ivka (M. Cejpová: Zjišťovací výzkum hradu Hlavačova u Chocně, Castellologica Bohemica 10, AÚ AV ČR, Praha 2006), 10.1. 2009

historie

Historik F. Musil vytvořil zajímalou teorii: považuje Hlavačov za hrad Zebín, který je v roce 1289 zmiňován jako královský majetek. První známý příslušník pánů ze Zebína Petraň je zmiňován v Dalimilově kronice k roku 1279. Tento šlechtic je pak považován za syna Sezemy či Miloty, což byli družíníci Kojaty Hrabišice, kteří dostali Choceň v držení v r. 1227 a kteří si zde zřejmě vybudovali opevněné sídlo. Někdy před rokem 1289 ale bylo panství pánům ze Zebína králem odňato a místo něj dostali v držení území na pravém břehu Tiché Orlice, kde si začali budovat hrad Vejrov (ten má podobné dispozice jako Hlavačov, což tuto teorii podporuje). Proti této stavbě ale protestovali cyriaci z Kláštera nad Orlicí, takže hrad byl nakonec opuštěn (někdy v letech 1279–1290) a místo něj si postavili hrad Žampach. V roce 1292 daroval Václav II. Choceň cisterciákům ze Zbraslavi, ale v roce 1304 (ve druhé donační listině pro zbraslavský…  číst dále

Ivka (M. Cejpová: Zjišťovací výzkum hradu Hlavačova u Chocně, Castellologica Bohemica 10, AÚ AV ČR, Praha 2006), 10.1. 2009

Půdorys místa

plán hradu, V půdorysu jsou naznačeny sondy zjišťovacího výzkumu
© Miroslava Cejpová: Zjišťovací výzkum hradu Hlavačova u Chocně (in Castellologica bohemica 10, AÚ AV ČR, Praha, 2006)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Vývoj událostí místa

  • 1289

    Podle historika F. Musila hrad královským majetkem.

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Choceň

Místa v okolí

 Zítkov
 Choceň
 Dobříkov
 Sudličkova Lhota
 Hradníky
 hřbitov
 Koldín
 Zámrsk
 kostel sv. Martina
 Těšnov
 Mostek
 Dřel
 Chlumek
 Přestavlky
 Husův sbor
 městské opevnění
 Šemberovo divadlo
 sokolovna
 Choceňská brána
 Pražská brána
 Stará radnice
 Litomyšlská brána
 kostel sv. Vavřince
 Brandýs nad Orlicí
 kostel sv. Jiří
 Zaháj
 Orlík
 Brandýs nad Orlicí
 smírčí kříž
 Vračovice
 Vraclav
 Radhošť
 hasičská zbrojnice
 Hájek
 Vrbice
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 Velešov
 Potštejn
 kostel sv. Vavřince
 Domoradice
 Potštejn
 pivovar
 Popovec
 Veliny
 Borohrádek
 Doudleby nad Orlicí
 Hrádek
 kostel sv. Mikuláše
 Neulust
 Kostelec nad Orlicí
 Kostelec nad Orlicí
 Ostrov
 Hříště
 Hradce
 Častolovice
 kostel sv. Václava
 zámecký zvěřinec
 Štěnec
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 Vamberk
 kostel sv. Prokopa
 Muzeum krajky
 České Libchavy
 židovský hřbitov
 Pěšice
 zvonička
 Litice nad Orlicí
 Litice nad Orlicí
 Horní Libchavy
 Andrlův chlum
 kaple Panny Marie
 Dolní Libchavy
 Peklo
 Hernychova vila
 Chroustovice
 evangelický kostel
 Holice
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 Týniště nad Orlicí
 Bílý Kůň
 kostel sv. Mikuláše
 vodárenská věž
 pivovar
 Košumberk
 Jahůdka
 Zdislav
 kaple sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 6784
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.1.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama