Hlavačov

Choceňský hrad, Zebín
Hlavačov je považován za nejstarší z choceňských panských sídel. Kdo ho založil, se neví, jediná zmínka o něm je z roku 1338, kdy jej dobyl a zbořil kralevic Karel. Byl zbudován ve dvou stavebních fázích, dnes pouze příkopy a valy.
Hlavní obrázek místa
Celá dispozice
© Petr Nožička, 05/2007
Místo je nedaleko turistické trasy z Chocně do Darebnice. Před tímto místem je na stejné trase hrad Zítkov a choceňské hradiště v poloze Hlavačov, blíže Darebnici najdete hradiště Běstovice.
Petr Nožička , 1.1. 2009
popis

Hrad měl jednodílnou lichoběžníkovou dispozici na ostrožně, chráněn byl příkopy a valy. V čele jádra je výrazná kupa se zahloubením, další je pak v severovýchodním nároží, považované za pozůstatky staveb. V roce 1925 byla prý při odlesňování lokality nalezena zeď zděná na maltu, měly tu být nalezeny i cihly, prejzy, mazanice a fragmenty přitesaných pískovcových kamenů. V roce 1972 je zmiňován nález nasucho kladené zdi. V roce 2002 zde provedla Miroslava Cejpová zjišťovací archeologický průzkum (v návaznosti na průzkum povrchový) v pěti sondách. Z výsledků tohoto výzkumu vyplynulo, že Hlavačov byl zřejmě hradem přechodného typu (dle klasifikace T. Durdíka) – tedy sídlo na rozhraní mezi hradištěm a hradem. Charakteristické pro ně je hlavně valové opevnění (místo hradby), obytné stavby jsou (tak jako u vrcholně středověkých hradů) vetknuty do opevnění. Stavěly se převážně v první polovině 13. století. Hlavačov prošel dvěma…  číst dále

Ivka (M. Cejpová: Zjišťovací výzkum hradu Hlavačova u Chocně, Castellologica Bohemica 10, AÚ AV ČR, Praha 2006), 10.1. 2009

historie

Historik F. Musil vytvořil zajímalou teorii: považuje Hlavačov za hrad Zebín, který je v roce 1289 zmiňován jako královský majetek. První známý příslušník pánů ze Zebína Petraň je zmiňován v Dalimilově kronice k roku 1279. Tento šlechtic je pak považován za syna Sezemy či Miloty, což byli družíníci Kojaty Hrabišice, kteří dostali Choceň v držení v r. 1227 a kteří si zde zřejmě vybudovali opevněné sídlo. Někdy před rokem 1289 ale bylo panství pánům ze Zebína králem odňato a místo něj dostali v držení území na pravém břehu Tiché Orlice, kde si začali budovat hrad Vejrov (ten má podobné dispozice jako Hlavačov, což tuto teorii podporuje). Proti této stavbě ale protestovali cyriaci z Kláštera nad Orlicí, takže hrad byl nakonec opuštěn (někdy v letech 1279–1290) a místo něj si postavili hrad Žampach. V roce 1292 daroval Václav II. Choceň cisterciákům ze Zbraslavi, ale v roce 1304 (ve druhé donační listině pro zbraslavský…  číst dále

Ivka (M. Cejpová: Zjišťovací výzkum hradu Hlavačova u Chocně, Castellologica Bohemica 10, AÚ AV ČR, Praha 2006), 10.1. 2009

Půdorys místa

plán hradu, V půdorysu jsou naznačeny sondy zjišťovacího výzkumu
© Miroslava Cejpová: Zjišťovací výzkum hradu Hlavačova u Chocně (in Castellologica bohemica 10, AÚ AV ČR, Praha, 2006)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Vývoj událostí místa

  • 1289

    Podle historika F. Musila hrad královským majetkem.

Komentáře

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Choceň

Místa v okolí

 Zítkov
 Choceň
 Dobříkov
 Hradníky
 Sudličkova Lhota
 hřbitov
 Koldín
 Zámrsk
 kostel sv. Martina
 Těšnov
 Mostek
 Dřel
 Chlumek
 Přestavlky
 Husův sbor
 městské opevnění
 Šemberovo divadlo
 sokolovna
 Pražská brána
 Choceňská brána
 Stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 Litomyšlská brána
 Brandýs nad Orlicí
 Zaháj
 kostel sv. Jiří
 Orlík
 Brandýs nad Orlicí
 smírčí kříž
 Vračovice
 Horní Jelení
 fara
 Vraclav
 Radhošť
 hasičská zbrojnice
 Hájek
 Vrbice
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 Velešov
 Potštejn
 Domoradice
 Potštejn
 kostel sv. Vavřince
 pivovar
 Popovec
 Veliny
 Borohrádek
 Doudleby nad Orlicí
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Hrádek
 kostel sv. Jiří
 Neulust
 Kostelec nad Orlicí
 Kostelec nad Orlicí
 Ostrov
 Hříště
 Hradce
 Častolovice
 kostel sv. Václava
 zámecký zvěřinec
 Štěnec
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 Vamberk
 Muzeum krajky
 kostel sv. Prokopa
 České Libchavy
 židovský hřbitov
 Pěšice
 socha sv. Anny
 Litice nad Orlicí
 zvonička
 Litice nad Orlicí
 Andrlův chlum
 Horní Libchavy
 kaple Panny Marie
 Dolní Libchavy
 Peklo
 Hernychova vila
 Chroustovice
 kostel sv. Martina
 evangelický kostel
 Holice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 Týniště nad Orlicí
 Bílý Kůň
 kostel sv. Mikuláše
 vodárenská věž
 pivovar
 Košumberk
 Jahůdka
 Zdislav
 kaple sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 6784
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.1.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama