Hlavačov

Choceňský hrad, Zebín
Hlavačov je považován za nejstarší z choceňských panských sídel. Kdo ho založil, se neví, jediná zmínka o něm je z roku 1338, kdy jej dobyl a zbořil kralevic Karel. Byl zbudován ve dvou stavebních fázích, dnes pouze příkopy a valy.
Hlavní obrázek místa
Celá dispozice
© Petr Nožička, 05/2007
Místo je nedaleko turistické trasy z Chocně do Darebnice. Před tímto místem je na stejné trase hrad Zítkov a choceňské hradiště v poloze Hlavačov, blíže Darebnici najdete hradiště Běstovice.
Petr Nožička , 1.1. 2009
popis

Hrad měl jednodílnou lichoběžníkovou dispozici na ostrožně, chráněn byl příkopy a valy. V čele jádra je výrazná kupa se zahloubením, další je pak v severovýchodním nároží, považované za pozůstatky staveb. V roce 1925 byla prý při odlesňování lokality nalezena zeď zděná na maltu, měly tu být nalezeny i cihly, prejzy, mazanice a fragmenty přitesaných pískovcových kamenů. V roce 1972 je zmiňován nález nasucho kladené zdi. V roce 2002 zde provedla Miroslava Cejpová zjišťovací archeologický průzkum (v návaznosti na průzkum povrchový) v pěti sondách. Z výsledků tohoto výzkumu vyplynulo, že Hlavačov byl zřejmě hradem přechodného typu (dle klasifikace T. Durdíka) – tedy sídlo na rozhraní mezi hradištěm a hradem. Charakteristické pro ně je hlavně valové opevnění (místo hradby), obytné stavby jsou (tak jako u vrcholně středověkých hradů) vetknuty do opevnění. Stavěly se převážně v první polovině 13. století. Hlavačov prošel dvěma…  číst dále

Ivka (M. Cejpová: Zjišťovací výzkum hradu Hlavačova u Chocně, Castellologica Bohemica 10, AÚ AV ČR, Praha 2006), 10.1. 2009

historie

Historik F. Musil vytvořil zajímalou teorii: považuje Hlavačov za hrad Zebín, který je v roce 1289 zmiňován jako královský majetek. První známý příslušník pánů ze Zebína Petraň je zmiňován v Dalimilově kronice k roku 1279. Tento šlechtic je pak považován za syna Sezemy či Miloty, což byli družíníci Kojaty Hrabišice, kteří dostali Choceň v držení v r. 1227 a kteří si zde zřejmě vybudovali opevněné sídlo. Někdy před rokem 1289 ale bylo panství pánům ze Zebína králem odňato a místo něj dostali v držení území na pravém břehu Tiché Orlice, kde si začali budovat hrad Vejrov (ten má podobné dispozice jako Hlavačov, což tuto teorii podporuje). Proti této stavbě ale protestovali cyriaci z Kláštera nad Orlicí, takže hrad byl nakonec opuštěn (někdy v letech 1279–1290) a místo něj si postavili hrad Žampach. V roce 1292 daroval Václav II. Choceň cisterciákům ze Zbraslavi, ale v roce 1304 (ve druhé donační listině pro zbraslavský…  číst dále

Ivka (M. Cejpová: Zjišťovací výzkum hradu Hlavačova u Chocně, Castellologica Bohemica 10, AÚ AV ČR, Praha 2006), 10.1. 2009

Půdorys místa

plán hradu, V půdorysu jsou naznačeny sondy zjišťovacího výzkumu
© Miroslava Cejpová: Zjišťovací výzkum hradu Hlavačova u Chocně (in Castellologica bohemica 10, AÚ AV ČR, Praha, 2006)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Vývoj událostí místa

  • 1289

    Podle historika F. Musila hrad královským majetkem.

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Choceň

Místa v okolí

 Zítkov
 Choceň
 Dobříkov
 Sudličkova Lhota
 Hradníky
 hřbitov
 Koldín
 Zámrsk
 kostel sv. Martina
 Těšnov
 Mostek
 Dřel
 Chlumek
 Přestavlky
 Husův sbor
 městské opevnění
 Šemberovo divadlo
 sokolovna
 Choceňská brána
 Pražská brána
 Stará radnice
 Litomyšlská brána
 kostel sv. Vavřince
 Brandýs nad Orlicí
 kostel sv. Jiří
 Zaháj
 Orlík
 Brandýs nad Orlicí
 smírčí kříž
 Vračovice
 Horní Jelení
 Vraclav
 Radhošť
 hasičská zbrojnice
 Hájek
 Vrbice
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 Velešov
 Potštejn
 kostel sv. Vavřince
 Domoradice
 Potštejn
 pivovar
 Popovec
 Veliny
 Borohrádek
 Doudleby nad Orlicí
 socha sv. Prokopa
 Hrádek
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 Neulust
 Kostelec nad Orlicí
 Kostelec nad Orlicí
 Ostrov
 Hříště
 Hradce
 Častolovice
 kostel sv. Václava
 zámecký zvěřinec
 Štěnec
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 Vamberk
 kostel sv. Prokopa
 Muzeum krajky
 České Libchavy
 židovský hřbitov
 Pěšice
 socha sv. Anny
 zvonička
 Litice nad Orlicí
 Litice nad Orlicí
 Horní Libchavy
 Andrlův chlum
 kaple Panny Marie
 Dolní Libchavy
 Peklo
 Hernychova vila
 Chroustovice
 kostel sv. Martina
 evangelický kostel
 Holice
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 Týniště nad Orlicí
 Bílý Kůň
 kostel sv. Mikuláše
 vodárenská věž
 pivovar
 Košumberk
 Jahůdka
 Zdislav
 kaple sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 6784
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.1.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama