Vrcholně barokní pískovcový sloup s vrcholovým sousoším a sochami světců. Autorem sochař Oswald Josef Wenda. Datace v nápisu "ERECT J. Wenda 1716" na patě západního boku soklu. Památkově chráněno.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 08/2021
Na zídce ze žulových kvádrů, která vyrovnává svažitý terén, je umístěn hladký sokl trojúhelníkového půdorysu s konkávními a šikmo zkosenými hranami. Ukončen je profilovanou římsou, na které jsou na nárožích osazeny sochy sv. Vojtěcha, sv. Augustina a sv. Floriana. Každá ze tří stran mezi světci je opatřena šesticípou hvězdou. Kolem nich je vytesán reliéf doplněný v horní části hlavami andílků a ve spodní květinovou girlandou. Na horní římse sedí tři alegorické postavy. Uprostřed na nízké podnoži je umístěna zeměkoule, nesoucí oblak s hlavní skupinou sousoší. Na pozlaceném srpku měsíce a na zeměkouli ovinuté hadem stojí Panna Marie Neposkvrněného početí. Nad ní jsou osazeny sedící postavy Boha Syna s křížem, který korunuje Pannu Marii, a Boha Otce s pozlaceným žezlem, jež tomuto výjevu žehná. Celek uzavírá kovová svatozář ve tvaru trojúhelníku s letící holubicí Ducha svatého uprostřed. Na bočních stranách spodní části podstavce jsou vyryty zbožné modlitby s chronogramem ERECT.J.WENDA 1716. Sloup je pak na okraji terasy ohraničen ozdobným kovaným plůtkem.
Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 7.10. 2021
historie

Vrcholně barokní sloup byl postaven z vděčnosti za to, že se městu v roce 1713 vyhnula morová epidemie. Byl zřízen z největší části nákladem hraběnky z Vrtby, která věnovala 1 000 zlatých. Zakázka byla zadána žlutické kamenosochařské dílně Oswalda Josefa Wendy. Místo stavby bylo vybráno v rohu tržiště u ústí ulice ze Zámeckého vrchu před nárožím radnice. Stavba probíhala v letech 1715-1716. Sloup byl původně do okolního prostředí zasazen se záměrem vizuálně jej přímo propojit s kostelem sv. Máří Magdalény. To však již přestalo existovat v roce 1744, kdy mezi nimi byla postavena budova Vřídla. Dnešní podobu pak ovlivnily, nikoliv pozitivně, následné konzervátorské a restaurátorské zásahy v letech 1900 a 1930-1931.

Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 7.10. 2021

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Karlovy Vary

Místa v okolí

 Jelení skok
 Zámecká kolonáda
 Tržní kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Karlovy Vary
 Mlýnská kolonáda
 kostel sv. Lukáše
 Jelení pramen
 Sadová kolonáda
 vyhlídka Karla IV.
 Jižní prameny
 Diana
 Goethova vyhlídka
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Urbana
 Dalovice
 kostel sv. Linharta
 Dalovice
 Dalovice
 Sedlec
 Doubí
 Svatošské skály
 Andělská Hora
 Šemnická skála
 Hájek
 Jeskynní vyhlídka
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Skalky skřítků
 Lázně Kyselka
 Bučina
 Mořičov
 Ostrov
 Stružná
 radnice
 mariánský sloup
 Radošov
 kaple sv. Anny
 městské hradby
 Loket
 kostel sv. Václava
 trojiční sloup
 Loket – MPR
 radnice
 silniční most
 kostel sv. Jiří
 Javorná
 kostel sv. Martina
 Velichov
 Bražec
 Rudá věž smrti
 kaple v býv. Popově
 Květnová
 hornické muzeum
 Květnová
 kostel sv. Mikuláše
 Hungerberg
 kostel sv. Jakuba
 kaple Panny Marie z Re
 neogotická studna
 kašna
 kostel sv. Kateřiny
 Hartenštejn
 Bochov
 radnice
 bývalá fara
 Krudum
 Plešivec
 Nejdek
 Lipnice
 Krásenský vrch
 boží muka
 kaple sv. Floriána
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 kostel sv. Martina
 Nejdek
 Těšovice
 Hauenštejn
 Tisovský vrch
 kostel sv. Leonarda
 Himlštejn
 Údrč
 Údrč
 Plikenštejn
 Nebesa
 kaple sv. Anny
Základní informace místa
ID místa: 15958
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama