Gotický hrad ze 13. st., přestavěn na konci 15. st. pozdně goticky, po požáru města r. 1567 renesančně. Po r. 1650 přistavěn barokní zámek, posl. přestavba 1873-6. Dvoupatrová, čtyřkřídlá stavba s čtverhrannou věží. V parku barokní letohrádek. U vchodu do parku stojí Bílý dvůr – tzv. Palác princů.
Hlavní obrázek místa
Zámek Ostrov
02/2015
Gotický hrad Ostrov byl po požáru roku 1567přestavěn na renesanční zámek, který sloužil jako rezidence ostrovské větve hrabat Šliků.V první polovině 17.století byl zámek upraven a rozšířen Juliem Jindřichem, vévodou sasko- lauenburským.Současná podoba zámeckého areálu je výsledkem úprav prováděných v průběhu 19. a 20. století.Po roce 1918 sloužil zámek především jako sídlo české školy, poštovního úřadu, lesní správy a také zde sídlil menší vojenský útvar Československé lidové armády.Po Mnichovu zřídili nacisté v zámku první koncentrační tábor v pohraničí.V roce 1945 byl postupně využíván pro administrativní a hospodářské účely.V posledních letech byl sídlem střední průmyslové školy.Po rekonstrukci, která probíhala v letech 2012-2014, zde sídlí Městský úřad Ostrov a informační centrum. Také je zde muzeum, které je rozděleno na dva výstavní sály.První část se týká rudného hornictví a je umístěna v Salla tereně. Druhá část se nachází v Podkroví zámku a je věnována šlechtickému rodu Šliků,mincování,jáchymovské latinské knihovně a krušnohorským řemeslům.V zastřešeném atriu, který se nazývá Dvorana, můžete shlédnout výstavu exponátů nalezených v průběhu rekonstrukce.
20.2. 2015
historie

Město a zámek Ostrov leží v kotlině pod masívem Klínovce na říčce Bystřici asi 5 km severozápadně od řeky Ohře. Jméno Ostrov má své geografické oprávnění, protože Bystřice protékající zde obloukem a přibírající přítok z levé strany vytváří tu skutečně jakýsi poloostrov, který byl vhodný k založení osady. Tomu odpovídá i německý název Schlackenwerth (původně Slawkenwerde), tj. Slávkův ostrov. Byl to totiž Slávek, zvaný Velký, příslušník staročeského rodu Hrabišiců, předek pánů z Oseka, který zde na začátku 13. století usadil německé kolonisty a založil na místě staršího slovanského sídliště trhovou osadu, poprvé připomínanou v r. 1207, s dosud stojícím románským kostelem sv. Jakuba (dnes hřbitovním) vysvěceným r. 1226. Osada ležící na zemské cestě z vnitrozemí do Loketska se časem změnila na prosperující městečko, které kolem r. 1272 odňal Přemysl Otakar II. Borešovi z Oseka a podřídil je královské komoře. Pravděpodobně…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku IV., Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985 (doplněno redakcí), 9.1. 2011

Další texty historie
Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Ostrov

Místa v okolí

 radnice
 mariánský sloup
 Mořičov
 Hájek
 Rudá věž smrti
 Květnová
 Květnová
 kaple v býv. Popově
 Radošov
 Velichov
 kaple sv. Barbory
 Lázně Kyselka
 městský hřbitov
 Dalovice
 Dalovice
 Bučina
 Dalovice
 kaple sv. Anny
 evangelický kostel
 Hauenštejn
 Jáchymov
 Freudenstein
 nová radnice
 boží muka
 mincovna
 kostel sv. Jáchyma
 Skalky skřítků
 Šemnická skála
 Sedlec
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Goethova vyhlídka
 Himlštejn
 Plešivec
 Sadová kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 kostel sv. Lukáše
 Zámecká kolonáda
 Tržní kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Karlovy Vary
 Nebesa
 Jelení skok
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Urbana
 Jižní prameny
 Jelení pramen
 Klínovec
 vyhlídka Karla IV.
 Diana
 Andělská Hora
 Boží vyhlídka
 důl Mauritius
 kostel sv. Linharta
 Doubí
 Jírov
 Stružná
 vápenka
 Nejdek
 Perštejn
 Svatošské skály
 kostel sv. Martina
 Nejdek
 Bražec
 Tisovský vrch
 štola Johannes
 Klejnštejn
 kostel sv. Vavřince
 Blatenský vrch
 Vlčí jámy
 Blatenský příkop
 Jeskynní vyhlídka
 kostel sv. Terezie
 železárna
 Šumburk
 Šumburk
 radnice
 kaple sv. Anny
 městské hradby
 Loket
 kostel sv. Václava
 trojiční sloup
 silniční most
 Loket – MPR
 radnice
Základní informace místa
ID místa: 434
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 26.1.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama