Neogotický kostel se šestibokou věží krytou zdvojenou jehlancovou střechou postavený v letech 1903–1904 podle plánu architekta Julia Zeissiga z Lipska.
Hlavní obrázek místa
Evangelický kostel
© Luděk Pitter 03/2007
Evangelický kostel najdeme v severozápadní části Nejdku. Stojí na malém návrší, uprostřed oploceného pozemku spolu s farou. Kostel je postaven v neogotickém slohu a jeho šestiboká věž je kryta zdvojenou jehlancovou střechou. Z náměstí Karla IV. v Nejdku se ke kostelu dostaneme Poštovní ulicí.
L.P., 17.1. 2009
historie

Nejdecko patřilo Šlikům, kteří přijali za své učení reformátora Martina Luthera. Po roce 1620 došlo k nástupu protireformace a až toleranční patent císaře Josefa II. z roku 1781 povolil znovu evangelické bohoslužby, které se v Nejdku po roce 1620 konaly po prvé roku 1873. Kostel byl postaven dvěma nejdeckými staviteli K. A. Ottem a Alfredem Möcklem v letech 1903 až 1904 podle plánu architekta Julia Zeissiga z Lipska. V roce 2007 byl kostel s farou a zahradou prohlášen za nemovitou kulturní památku.

L.P., 17.1. 2009

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Nejdek

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 Nejdek
 Nejdek
 Tisovský vrch
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Favorit
 vysoká pec
 Plešivec
 Blatenský vrch
 Jindřichovice
 Blatenský příkop
 Lipnice
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Urbana
 Týn
 kostel sv. Jiljí
 Boučí
 Doubí
 statek Bernard
 Freudenstein
 Dalovice
 kostel sv. Jáchyma
 Dalovice
 mincovna
 Dalovice
 Hájek
 evangelický kostel
 Jeskynní vyhlídka
 silniční most
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Anny
 Loket
 městské hradby
 kostel sv. Václava
 radnice
 trojiční sloup
 městský hřbitov
 kostel Všech svatých
 Loket – MPR
 Sadová kolonáda
 Hartenberg
 kostel sv. Lukáše
 Svatošské skály
 Diana
 Mlýnská kolonáda
 Jelení skok
 Karlovy Vary
 Tržní kolonáda
 Zámecká kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Šibeniční vrch
 Jelení pramen
 vyhlídka Karla IV.
 Jižní prameny
 Goethova vyhlídka
 Boží vyhlídka
Kontaktní informace
Českobratrská církev evangelická
Farní sbor ČCE
Husova 525
362 21 Nejdek
Tel: +420 353 925 223 ;+420 722 582 195
http://nejdek.evangnet.cz/
mogola@quick.cz
Základní informace místa
ID místa: 7319
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.1.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama