Neogotický kostel se šestibokou věží krytou zdvojenou jehlancovou střechou postavený v letech 1903–1904 podle plánu architekta Julia Zeissiga z Lipska.
Hlavní obrázek místa
Evangelický kostel
© Luděk Pitter 03/2007
Evangelický kostel najdeme v severozápadní části Nejdku. Stojí na malém návrší, uprostřed oploceného pozemku spolu s farou. Kostel je postaven v neogotickém slohu a jeho šestiboká věž je kryta zdvojenou jehlancovou střechou. Z náměstí Karla IV. v Nejdku se ke kostelu dostaneme Poštovní ulicí.
L.P., 17.1. 2009
historie

Nejdecko patřilo Šlikům, kteří přijali za své učení reformátora Martina Luthera. Po roce 1620 došlo k nástupu protireformace a až toleranční patent císaře Josefa II. z roku 1781 povolil znovu evangelické bohoslužby, které se v Nejdku po roce 1620 konaly po prvé roku 1873. Kostel byl postaven dvěma nejdeckými staviteli K. A. Ottem a Alfredem Möcklem v letech 1903 až 1904 podle plánu architekta Julia Zeissiga z Lipska. V roce 2007 byl kostel s farou a zahradou prohlášen za nemovitou kulturní památku.

L.P., 17.1. 2009

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Nejdek

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 Nejdek
 Nejdek
 Tisovský vrch
 kamenný viadukt
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 kostel sv. Vavřince
 Favorit
 vysoká pec
 Plešivec
 Vlčí jámy
 Blatenský vrch
 Jindřichovice
 Blatenský příkop
 Lipnice
 důl Mauritius
 Rolavská vrchoviště
 Sedlec
 kostel sv. Urbana
 kostel sv. Kříže
 Týn
 kostel sv. Jiljí
 Boučí
 Doubí
 statek Bernard
 kaple v býv. Popově
 Freudenstein
 Dalovice
 Dalovice
 kostel sv. Jáchyma
 nová radnice
 Dalovice
 mincovna
 Hájek
 boží muka
 Jeskynní vyhlídka
 evangelický kostel
 kaple sv. Anny
 městské hradby
 Loket
 silniční most
 Jáchymov
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Václava
 trojiční sloup
 radnice
 kostel Všech svatých
 městský hřbitov
 Loket – MPR
 Sadová kolonáda
 kostel sv. Kunhuty
 kostel sv. Linharta
 Hartenberg
 kostel sv. Lukáše
 Svatošské skály
 Mlýnská kolonáda
 Diana
 Jelení skok
 Zámecká kolonáda
 Tržní kolonáda
 Karlovy Vary
 Vřídelní kolonáda
 Šibeniční vrch
 Jelení pramen
 vyhlídka Karla IV.
 štola Johannes
 Jižní prameny
 Goethova vyhlídka
 kostel sv. Anny
 Boží vyhlídka
Kontaktní informace
Českobratrská církev evangelická
Farní sbor ČCE
Husova 525
362 21 Nejdek
Tel: +420 353 925 223 ;+420 722 582 195
http://nejdek.evangnet.cz/
mogola@quick.cz
Základní informace místa
ID místa: 7319
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.1.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama