Skupina žulových věží nad Ohří, označovaných jako Zkamenělá svatba. Od r. 2007 jsou skály chráněny jako národní přírodní památka. Opředeny pověstmi o Janu Svatoši (Hans Heiling), bájném knížeti duchů loketského kraje. Inspirovaly řadu umělců, včetně J. W. Goetheho, bratří Grimmů či Viléma Mrštíka.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 09/2020
Svatošské skály jsou přístupné jak pro pěší turisty, pro cyklisty i pro vodáky. Leží na cyklostezce č. 6 z Karlových Varů do Lokte. Značené turistické trasy pro pěší vycházejí z Lokte, Doubí (modrá) a Cihelen (žlutá), místem prochází naučná stezka Doubí – Svatošské skály. Proti skalnímu městu je oblíbená výletní restaurace Jan Svatoš.
27.10. 2020
historie

Skupina žulových věží označovaných jako Zkamenělá svatba přitahovala pozornost návštěvníků od nepaměti. Místo a jeho legenda inspirovaly řadu literátů včetně J. W. Goetheho, Theodora Körnera, bratří Grimmů či Viléma Mrštíka. Německý skladatel Heinrich Marschner, který se v roce 1823 léčil v Karlových Varech, legendu o Janu Svatošovi zpracoval v opeře Hans Heiling. Místem se nechal inspirovat dokonce i zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud, který popsal jeden ze svých snů v pojednání „Sen o Svatošských skalách“. Skály stojí přímo na břehu Ohře a dosahují výšky až 50 metrů od její hladiny. Pro svoji malebnost a botanickou rozmanitost byly již od roku 1933 chráněny, v roce 2007 získaly statut národní přírodní památky pod správou CHKO Slavkovský les.

Milan Caha (zdroj: wikipedie), 27.10. 2020

pověsti

Pověsti o Hansi Heilingovi

Jan Svatoš – tedy Hans Heiling – byl podle pověsti knížetem skřítků a duchů loketského kraje. Jeho matka byla vodní víla z Ohře. Pověst o něm a skalách má několik variant. Podle jedné jsou skály svatebním průvodem, který nechal Jan Svatoš zkamenět za pomocí ďábla, protože si Eliška, o níž se ucházel, chtěla vzít jiného. Jiná pověst vypraví, že se jedná o svatební průvod samotného Jana Svatoše, který nechala zkamenět vodní víla z Ohře, které Svatoš slíbil, že se nikdy neožení. Žulové věže představují jednotlivé svatebčany – je zde Kapucín, Nevěsta, Ženich, Páter, Muzikanti, Tchyně, Tchán, Svědkové a Zámek. Ještě jiná pověst o Hansi Heilingovi vypráví o tom, že se vzdal své nesmrtelnosti kvůli lásce k pozemské dívce a byl rozsápán medvědem. Pověsti zpracovali jak němečtí autoři, tak v poslední době i spisovatel Zdeněk Šmíd ve své sbírce příběhů z Karlovarska a Loketska "Strašidla a krásné panny".

Milan Caha (zdroj: wikipedie), 27.10. 2020

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Hory

Místa v okolí

 Jeskynní vyhlídka
 Doubí
 kaple sv. Anny
 městské hradby
 Loket
 kostel sv. Václava
 trojiční sloup
 Loket – MPR
 radnice
 silniční most
 Diana
 kostel sv. Urbana
 kostel sv. Kříže
 vyhlídka Karla IV.
 Jelení pramen
 Jelení skok
 kostel sv. Lukáše
 Zámecká kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Karlovy Vary
 Sadová kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 Tržní kolonáda
 Jižní prameny
 kostel sv. Jiří
 Goethova vyhlídka
 kostel sv. Mikuláše
 Dalovice
 Dalovice
 Dalovice
 hornické muzeum
 Krudum
 kostel sv. Kateřiny
 Těšovice
 Krásenský vrch
 statek Bernard
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Lipnice
 Andělská Hora
 Javorná
 Hard
 Šemnická skála
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 bývalý hotel Central
 židovský hřbitov
 synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Martina
 Hájek
 evangelický kostel
 Sokolov
 boží muka
 Jubilejní kašna
 radnice
 mariánský sloup
 popraviště
 Plikenštejn
 kostel sv. Jiljí
 Nová Ves
 Stružná
 Týn
 Skalky skřítků
 boží muka
 smírčí kříž
 Nejdek
 Ostrov
 radnice
 mariánský sloup
 Lázně Kyselka
 Bučina
 Mořičov
 kostel sv. Vavřince
 Nejdek
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Floriána
 Radošov
 židovský hřbitov
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 kostel sv. Víta
 Velichov
 Jindřichovice
 Rudá věž smrti
 Květnová
 kaple sv. Kříže
 Toužim
 Květnová
 radnice
 panský dům
 mariánský sloup
Základní informace místa
ID místa: 15298
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.10.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama