Skupina žulových věží nad Ohří, označovaných jako Zkamenělá svatba. Od r. 2007 jsou skály chráněny jako národní přírodní památka. Opředeny pověstmi o Janu Svatoši (Hans Heiling), bájném knížeti duchů loketského kraje. Inspirovaly řadu umělců, včetně J. W. Goetheho, bratří Grimmů či Viléma Mrštíka.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 09/2020
Svatošské skály jsou přístupné jak pro pěší turisty, pro cyklisty i pro vodáky. Leží na cyklostezce č. 6 z Karlových Varů do Lokte. Značené turistické trasy pro pěší vycházejí z Lokte, Doubí (modrá) a Cihelen (žlutá), místem prochází naučná stezka Doubí – Svatošské skály. Proti skalnímu městu je oblíbená výletní restaurace Jan Svatoš.
27.10. 2020
historie

Skupina žulových věží označovaných jako Zkamenělá svatba přitahovala pozornost návštěvníků od nepaměti. Místo a jeho legenda inspirovaly řadu literátů včetně J. W. Goetheho, Theodora Körnera, bratří Grimmů či Viléma Mrštíka. Německý skladatel Heinrich Marschner, který se v roce 1823 léčil v Karlových Varech, legendu o Janu Svatošovi zpracoval v opeře Hans Heiling. Místem se nechal inspirovat dokonce i zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud, který popsal jeden ze svých snů v pojednání „Sen o Svatošských skalách“. Skály stojí přímo na břehu Ohře a dosahují výšky až 50 metrů od její hladiny. Pro svoji malebnost a botanickou rozmanitost byly již od roku 1933 chráněny, v roce 2007 získaly statut národní přírodní památky pod správou CHKO Slavkovský les.

Milan Caha (zdroj: wikipedie), 27.10. 2020

pověsti

Pověsti o Hansi Heilingovi

Jan Svatoš – tedy Hans Heiling – byl podle pověsti knížetem skřítků a duchů loketského kraje. Jeho matka byla vodní víla z Ohře. Pověst o něm a skalách má několik variant. Podle jedné jsou skály svatebním průvodem, který nechal Jan Svatoš zkamenět za pomocí ďábla, protože si Eliška, o níž se ucházel, chtěla vzít jiného. Jiná pověst vypraví, že se jedná o svatební průvod samotného Jana Svatoše, který nechala zkamenět vodní víla z Ohře, které Svatoš slíbil, že se nikdy neožení. Žulové věže představují jednotlivé svatebčany – je zde Kapucín, Nevěsta, Ženich, Páter, Muzikanti, Tchyně, Tchán, Svědkové a Zámek. Ještě jiná pověst o Hansi Heilingovi vypráví o tom, že se vzdal své nesmrtelnosti kvůli lásce k pozemské dívce a byl rozsápán medvědem. Pověsti zpracovali jak němečtí autoři, tak v poslední době i spisovatel Zdeněk Šmíd ve své sbírce příběhů z Karlovarska a Loketska "Strašidla a krásné panny".

Milan Caha (zdroj: wikipedie), 27.10. 2020

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Hory

Místa v okolí

 Jeskynní vyhlídka
 Doubí
 kostel sv. Linharta
 kaple sv. Anny
 městské hradby
 kostel sv. Václava
 trojiční sloup
 Loket – MPR
 Loket
 radnice
 silniční most
 Diana
 kostel sv. Urbana
 kostel sv. Kříže
 vyhlídka Karla IV.
 Jelení pramen
 kostel sv. Lukáše
 Jelení skok
 Zámecká kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Karlovy Vary
 Sadová kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 Tržní kolonáda
 Jižní prameny
 kostel sv. Jiří
 Sedlec
 Goethova vyhlídka
 kostel sv. Mikuláše
 Dalovice
 Dalovice
 Dalovice
 hornické muzeum
 Krudum
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Kunhuty
 Těšovice
 statek Bernard
 Krásenský vrch
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Lipnice
 Andělská Hora
 Javorná
 Hard
 Šemnická skála
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 bývalý hotel Central
 židovský hřbitov
 synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Martina
 Hájek
 evangelický kostel
 Sokolov
 boží muka
 Jubilejní kašna
 radnice
 mariánský sloup
 popraviště
 Plikenštejn
 kostel sv. Jiljí
 Týn
 Stružná
 Skalky skřítků
 boží muka
 smírčí kříž
 Nejdek
 Ostrov
 radnice
 mariánský sloup
 Lázně Kyselka
 Bučina
 Mořičov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Martina
 Nejdek
 kaple sv. Floriána
 Radošov
 židovský hřbitov
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 kostel sv. Víta
 Velichov
 Jindřichovice
 Rudá věž smrti
 Květnová
 kaple sv. Kříže
 Květnová
 radnice
 Toužim
 panský dům
 mariánský sloup
Základní informace místa
ID místa: 15298
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.10.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama