Skupina žulových věží nad Ohří, označovaných jako Zkamenělá svatba. Od r. 2007 jsou skály chráněny jako národní přírodní památka. Opředeny pověstmi o Janu Svatoši (Hans Heiling), bájném knížeti duchů loketského kraje. Inspirovaly řadu umělců, včetně J. W. Goetheho, bratří Grimmů či Viléma Mrštíka.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 09/2020
Svatošské skály jsou přístupné jak pro pěší turisty, pro cyklisty i pro vodáky. Leží na cyklostezce č. 6 z Karlových Varů do Lokte. Značené turistické trasy pro pěší vycházejí z Lokte, Doubí (modrá) a Cihelen (žlutá), místem prochází naučná stezka Doubí – Svatošské skály. Proti skalnímu městu je oblíbená výletní restaurace Jan Svatoš.
27.10. 2020
historie

Skupina žulových věží označovaných jako Zkamenělá svatba přitahovala pozornost návštěvníků od nepaměti. Místo a jeho legenda inspirovaly řadu literátů včetně J. W. Goetheho, Theodora Körnera, bratří Grimmů či Viléma Mrštíka. Německý skladatel Heinrich Marschner, který se v roce 1823 léčil v Karlových Varech, legendu o Janu Svatošovi zpracoval v opeře Hans Heiling. Místem se nechal inspirovat dokonce i zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud, který popsal jeden ze svých snů v pojednání „Sen o Svatošských skalách“. Skály stojí přímo na břehu Ohře a dosahují výšky až 50 metrů od její hladiny. Pro svoji malebnost a botanickou rozmanitost byly již od roku 1933 chráněny, v roce 2007 získaly statut národní přírodní památky pod správou CHKO Slavkovský les.

Milan Caha (zdroj: wikipedie), 27.10. 2020

pověsti

Pověsti o Hansi Heilingovi

Jan Svatoš – tedy Hans Heiling – byl podle pověsti knížetem skřítků a duchů loketského kraje. Jeho matka byla vodní víla z Ohře. Pověst o něm a skalách má několik variant. Podle jedné jsou skály svatebním průvodem, který nechal Jan Svatoš zkamenět za pomocí ďábla, protože si Eliška, o níž se ucházel, chtěla vzít jiného. Jiná pověst vypraví, že se jedná o svatební průvod samotného Jana Svatoše, který nechala zkamenět vodní víla z Ohře, které Svatoš slíbil, že se nikdy neožení. Žulové věže představují jednotlivé svatebčany – je zde Kapucín, Nevěsta, Ženich, Páter, Muzikanti, Tchyně, Tchán, Svědkové a Zámek. Ještě jiná pověst o Hansi Heilingovi vypráví o tom, že se vzdal své nesmrtelnosti kvůli lásce k pozemské dívce a byl rozsápán medvědem. Pověsti zpracovali jak němečtí autoři, tak v poslední době i spisovatel Zdeněk Šmíd ve své sbírce příběhů z Karlovarska a Loketska "Strašidla a krásné panny".

Milan Caha (zdroj: wikipedie), 27.10. 2020

Komentáře

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Hory

Místa v okolí

 Jeskynní vyhlídka
 Doubí
 kostel sv. Linharta
 kaple sv. Anny
 městské hradby
 kostel sv. Václava
 trojiční sloup
 Loket – MPR
 Loket
 radnice
 silniční most
 Diana
 kostel sv. Urbana
 kostel sv. Kříže
 vyhlídka Karla IV.
 Jelení pramen
 Jelení skok
 kostel sv. Lukáše
 Zámecká kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Karlovy Vary
 Sadová kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 Tržní kolonáda
 Jižní prameny
 kostel sv. Jiří
 Sedlec
 Goethova vyhlídka
 kostel sv. Mikuláše
 Dalovice
 Dalovice
 Dalovice
 hornické muzeum
 Krudum
 kostel sv. Kateřiny
 Michal
 kostel sv. Kunhuty
 Těšovice
 statek Bernard
 Krásenský vrch
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Lipnice
 Andělská Hora
 Javorná
 Hard
 Šemnická skála
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 mariánský sloup
 radnice
 bývalý hotel Central
 židovský hřbitov
 synagoga
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Martina
 Hájek
 evangelický kostel
 Sokolov
 boží muka
 Jubilejní kašna
 popraviště
 radnice
 mariánský sloup
 Plikenštejn
 kostel sv. Jiljí
 Dominova skalka
 Stružná
 Týn
 Skalky skřítků
 boží muka
 Nejdek
 smírčí kříž
 Ostrov
 radnice
 mariánský sloup
 Lázně Kyselka
 Bučina
 Mořičov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Martina
 Nejdek
 kaple sv. Floriána
 Radošov
 židovský hřbitov
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 kostel sv. Víta
 Velichov
 Jindřichovice
 Rudá věž smrti
 Květnová
 kaple sv. Kříže
 radnice
 Toužim
 Květnová
 panský dům
 mariánský sloup
Základní informace místa
ID místa: 15298
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.10.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Po stopách kolonád v Mariánských Lázních

Zajímavosti

Nejznámější dominantou Mariánských Lázní je hlavní kolonáda. Nese jméno po ruském spisovateli Maximu Gorkém. Kousek od ní se nachází Kolonáda Karolinina a Rudolfova pramene. Dále je zde ještě Kolonáda Křížového pramene a Kolonád Ferdinandova pramene.

Životní osudy venkovského sládka ze Sadové u Hradce Králové

Historie

Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby

Kamenná Prachnerova Terezka ošizená o dědictví

Historie

Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Naposledy navštívené

reklama