Původně gotický kostel poprvé zmiňovaný v 1. pol. 14. stol. barokně přestavěný ve 2. pol. 18. stol. V kryptě kostela pohřben roku 1578 hrabě Kryštof Šlik.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit, 10/2011
Farní kostel sv. Martina stojí na náměstí Karla IV., v severozápadní části města a patří spolu s hradní věží mezi nejzajímavější objekty tohoto města. Při pohledu na kostel od centra Nejdku je dobře vidět štít zdobený sochou, sloupy stojící při kostele i socha sv. Jana Nepomuckého stojící mezi stromy. Za kostelem na pozadí Krušných hor se tyčí zbytky věže hradu.
L.P.; Kolektiv autorů: Umělecké památky Čech 2, [K/O], Academia, 1978, 16.1. 2009
turistické

V těsné blízkosti kostela se nachází: Socha sv. Jana Nepomuckého – pískovcová socha z roku 1710 Sloup nejsvětější Trojice – snad morový sloup zobrazující Trojici boží Bolestnou z roku 1715, přenesený ke kostelu v roce 1924 Mariánský sloup – pískovcový sloup z roku 2005 od Michaela Moravce vysoký 12 m se sochou sv. Panny Marie

L.P., 21.1. 2009

popis

Kostel sv. Martina

Jedná se o jednolodní kostel s uzavřeným půlkruhovým presbytářem. Při jižní straně lodi je sakristie. Jihozápadní průčelí je členěno pilastry a zakončeno štítem s nikou. V souvislosti s tímto kostelem je nejčastěji zmiňován renesanční náhrobní kámen zobrazující nejspíše hraběte Kryštofa Šlika, pohřbeného v kryptě roku 1578.

L.P., 16.1. 2009

historie

Původní kostel sv. Martina je podle některých autorů zmiňován již v zápisech ze 14. stol. Původně malý gotický kostel byl v letech 1755–1756 barokně přestavěn.

L.P., 16.1. 2009

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Nejdek

Místa v okolí

 Nejdek
 Nejdek
 Tisovský vrch
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Plešivec
 Blatenský vrch
 Blatenský příkop
 Favorit
 vysoká pec
 Jindřichovice
 Lipnice
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Urbana
 Freudenstein
 mincovna
 kostel sv. Jáchyma
 evangelický kostel
 kaple sv. Anny
 Doubí
 Hájek
 kostel Všech svatých
 městský hřbitov
 Dalovice
 Týn
 Dalovice
 Dalovice
 kostel sv. Jiljí
 Boučí
 statek Bernard
 Jeskynní vyhlídka
 radnice
 mariánský sloup
 Sadová kolonáda
 Ostrov
 kostel sv. Lukáše
 Diana
 Mlýnská kolonáda
 Jelení skok
 Karlovy Vary
 Tržní kolonáda
 Zámecká kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Svatošské skály
 Jelení pramen
 vyhlídka Karla IV.
 Hartenberg
 Jižní prameny
 Goethova vyhlídka
 Šibeniční vrch
 Boží vyhlídka
Kontaktní informace
Farní kostel sv. Martina
náměstí Karla IV. 824
362 21 Nejdek

farář Mgr. Jan Pražan, S.I.
Děkanský úřad Nejdek
náměstí Karla IV. 175
362 21 Nejdek
Tel: +420 353 925 163
Základní informace místa
ID místa: 7305
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 16.1.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama