Původně gotický kostel poprvé zmiňovaný v 1. pol. 14. stol. barokně přestavěný ve 2. pol. 18. stol. V kryptě kostela pohřben roku 1578 hrabě Kryštof Šlik.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit, 10/2011
Farní kostel sv. Martina stojí na náměstí Karla IV., v severozápadní části města a patří spolu s hradní věží mezi nejzajímavější objekty tohoto města. Při pohledu na kostel od centra Nejdku je dobře vidět štít zdobený sochou, sloupy stojící při kostele i socha sv. Jana Nepomuckého stojící mezi stromy. Za kostelem na pozadí Krušných hor se tyčí zbytky věže hradu.
L.P.; Kolektiv autorů: Umělecké památky Čech 2, [K/O], Academia, 1978, 16.1. 2009
turistické

V těsné blízkosti kostela se nachází: Socha sv. Jana Nepomuckého – pískovcová socha z roku 1710 Sloup nejsvětější Trojice – snad morový sloup zobrazující Trojici boží Bolestnou z roku 1715, přenesený ke kostelu v roce 1924 Mariánský sloup – pískovcový sloup z roku 2005 od Michaela Moravce vysoký 12 m se sochou sv. Panny Marie

L.P., 21.1. 2009

popis

Kostel sv. Martina

Jedná se o jednolodní kostel s uzavřeným půlkruhovým presbytářem. Při jižní straně lodi je sakristie. Jihozápadní průčelí je členěno pilastry a zakončeno štítem s nikou. V souvislosti s tímto kostelem je nejčastěji zmiňován renesanční náhrobní kámen zobrazující nejspíše hraběte Kryštofa Šlika, pohřbeného v kryptě roku 1578.

L.P., 16.1. 2009

historie

Původní kostel sv. Martina je podle některých autorů zmiňován již v zápisech ze 14. stol. Původně malý gotický kostel byl v letech 1755–1756 barokně přestavěn.

L.P., 16.1. 2009

Karlovarský kraj, Nejdek

Místa v okolí

 Nejdek
 Nejdek
 Tisovský vrch
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 kostel sv. Vavřince
 Plešivec
 Vlčí jámy
 Blatenský vrch
 Blatenský příkop
 důl Mauritius
 Favorit
 vysoká pec
 Jindřichovice
 Lipnice
 Rolavská vrchoviště
 Sedlec
 kostel sv. Urbana
 kostel sv. Kříže
 Freudenstein
 kaple v býv. Popově
 boží muka
 mincovna
 evangelický kostel
 nová radnice
 kostel sv. Jáchyma
 kaple sv. Anny
 Jáchymov
 Doubí
 Hájek
 Dalovice
 Týn
 městský hřbitov
 kostel Všech svatých
 Dalovice
 Dalovice
 kostel sv. Jiljí
 Boučí
 Jeskynní vyhlídka
 statek Bernard
 radnice
 mariánský sloup
 kaple sv. Barbory
 Sadová kolonáda
 Ostrov
 kostel sv. Lukáše
 kostel sv. Linharta
 Diana
 Mlýnská kolonáda
 Jelení skok
 štola Johannes
 Tržní kolonáda
 Karlovy Vary
 Zámecká kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Svatošské skály
 Jelení pramen
 vyhlídka Karla IV.
 Hartenberg
 Jižní prameny
 Goethova vyhlídka
 Šibeniční vrch
 Boží vyhlídka
Kontaktní informace
Farní kostel sv. Martina
náměstí Karla IV. 824
362 21 Nejdek

farář Mgr. Jan Pražan, S.I.
Děkanský úřad Nejdek
náměstí Karla IV. 175
362 21 Nejdek
Tel: +420 353 925 163
Základní informace místa
ID místa: 7305
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 16.1.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama