Nebesa

národní přírodní rezervace
Národní přírodní rezervace Nebesa vyhlášená r. 2020 je chráněné území v údolí řeky Ohře nad jejím levým břehem. Jejím účelem je ochrana přirozených lesních ekosystémů bučin, suťových a lužních lesů a zejména biotopu ohrožené užovky stromové. Území je přístupné jen po značených cestách.
Hlavní obrázek místa
NPR Nebesa
© anonym 05/2021
Nebesa je název národní přírodní rezervace nacházející se na Karlovarsku v přírodním parku Stráž nad Ohří. Chráněné území se nachází v průlomovém údolí řeky Ohře nad jejím levým břehem. Rezervaci tvoří tři samostatná území, oddělená úzkými koridory. Jedním koridorem prochází vedlejší silnice ze Stráže nad Ohří do místní části Osvinov. Druhý a širší vyplňuje hřeben Pekelské skály (774 m n. m.) a menší přírodní památka Pastviny u Srní. V národních přírodních rezervacích je ze zákona zakázán přístup k místům ležícím mimo schválené turistické značení. Západní třetinu rezervace Nebesa protíná modrá značka spojující Stráž nad Ohří a Horní Hrad (Hauenštejn). Střední část je přístupná jen po odbočce ze zelené trasy, která stoupá ke zřícenině hradu Himlštejn (638 m n. m.). Východní část rezervace je turisticky nepřístupná.
Jiří Špaček, 11.8. 2022
popis

Národní přírodní rezervace Nebesa byla vyhlášena r. 2020 na rozloze 419,54 ha. Chráněné území se nachází v údolí řeky Ohře, nad jejím levým břehem mezi Stráží nad Ohří a Bočí a tvoří je převážně prudké svahy spadající k Ohři. Na délku měří asi 5 km a na šířku přes 2 km. Leží na katastrálních územích Boč, Srní u Boče, Stráž nad Ohří, Peklo, Osvinov, Krásný Les a Damice. Jejím předmětem je ochrana přirozených lesních ekosystémů bučin, suťových lesů a lužních lesů, biotopu ohrožené užovky stromové, včetně její populace a ochrana třetihorních vulkanických žil se sloupcovitou odlučností. Území se nachází v geomorfologickém celku Doupovské hory, malá část na severu území v Krušných horách. Výrazným krajinářským prvkem je vrch Nebesa, kde se těsně pod jeho vrcholem nachází zřícenina středověkého hradu Himlštejn. Na jižním úpatí se vytvořilo rozsáhlé kamenné moře. Na území převládají třetihorní vulkanické horniny Doupovských hor. Vegetaci…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 11.8. 2022

Komentáře

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Stráž nad Ohří

Místa v okolí

 Himlštejn
 Hauenštejn
 Perštejn
 Květnová
 Květnová
 Klínovec
 kostel sv. Terezie
 Rudá věž smrti
 Klejnštejn
 vápenka
 Šumburk
 Šumburk
 kaple sv. Barbory
 železárna
 Velichov
 radnice
 městský hřbitov
 kaple v býv. Popově
 kaple sv. Anny
 Jáchymov
 evangelický kostel
 Mořičov
 Lázně Evženie
 Boží vyhlídka
 radnice
 mariánský sloup
 nová radnice
 boží muka
 kostel sv. Jáchyma
 mincovna
 radnice
 Ostrov
 Freudenstein
 Radošov
 stará porcelánka
 kostel sv. Anny
 Egerberk
 špýchar
 železniční most
 Lázně Kyselka
 Bučina
 Maleš
 Hájek
 Skalky skřítků
 sloup s Pietou
 lesní hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Úhošť
 Jírov
 Plešivec
 sousoší Kalvarie
 kostel Všech svatých
 štola Johannes
 Šemnická skála
 Dalovice
 Dalovice
 Dalovice
 Goethova vyhlídka
 Sedlec
 kostel sv. Václava
 Sadová kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 Zámecká kolonáda
 Tržní kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Karlovy Vary
 kostel sv. Lukáše
 Jelení skok
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Urbana
Základní informace místa
ID místa: 16584
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.8.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama