Nebesa

národní přírodní rezervace
Národní přírodní rezervace Nebesa vyhlášená r. 2020 je chráněné území v údolí řeky Ohře nad jejím levým břehem. Jejím účelem je ochrana přirozených lesních ekosystémů bučin, suťových a lužních lesů a zejména biotopu ohrožené užovky stromové. Území je přístupné jen po značených cestách.
Hlavní obrázek místa
NPR Nebesa
© anonym 05/2021
Nebesa je název národní přírodní rezervace nacházející se na Karlovarsku v přírodním parku Stráž nad Ohří. Chráněné území se nachází v průlomovém údolí řeky Ohře nad jejím levým břehem. Rezervaci tvoří tři samostatná území, oddělená úzkými koridory. Jedním koridorem prochází vedlejší silnice ze Stráže nad Ohří do místní části Osvinov. Druhý a širší vyplňuje hřeben Pekelské skály (774 m n. m.) a menší přírodní památka Pastviny u Srní. V národních přírodních rezervacích je ze zákona zakázán přístup k místům ležícím mimo schválené turistické značení. Západní třetinu rezervace Nebesa protíná modrá značka spojující Stráž nad Ohří a Horní Hrad (Hauenštejn). Střední část je přístupná jen po odbočce ze zelené trasy, která stoupá ke zřícenině hradu Himlštejn (638 m n. m.). Východní část rezervace je turisticky nepřístupná.
Jiří Špaček, 11.8. 2022
popis

Národní přírodní rezervace Nebesa byla vyhlášena r. 2020 na rozloze 419,54 ha. Chráněné území se nachází v údolí řeky Ohře, nad jejím levým břehem mezi Stráží nad Ohří a Bočí a tvoří je převážně prudké svahy spadající k Ohři. Na délku měří asi 5 km a na šířku přes 2 km. Leží na katastrálních územích Boč, Srní u Boče, Stráž nad Ohří, Peklo, Osvinov, Krásný Les a Damice. Jejím předmětem je ochrana přirozených lesních ekosystémů bučin, suťových lesů a lužních lesů, biotopu ohrožené užovky stromové, včetně její populace a ochrana třetihorních vulkanických žil se sloupcovitou odlučností. Území se nachází v geomorfologickém celku Doupovské hory, malá část na severu území v Krušných horách. Výrazným krajinářským prvkem je vrch Nebesa, kde se těsně pod jeho vrcholem nachází zřícenina středověkého hradu Himlštejn. Na jižním úpatí se vytvořilo rozsáhlé kamenné moře. Na území převládají třetihorní vulkanické horniny Doupovských hor. Vegetaci…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 11.8. 2022

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Stráž nad Ohří

Místa v okolí

 Himlštejn
 Hauenštejn
 Perštejn
 Květnová
 Květnová
 Klínovec
 kostel sv. Terezie
 Rudá věž smrti
 Klejnštejn
 vápenka
 Šumburk
 Šumburk
 kaple sv. Barbory
 železárna
 Velichov
 radnice
 městský hřbitov
 kaple v býv. Popově
 kaple sv. Anny
 Jáchymov
 evangelický kostel
 Mořičov
 Lázně Evženie
 Boží vyhlídka
 radnice
 mariánský sloup
 nová radnice
 boží muka
 kostel sv. Jáchyma
 mincovna
 radnice
 Ostrov
 Freudenstein
 Radošov
 stará porcelánka
 kostel sv. Anny
 Egerberk
 špýchar
 železniční most
 Lázně Kyselka
 Bučina
 Maleš
 Hájek
 Skalky skřítků
 sloup s Pietou
 lesní hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Úhošť
 Jírov
 Plešivec
 sousoší Kalvarie
 kostel Všech svatých
 štola Johannes
 Šemnická skála
 Dalovice
 Dalovice
 Dalovice
 Goethova vyhlídka
 Sedlec
 kostel sv. Václava
 Sadová kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 Zámecká kolonáda
 Tržní kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Karlovy Vary
 kostel sv. Lukáše
 Jelení skok
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Urbana
Základní informace místa
ID místa: 16584
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.8.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama