Opevnění předhradí (později města) vzniklo snad počátkem 13. stol. Bylo několikrát přestavěno a rozšiřováno, roku 1663 byl Loket vyhlášen zemskou pevností. Po jejím zrušení postupná demolice. Pozoruhodností byla zejména praktická neprůjezdnost města.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit, 10/2011

Městské hradby v Lokti

Podhradí královského hradu Loket mělo opevnění zřejmě již počátkem 13. století. Od počátku byla jeho hlavní pozoruhodností prakticky neprůjezdnost města, které mělo jedinou bránu (zvanou Dolní) na východní šíji ostrohu. Dalším průchodem hradeb byla Robičská fortna na v jižní části hradeb, která však sloužila jen místní frekvenci. Loketské hradby byly několikrát přestavěny a rozšířeny, hlavní důraz byl vždy kladen na zmíněnou Dolní bránu. Ta se postupně změnila na de facto samostatnou pevnost se dvěma věžemi, jejíž střežení obstarávali hradní mani. Tohoto faktu využívali při svých sporech s měšťany v 15.–16. století zástavní majitelé hradu i města Šlikové. Město k ní získalo klíče až roku 1562. Během třicetileté války a zejména po ní se loketské opevnění rozšiřovalo o barokní bastiony. Roku 1663 bylo město vyhlášeno zemskou pevností, což péči o opevnění dále zesílilo. Tento statut Loket ztratil koncem 18. století. Poté byly části hradeb rozprodávány majitelům sousedních domů, případně demolovány (zejména z důvodu průchodu hlavní komunikace městem). Zachované části byly důkladně opraveny v 70.–90. letech 20. století a nabízejí dnes zajímavou procházku po západním, jižním a východním obvodu města. Dodnes se zachovaly zejména Černá věž (část někdejší Dolní brány, přes léto přístupná s exposicí loketských kuriosit), Robičská věž (jižně od radnice) a parkánové podkovovité bašty. S využitím konstrukcí zbrojnice u Dolní brány byla postavena i dodnes existující škola, která prošla ve 30. letech 20. století zcela nevhodnou modernisací.
Ivan Grisa, dle K. Kuča: Města a městečka..., 3. díl, Libri 1998, 21.11. 2009
Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Loket

Místa v okolí

 kaple sv. Anny
 Loket
 kostel sv. Václava
 radnice
 trojiční sloup
 silniční most
 Loket – MPR
 Jeskynní vyhlídka
 Svatošské skály
 kostel sv. Mikuláše
 Doubí
 Těšovice
 Krudum
 statek Bernard
 kostel sv. Jiří
 Hard
 Lipnice
 evangelický kostel
 hornické muzeum
 Sokolov
 radnice
 Jubilejní kašna
 mariánský sloup
 kostel sv. Urbana
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Kateřiny
 Diana
 kostel sv. Jiljí
 vyhlídka Karla IV.
 Krásenský vrch
 Plikenštejn
 Jelení pramen
 Týn
 kostel sv. Lukáše
 Jelení skok
 Sadová kolonáda
 Zámecká kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 Tržní kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Karlovy Vary
 Jižní prameny
 Goethova vyhlídka
 Dalovice
 Dalovice
 Děpoltovice
 Dalovice
 Děpoltovice
 Kostelní Bříza
 Bečov nad Teplou
 bývalý hotel Central
 židovský hřbitov
 Kostelní Bříza
 Bečov nad Teplou
 mariánský sloup
 radnice
 synagoga
 kostel sv. Jiří
 Nová Ves
 Boučí
 boží muka
 popraviště
 Hartenberg
 Arnoltov
 Šabina
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 židovský hřbitov
 Nejdek
 Javorná
 Jindřichovice
 Andělská Hora
 Rusov
 kostel sv. Martina
 Hájek
 Kager, Starý zámek
 Favorit
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 vysoká pec
 radnice
 mariánský sloup
 Ostrov
 židovský hřbitov
 Mořičov
 kostel sv. Víta
Základní informace místa
ID místa: 8545
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.1.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama