Opevnění předhradí (později města) vzniklo snad počátkem 13. stol. Bylo několikrát přestavěno a rozšiřováno, roku 1663 byl Loket vyhlášen zemskou pevností. Po jejím zrušení postupná demolice. Pozoruhodností byla zejména praktická neprůjezdnost města.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit, 10/2011

Městské hradby v Lokti

Podhradí královského hradu Loket mělo opevnění zřejmě již počátkem 13. století. Od počátku byla jeho hlavní pozoruhodností prakticky neprůjezdnost města, které mělo jedinou bránu (zvanou Dolní) na východní šíji ostrohu. Dalším průchodem hradeb byla Robičská fortna na v jižní části hradeb, která však sloužila jen místní frekvenci. Loketské hradby byly několikrát přestavěny a rozšířeny, hlavní důraz byl vždy kladen na zmíněnou Dolní bránu. Ta se postupně změnila na de facto samostatnou pevnost se dvěma věžemi, jejíž střežení obstarávali hradní mani. Tohoto faktu využívali při svých sporech s měšťany v 15.–16. století zástavní majitelé hradu i města Šlikové. Město k ní získalo klíče až roku 1562. Během třicetileté války a zejména po ní se loketské opevnění rozšiřovalo o barokní bastiony. Roku 1663 bylo město vyhlášeno zemskou pevností, což péči o opevnění dále zesílilo. Tento statut Loket ztratil koncem 18. století. Poté byly části hradeb rozprodávány majitelům sousedních domů, případně demolovány (zejména z důvodu průchodu hlavní komunikace městem). Zachované části byly důkladně opraveny v 70.–90. letech 20. století a nabízejí dnes zajímavou procházku po západním, jižním a východním obvodu města. Dodnes se zachovaly zejména Černá věž (část někdejší Dolní brány, přes léto přístupná s exposicí loketských kuriosit), Robičská věž (jižně od radnice) a parkánové podkovovité bašty. S využitím konstrukcí zbrojnice u Dolní brány byla postavena i dodnes existující škola, která prošla ve 30. letech 20. století zcela nevhodnou modernisací.
Ivan Grisa, dle K. Kuča: Města a městečka..., 3. díl, Libri 1998, 21.11. 2009

Komentáře

Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Loket

Místa v okolí

 kaple sv. Anny
 Loket
 kostel sv. Václava
 radnice
 trojiční sloup
 silniční most
 Loket – MPR
 Jeskynní vyhlídka
 Svatošské skály
 kostel sv. Mikuláše
 Doubí
 Krudum
 Těšovice
 kostel sv. Kunhuty
 statek Bernard
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Linharta
 Hard
 Lipnice
 evangelický kostel
 hornické muzeum
 Sokolov
 radnice
 Jubilejní kašna
 mariánský sloup
 kostel sv. Urbana
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Kateřiny
 Diana
 kostel sv. Jiljí
 Krásenský vrch
 vyhlídka Karla IV.
 Plikenštejn
 Sedlec
 Jelení pramen
 Týn
 kostel sv. Lukáše
 Jelení skok
 Sadová kolonáda
 Zámecká kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 Tržní kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Karlovy Vary
 Jižní prameny
 Goethova vyhlídka
 Medard
 Dalovice
 Dalovice
 Děpoltovice
 Dalovice
 Děpoltovice
 Kostelní Bříza
 bývalý hotel Central
 židovský hřbitov
 Bečov nad Teplou
 Kostelní Bříza
 Bečov nad Teplou
 synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 Dominova skalka
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 Boučí
 popraviště
 Hartenberg
 Arnoltov
 Šabina
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 židovský hřbitov
 Pluhův bor
 Nejdek
 Javorná
 Jindřichovice
 Andělská Hora
 Rusov
 kostel sv. Martina
 Hájek
 Kager, Starý zámek
 Favorit
 smírčí kříž
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 vysoká pec
 židovský hřbitov
 radnice
 mariánský sloup
 Ostrov
 Mořičov
 kostel sv. Víta
Základní informace místa
ID místa: 8545
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.1.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama