První zmínka o vsi je z roku 1273 v listině kláštera v Doksech. V průběhu 14. století na kopci nad vsí vznikla tvrz. V roce 1437 drží ves a tvrz Hildebrant Preysner. Za majitele Petra ze Šternberka byla v roce 1450 dobyta Mikulášem Hasištejnem z Lobkovic a pravděpodobně zanikla.
Hlavní obrázek místa
Pohled na tvrziště
© Martin Kabeláč 4/2007
Malé, protáhlé tvrziště ze tří stran chráněné strmými svahy, ze čtvrté strany oddělené šíjovým příčným příkopem beze stop jakékoliv zástavby. Jádro je poškozeno kamenolomy. Vzhledem k malé rozloze jádra a předpokládanému stáří objektu je pravděpodobné, že zde stávala nanejvýš obytná věž a možná ještě jeden menší objekt. Pravděpodobně byly využívány také malé plošinky na úbočí, které mohly sloužit jako předhradí s provozními objekty.
Petr Nožička, čerpáno z Encyklopedie českých tvrzí II.,kol. autorů, Argo 2000, 21.10. 2011
historie

Ves Květnová (původní název Permersgrün) pravděpodobně byla založena během kolonizace v 13. století německými osadníky a náležela k hradu Loket. První zmínka o vsi Permersgrün je z roku 1273 v listině kláštera v Doksech. V průběhu 14. století na vyvýšeném místě nad vsí vzniká tvrz. V roce 1437 drží ves a tvrz Hildebrant Preysner. Dalším majitelem byl Petr ze Šternberka, odpůrce Jiříka z Poděbrad a z tohoto důvodu je tvrz v r. 1450 obléhána, dobyta a pobořena Mikulášem Hasištejnem z Lobkovic. Stejného roku byla ves opět vrácena dle ustanovení "Vlčtejnské" mírové smlouvy Petrovi ze Šternberka, který opouští Kvěnovou po roce 1453. Od konce 15. století vlastní ves rod Haslauerů z Hozlau. V 16. století patří část vsi k panství Ostrov. Hauslauerové jsou zde připomínáni ještě ve 20. letech 17. století.

Petr Nožička, čerpáno z Encyklopedie českých tvrzí II.,kol. autorů, Argo 2000, Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, díl IV. - Západní Čechy, Svoboda, Praha 1985, 21.10. 2011

Půdorys místa

plán tvrziště
© Helena Klímová a J. Úlovec (in kol.: Encyklopedie českých tvrzí, II. díl [K-R], ARGO, Praha 2000)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Ostrov

Místa v okolí

 Květnová
 Rudá věž smrti
 Horní hrad
 Ostrov
 radnice
 mariánský sloup
 Mořičov
 Himlštejn
 Velichov
 městský hřbitov
 Radošov
 kaple sv. Anny
 evangelický kostel
 boží muka
 nová radnice
 mincovna
 Hájek
 Freudenstein
 kostel sv. Jáchyma
 Klínovec
 Lázně Kyselka
 Bučina
 Boží vyhlídka
 Skalky skřítků
 Plešivec
 Dalovice
 Dalovice
 Dalovice
 vápenka
 Perštejn
 Šemnická skála
 Klejnštejn
 kostel sv. Terezie
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 železárna
 Goethova vyhlídka
 Šumburk
 Šumburk
 Sadová kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 Tržní kolonáda
 Andělská Hora
 kostel sv. Lukáše
 Karlovy Vary
 Vřídelní kolonáda
 Zámecká kolonáda
 Jírov
 Jelení skok
 kostel sv. Kříže
 Jižní prameny
 kostel sv. Urbana
 radnice
 Jelení pramen
 vyhlídka Karla IV.
 Diana
 Lázně Evženie
 radnice
 Klášterec nad Ohří
 Maleš
 Egerberk
 železniční most
 špýchar
 Blatenský vrch
 Vlčí jámy
 Blatenský příkop
 Doubí
 Svatošské skály
 Jeskynní vyhlídka
Základní informace místa
ID místa: 10483
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.11.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama