V zámek byla přestavěna starší tvrz v roce 1588 Pavlem Katharýnem z Katharu. Pozůstatkem přestavby jsou dodnes zachované hluboké sklepy. V r. 1850 zámek přestavěli Heinrichsové ve stylu tyrolských chat.
Hlavní obrázek místa
jihovýchodí průčelí
© Pavel Zany Komárek 31/12/2000
Jen asi 50 m jihozápadně od dominantní zříceniny dalečického hradu nad Svratkou stojí pro naši česko - moravsko - slezskou zemi neobvyklý zámek. Z původní středověké tvrze, přebudované koncem 16. století na renesanční zámek, vznikla v polovině 19. století přestavou rodiny Heinrichsů zámecká budova připomínají známé tyrolské chaty. Obdélná budova, od východu dvoupatrová, od západu pouze od jednom patru, má nízkou sedlovou střechu. Celé první patro obíhá dřevěná pavlač na dřevěných trámech, jak je u tyrolských staveb zvykem, a ve štítě ve druhém patře se nachází ještě podobný dřevěný balkon.
Jan P. Štěpánek, 22.8. 2006
historie

Po Dalečíně se psali někteří zemané, kteří se zde usídlili a vybudovali v obci nedaleko hradu tvrz; stávala snad již v r. 1390. V r. 1437 se po ní píše Jíra z Bezděkova a Dalečína, v l. 1481 - 1486 jeho syn Martin, v r. 1482 Čipík a Kateřina z Dalečína. Původní tvrz ze 14. století přebudoval Pavel Katharýn z Katharu v r. 1588 v renesanční zámek s arkádami. Pozůstatkem této přestavby jsou dodnes zachované hluboké sklepy. V r. 1603 prodali bratři Petr a Jan Katharýnové z Katharu zámek spolu se vsí, Chudobín, Unčín a Ubušín Vilémovi Dubskému z Třebomyslic, jemuž byl statek zkonfiskován a připojen ke Kunštátu. V r. 1850 přestavěli Heinrichsové zámek ve stylu tyrolských chat, takže se z jeho renesanční podoby nic nedochovalo.

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 25.4. 2004

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Dalečín

Místa v okolí

 Dalečín
 Karasín
 kostel sv. Matouše
 evangelický kostel
 Síň rodáků
 Christianeum
 hrobka rodu Belcredi
 radnice
 Jimramov
 Jimramov
 Skalský dvůr
 Domanínek
 Aueršperk
 Skály
 kostel sv. Vavřince
 stará radnice
 socha zubra
 Brtounova chalupa
 Centrum Eden
 radnice
 Pyšolec
 kaple sv. Anny
 Bystré
 evangelický kostel
 Zubštejn
 štola sv. Trojice
 kostel sv. Václava
 Trpínský mlýn
 Kozlov - horní sídlo
 kostel sv. Václava
 Kozlov - dolní sídlo
 Rožná
 Lamberg
 kostel sv. Kunhuty
 evangelický kostel
 Svojanov
 radnice
 Kadovské železárny
 Kadov
 kašna Píseň hor
 Templ
 Dolní Rožínka
 Hrádek u Kněževsi
 Dolní Rožínka
 rondokubistické domy
 evangelický kostel
 Tylův dům
 kostel sv. Mikuláše
 Drátenická skála
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Polička
 kostel sv. Erasma
 městské opevnění
 Medlovský rybník
 Dolní Rožínka
 Pomezí
 Crhov
 kostel sv. Václava
 Blažkov
 rybník Sykovec
 Čtyři palice
 Louka
 kostel sv. Matouše
 Milovské Perničky
 Bobrová
 Lisovská skála
 Radešín
 Zkamenělý zámek
 Karlštejn
Základní informace místa
ID místa: 947
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.4.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama