V zámek byla přestavěna starší tvrz v roce 1588 Pavlem Katharýnem z Katharu. Pozůstatkem přestavby jsou dodnes zachované hluboké sklepy. V r. 1850 zámek přestavěli Heinrichsové ve stylu tyrolských chat.
Hlavní obrázek místa
západní fasáda zámku obrácená k hradu
© Jan P. Štěpánek 08/2006
Jen asi 50 m jihozápadně od dominantní zříceniny dalečického hradu nad Svratkou stojí pro naši česko - moravsko - slezskou zemi neobvyklý zámek. Z původní středověké tvrze, přebudované koncem 16. století na renesanční zámek, vznikla v polovině 19. století přestavou rodiny Heinrichsů zámecká budova připomínají známé tyrolské chaty. Obdélná budova, od východu dvoupatrová, od západu pouze od jednom patru, má nízkou sedlovou střechu. Celé první patro obíhá dřevěná pavlač na dřevěných trámech, jak je u tyrolských staveb zvykem, a ve štítě ve druhém patře se nachází ještě podobný dřevěný balkon.
Jan P. Štěpánek, 22.8. 2006

  historie

  Po Dalečíně se psali někteří zemané, kteří se zde usídlili a vybudovali v obci nedaleko hradu tvrz; stávala snad již v r. 1390. V r. 1437 se po ní píše Jíra z Bezděkova a Dalečína, v l. 1481 - 1486 jeho syn Martin, v r. 1482 Čipík a Kateřina z Dalečína. Původní tvrz ze 14. století přebudoval Pavel Katharýn z Katharu v r. 1588 v renesanční zámek s arkádami. Pozůstatkem této přestavby jsou dodnes zachované

  Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 25.4. 2004

  Vložit do oblíbených
  Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Dalečín

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 947
  Typ místa: zámek
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: příležitostně
  Uveřejněno: 23.4.2004
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama