Raně renesanční kostel v Abertamech postaven r. 1534, v letech 1735–1738 barokně přestavěn. Po 2. světové válce zchátral, v letech 1993–1996 a 2003 z iniciativy rodáků rekonstruován. Nyní filiální ve farnosti Ostrov. Od r. 1958 chráněn jako kulturní památka ČR.
Hlavní obrázek místa
Abertamy-kostel
© kudyznudy.cz 3/2017
Někdejší horní město Abertamy leží na silnici II/219 mezi Perninkem a známou zatáčkou na silnici I/25 pod Božím Darem. Nyní tu žije asi 900 obyvatel. Město se nachází 25 km severním směrem od Karlových Varů. Abertamy byly založeny jako hornická osada, a to díky nalezištím stříbra a cínu. Později byly povýšeny na královské horní město. V okolí města se zvedají zalesněné vrcholové partie Krušných hor. Jihovýchodním směrem se pak nad městem tyčí turisticky vyhledávaný vrchol Plešivec (1028 m n. m.), na jehož vrcholku jsou dva hotely a rozhledna. Okolní krajina je protkána množstvím turistických, cykloturistických a běžeckých tras. Zajímavostí je také zpřístupněný důl Mauritius (viz samostatné heslo) a okolní hornická krajina zapsaná na Seznam světového dědictví UNESCO. V okolí města se nacházejí zajímavé trasy pro cyklovýlety, v zimě pak udržované běžecké tratě. Milovníci sjezdového lyžování si přijdou na své ve Skiareálu Plešivec. Pro pěší jsou zřízeny tři naučné stezky (NS). NS Hřebečná vede ke středověkému dolu Mauritius, NS Plešivecká na vrchol Plešivce a NS 17 Abertamských zastavení spojuje nejzajímavější místa v okolí města. Kromě toho městem prochází zelená turistická značka, která přichází z Horní Blatné a pokračuje do Mariánské u Jáchymova.
4.10. 2021
popis

Kostel Čtrnácti sv. pomocníků v Abertamech je původně raně renesanční stavba, později barokně přestavěná. Jednolodní chrámovou stavbu uzavírá pětiboký neodsazený presbytář. Severní stranu doplňuje sakristie, ze západního průčelí pak vystupuje hranolová věž. Vnější omítky jsou hladké, členěné pouze nárožními bosážemi, nečleněný interiér zakrývá dřevěný kazetový strop. Barokně klasicistní zařízení pochází z konce 18. století. Výrazná je trojramenná kruchta a portálový hlavní oltář se sochami Čtrnácti svatých pomocníků. Při jižní stěně stojí boční oltář Panny Marie, při severní oltář Ukřižování. Na bočních oltářích jsou umístěny pozdně gotické sochy sv. Mikuláše a sv. Šebestiána, dále v kostele stojí sochy sv. Anny Samotřetí, sv. Barbory, Madona a neznámá světice bez atributů. Kazatelnu zdobí medailóny a malované výplně.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 1 Academia 1977), 4.10. 2021

historie

Abertamy (německy Abertham) jsou horské město na Karlovarsku, v němž žije přes 900 obyvatel. Patří k němu i místní část Hřebečná. Jsou vysoko položeným sídlem a rekreačním střediskem na hřebenu Krušných hor, 8 km severovýchodně od Nejdku. První zmínka o městečku pochází z r. 1529. V r. 1579 byly Abertamy prohlášeny královským horním městem a do užívání jim byl dán znak. Těžba stříbra upadla během třicetileté války. Po ní zůstalo pouze dolování cínu, ze kterého se vyrábělo kuchyňské a mešní nádobí. Hledači stříbra často při svém kutání naráželi na černý, lesklý kámen, který jim vždy naznačoval, že stříbrná žíla končí. Teprve výzkumy Marie Curie-Skłodowské našly v tomto kameni a rudách jej obsahujících vzácné prvky, které daly kraji éru uranových dolů po 2. světové válce. Po třicetileté válce nastala v Abertamech a okolí veliká bída. Teprve v 19. století byla v obci zavedena výroba kožených rukavic. Hlavní…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 1 Academia 1977), 4.10. 2021

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Abertamy

Místa v okolí

 Plešivec
 důl Mauritius
 kamenný viadukt
 kostel sv. Vavřince
 Vlčí jámy
 Blatenský vrch
 Blatenský příkop
 Tisovský vrch
 Freudenstein
 kostel sv. Jáchyma
 boží muka
 mincovna
 nová radnice
 Jáchymov
 evangelický kostel
 kaple sv. Anny
 městský hřbitov
 Nejdek
 kostel sv. Martina
 Nejdek
 štola Johannes
 kaple v býv. Popově
 kaple sv. Barbory
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 kostel sv. Anny
 Boží vyhlídka
 Rudá věž smrti
 mariánský sloup
 Klínovec
 radnice
 Ostrov
 Hájek
 Květnová
 Květnová
 Mořičov
 Sedlec
 Dalovice
 Dalovice
 Dalovice
 Hauenštejn
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Urbana
 Rolavská vrchoviště
 vápenka
 Radošov
 Velichov
 Lázně Kyselka
 Lipnice
 Bučina
 Skalky skřítků
Základní informace místa
ID místa: 15983
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama