Původně anglikánský kostel pro potřeby anglosaských návštěvníků Karlových Varů, od r. 1947 metodistický. Cihlový jednolodní kostel s příčnou lodí, dřevěnou kopulí s věží nad křížením a vícebokým závěrem byl postaven ve stylu romantické anglické gotiky v l. 1876–77 podle projektu Josefa Mothese.
Hlavní obrázek místa
Kostel od západu
© Ivan Grisa 04/1999

Kostel svatého Lukáše v Karlových Varech

Základní kámen k anglikánskému kostelu v Karlových Varech byl položen roku 1876. Následujícího roku byla novostavba podle projektu stavebního rady Dr. Josefa Mothese z Lipska (Leipzig) vysvěcena. Na vysoké kamenné podezdívce, nutné vzhledem k silně svažitému pozemku, stojí jednolodní novogotický kostel s fasádou z lícových cihel. Nad křížením hlavní a krátké příčné lodi se klene dřevěná kopule, nad ní jehlancová věž. Kostel sloužil především návštěvníkům lázní z anglicky mluvících zemí. Roku 1947 byl převeden na metodistickou církev. Její činnost byla během komunistické vlády silně utlumena, kostel zchátral. Tento proces se nepodařilo zvrátit ani po roce 1990, nedávno dokonce zanikla zdejší metodistická obec.
Ivan Grisa, dle http://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_svatého_Lukáše_(Karlovy_Vary), 4.2. 2011
Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Karlovy Vary

Místa v okolí

 Jelení skok
 Mlýnská kolonáda
 Sadová kolonáda
 Zámecká kolonáda
 Tržní kolonáda
 Karlovy Vary
 Vřídelní kolonáda
 Jelení pramen
 vyhlídka Karla IV.
 Diana
 Jižní prameny
 Goethova vyhlídka
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Urbana
 Dalovice
 kostel sv. Linharta
 Dalovice
 Dalovice
 Sedlec
 Doubí
 Svatošské skály
 Andělská Hora
 Šemnická skála
 Hájek
 Jeskynní vyhlídka
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Skalky skřítků
 Lázně Kyselka
 Mořičov
 Bučina
 Ostrov
 radnice
 mariánský sloup
 kaple sv. Anny
 městské hradby
 Loket
 kostel sv. Václava
 trojiční sloup
 silniční most
 Loket – MPR
 Radošov
 Stružná
 radnice
 kostel sv. Jiří
 Javorná
 Velichov
 kostel sv. Martina
 Rudá věž smrti
 kaple v býv. Popově
 Bražec
 Květnová
 hornické muzeum
 Květnová
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jakuba
 Hungerberg
 kaple Panny Marie z Re
 kostel sv. Kateřiny
 neogotická studna
 kašna
 Krudum
 Bochov
 radnice
 Hartenštejn
 bývalá fara
 Lipnice
 Nejdek
 Plešivec
 Krásenský vrch
 statek Bernard
 kostel sv. Martina
 Nejdek
 boží muka
 Těšovice
 kaple sv. Barbory
 kaple sv. Floriána
 Tisovský vrch
 Hauenštejn
 kostel sv. Leonarda
 Himlštejn
 Plikenštejn
 Nebesa
Základní informace místa
ID místa: 9726
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.3.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama