Památník premonstráta, faráře a vynálezce Prokopa Diviše (1698-1765). V Přímětcích vynalézal různé přístroje včetně první konstrukce bleskosvodu. Památník otevřen r. 1936, vedle něj replika bleskosvodu.
Hlavní obrázek místa
Památník Prokopa Diviše
© Hana Kubikova 04/2006
Na severním okraji Znojma, v místní části Přímětice, se nachází památník zdejšího faráře Prokopa Diviše, vynálezce bleskosvodu. Prokop Diviš (původním jménem Václav Divíšek, nar. 1698) byl katolickým duchovním, který vystudoval jezuitské gymnázium ve Znojmě a posléze se stal členem řádu premonstrátů působících v klášteře Louka u Znojma. Vystudoval teologii a filozofii, od r. 1733 byl podpřevorem a od r. 1741 převorem tohoto kláštera. Nepohodl se však s opatem, a tak byl v roce 1742 poslán na faru v Příměticích, kde prožil zbytek svého života a "vynalézal". Zajímal se o hudbu a hudební nástroje - sestavil originální hudební nástroj "Zlatý Diviš" (Denis d´Or), který napodoboval zvuky jiných nástrojů - bohužel se nedochoval. Zabýval se i stavbou vodovodů. Jeho pozornost nakonec upoutalo počasí - v roce 1754 sestrojil stroj na odčerpávání atmosférické elektřiny ze vzduchu (první konstrukci bleskosvodu). Místní obyvatelé však v kovovém stožáru viděli původce dlouhotrvajícího sucha a konstrukci v roce 1759 zničili. Památník v Příměticích vznikl v době 1. republiky, byl otevřen v roce 1936, autorem byl známý brněnský architekt Bohuslav Fuchs. Vedle památníku stojí replika bleskosvodu, která je přesnou rekonstrukcí původního Divišova vynálezu. Na domě za kostelem je umístěna pamětní cedule připomínající působení Prokopa Diviše - odhalena u příležitosti 200-stého výročí vědcova narození. Návštěva památníku: zájemci by dle připojené cedulky měli zazvonit na blízké faře (p. Pavel Sobotka) , příp. na paní Svobodovou v čp. 19 (oranžový dům). V nedaleké základní škole na sídlišti v Příměticích by měla být přístupná i stálá výstava o životě a díle Prokopa Diviše - možné navštívit po předchozí telefonické dohodě v době školního vyučování.
Hana Kubíková, 19.4. 2006
Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN),

Místa v okolí

 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 Únanov
 Pražská brána
 kostel sv. Michala
 městské hradby
 Ugartův palác
 Althanský palác
 Znojmo
 znojemské podzemí
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Kateřiny
 Radniční věž
 Daunův palác
 boží muka
 Červený most
 Vlkova věž
 Plenkovice
 Vrbkův kámen
 Louka
 Louka
 Kravsko
 Králův stolec
 boží muka
 Plaveč
 kaple Panny Marie
 Lapikus
 boží muka
 Dyje
 Popice
 socha sv. Floriána
 Němčičky
 boží muka
 Tvořihráz
 kostel sv. Linharta
 Papírna
 Mikulovice
 Šobes
 sousoší Piety
 Tasovice
 malovaný sklep
 boží muka
 kostel sv. Volfganga
 Šenkenberk
 boží muka
 Žerotice
 Nový Hrádek u Lukova
 Bohunice
 Jevišovice
 Chvalovice
 Svatý Kámen
 Horní Dunajovice
 Želetice
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 Želetice
 Jevišovice
 Čížov
 Lesná
 Jevišovice
 Ratíšovice
 Galgen/šibenice
 Kaja
 Pavlický dvůr
 Hardeggská vyhlídka
 Višňové
 Hardegg
 Boskovštejn
 Hardegg III
 Hardegg II
 Niederfladnitz
 Lechovice
 Braitava
 Slatina
 Slatina
 Slatina
 Bukovina
 Újezd
 Skalice
 Pustý zámek
 sýpka
 Lampelberk
 vodní mlýn
 Panská rybárna
 Hostim
 Džbánice
 kostel sv. Jiljí
 Jaroslavice
 Vesce
Kontaktní informace
Památník Prokopa Diviše
Znojmo - Přímětice 19
669 04 Znojmo 4
Základní informace místa
ID místa: 4174
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 22.4.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.


Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.


reklama