Památník premonstráta, faráře a vynálezce Prokopa Diviše (1698-1765). V Přímětcích vynalézal různé přístroje včetně první konstrukce bleskosvodu. Památník otevřen r. 1936, vedle něj replika bleskosvodu.
Hlavní obrázek místa
Památník Prokopa Diviše
© Hana Kubikova 04/2006
Na severním okraji Znojma, v místní části Přímětice, se nachází památník zdejšího faráře Prokopa Diviše, vynálezce bleskosvodu. Prokop Diviš (původním jménem Václav Divíšek, nar. 1698) byl katolickým duchovním, který vystudoval jezuitské gymnázium ve Znojmě a posléze se stal členem řádu premonstrátů působících v klášteře Louka u Znojma. Vystudoval teologii a filozofii, od r. 1733 byl podpřevorem a od r. 1741 převorem tohoto kláštera. Nepohodl se však s opatem, a tak byl v roce 1742 poslán na faru v Příměticích, kde prožil zbytek svého života a "vynalézal". Zajímal se o hudbu a hudební nástroje - sestavil originální hudební nástroj "Zlatý Diviš" (Denis d´Or), který napodoboval zvuky jiných nástrojů - bohužel se nedochoval. Zabýval se i stavbou vodovodů. Jeho pozornost nakonec upoutalo počasí - v roce 1754 sestrojil stroj na odčerpávání atmosférické elektřiny ze vzduchu (první konstrukci bleskosvodu). Místní obyvatelé však v kovovém stožáru viděli původce dlouhotrvajícího sucha a konstrukci v roce 1759 zničili. Památník v Příměticích vznikl v době 1. republiky, byl otevřen v roce 1936, autorem byl známý brněnský architekt Bohuslav Fuchs. Vedle památníku stojí replika bleskosvodu, která je přesnou rekonstrukcí původního Divišova vynálezu. Na domě za kostelem je umístěna pamětní cedule připomínající působení Prokopa Diviše - odhalena u příležitosti 200-stého výročí vědcova narození. Návštěva památníku: zájemci by dle připojené cedulky měli zazvonit na blízké faře (p. Pavel Sobotka) , příp. na paní Svobodovou v čp. 19 (oranžový dům). V nedaleké základní škole na sídlišti v Příměticích by měla být přístupná i stálá výstava o životě a díle Prokopa Diviše - možné navštívit po předchozí telefonické dohodě v době školního vyučování.
Hana Kubíková, 19.4. 2006
Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN),

Místa v okolí

 Přímětice
 kostel sv. Markéty
 boží muka
 židovský hřbitov
 poklona
 kostel sv. Prokopa
 Únanov
 poklona
 Pražská brána
 poklona
 kostel sv. Michala
 městské hradby
 Ugartův palác
 Althanský palác
 Znojmo
 znojemské podzemí
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Kateřiny
 Radniční věž
 Daunův palác
 poklona
 boží muka
 Červený most
 Vlkova věž
 poklona
 kaple sv. Anny
 Plenkovice
 Vrbkův kámen
 Louka
 Louka
 Kravsko
 Králův stolec
 boží muka
 Plaveč
 kaple Panny Marie
 Lapikus
 boží muka
 Dyje
 Popice
 socha sv. Floriána
 Němčičky
 boží muka
 Tvořihráz
 kostel sv. Linharta
 Papírna
 Mikulovice
 Šobes
 sousoší Piety
 Tasovice
 malovaný sklep
 boží muka
 kostel sv. Volfganga
 Šenkenberk
 boží muka
 Žerotice
 Nový Hrádek u Lukova
 Bohunice
 Jevišovice
 Svatý Kámen
 Chvalovice
 Horní Dunajovice
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 Želetice
 Želetice
 Jevišovice
 Čížov
 Lesná
 Jevišovice
 Ratíšovice
 Galgen/šibenice
 Kaja
 Pavlický dvůr
 Hardeggská vyhlídka
 Višňové
 Hardegg
 Boskovštejn
 Hardegg III
 Hardegg II
 Niederfladnitz
 Lechovice
 Braitava
 Slatina
 Slatina
 Bukovina
 Slatina
 Újezd
 Skalice
 Pustý zámek
 sýpka
 Lampelberk
 vodní mlýn
 Panská rybárna
 Hostim
 Džbánice
 kostel sv. Jiljí
 Jaroslavice
 Vesce
Kontaktní informace
Památník Prokopa Diviše
Znojmo - Přímětice 19
669 04 Znojmo 4
Základní informace místa
ID místa: 4174
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 22.4.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama