Pozdně barokní drobný kostel byl ve Stráži nad Ohří postaven r. 1768 z darů poutníků. Od r. 1808 byl sídlem expozitury. Renovace kostela proběhly v letech 1912, 1931 a 1936 (fasáda). Po r. 1945 zchátral, od r. 2007 majetkem obce, která ho opravila během dvou let.
Hlavní obrázek místa
Stráž n.Ohří-kostel
© drobnepamatky 9/2017
Obec Stráž nad Ohří (něm. Warta) je prvně připomínána již r. 1086. Nyní má asi 600 obyvatel a je k ní připojeno 8 malých vsí a osad. Prochází jí silnice I/13 v úseku mezi Kláštercem nad Ohří a Ostrovem. Historické centrum leží na levém břehu řeky, zatímco na protějším se nachází nádraží na železniční trati 140 z Chomutova do Chebu. Obec je také významným východištěm značených turistických stezek: modrá vede na hrad Hauenštejn (Horní hrad) a Jáchymov, zelená na zříceninu hradu Himlštejn a dále na krušnohorský hřeben a červená sleduje tok Ohře. Proti proudu vede do Vojkovic, Kyselky a Karlových Var, po proudu pak přes Korunní Kyselku, Klášterec nad Ohří a Úhošť do Kadaně. Kostel sv. Michaela archanděla se nachází v centru obce.
1.10. 2021
historie

Pozdně barokní drobný bezvěžový kostel byl ve Stráži nad Ohří postaven r. 1768 z darů poutníků. Od r. 1808 byl sídlem expozitury. Renovace kostela proběhly v letech 1912, 1931 a 1936 (fasáda). Po r. 1945 zchátral, od r. 2007 je majetkem obce, která ho opravila během dvou let s vydatnou finanční pomocí Vojenského a špitálního řádu svatého Lazara Jeruzalémského. Kostel je orientován k severovýchodu, je jednolodní s velmi ploše zaobleným závěrem. Jednotný vnitřní prostor uzavírá valená klenba s výsečemi. Funkci věže plní jezdec na hřebeni střechy v úrovni vítězného oblouku. Uvnitř se dochovalo barokní a novorenesanční zařízení. Kostel má postavení filiálního kostela ve farnosti Ostrov, pravidelné bohoslužby se v něm nekonají.

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 3., Academia 1980 a http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz/straz-nad-ohri-kostel-sv-michaela-archandela/, 11.4. 2011

Komentáře

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Stráž nad Ohří

Místa v okolí

 Himlštejn
 Nebesa
 Hauenštejn
 Květnová
 Květnová
 Velichov
 Perštejn
 Klejnštejn
 Rudá věž smrti
 Radošov
 Šumburk
 Mořičov
 Šumburk
 radnice
 Klínovec
 mariánský sloup
 kaple sv. Barbory
 Ostrov
 kostel sv. Terezie
 Lázně Kyselka
 kaple v býv. Popově
 Bučina
 Lázně Evženie
 městský hřbitov
 vápenka
 kaple sv. Anny
 radnice
 Egerberk
 Jáchymov
 evangelický kostel
 Klášterec nad Ohří
 radnice
 stará porcelánka
 Maleš
 nová radnice
 boží muka
 mincovna
 Freudenstein
 železárna
 železniční most
 kostel sv. Jáchyma
 špýchar
 Skalky skřítků
 Hájek
 Boží vyhlídka
 Jírov
 kostel sv. Anny
 Šemnická skála
 Úhošť
 kostel sv. Mikuláše
 Dalovice
 Dalovice
 kostel sv. Havla
 Dalovice
 Andělská Hora
 Svatý vrch (kopeček)
 Goethova vyhlídka
 štola Johannes
 Sedlec
 Sadová kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 Zámecká kolonáda
 Tržní kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Karlovy Vary
 kostel sv. Lukáše
 Jelení skok
 Jižní prameny
 Jelení pramen
 vyhlídka Karla IV.
 kostel sv. Kříže
 Diana
 kostel sv. Urbana
 Hasištejn
 kostel sv. Václava
 Budiš
 kostel sv. Linharta
Základní informace místa
ID místa: 9914
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 16.5.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama