Pozdně barokní drobný kostel byl ve Stráži nad Ohří postaven r. 1768 z darů poutníků. Od r. 1808 byl sídlem expozitury. Renovace kostela proběhly v letech 1912, 1931 a 1936 (fasáda). Po r. 1945 zchátral, od r. 2007 majetkem obce, která ho opravila během dvou let.
Hlavní obrázek místa
Stráž n.Ohří-kostel
© drobnepamatky 9/2017
Obec Stráž nad Ohří (něm. Warta) je prvně připomínána již r. 1086. Nyní má asi 600 obyvatel a je k ní připojeno 8 malých vsí a osad. Prochází jí silnice I/13 v úseku mezi Kláštercem nad Ohří a Ostrovem. Historické centrum leží na levém břehu řeky, zatímco na protějším se nachází nádraží na železniční trati 140 z Chomutova do Chebu. Obec je také významným východištěm značených turistických stezek: modrá vede na hrad Hauenštejn (Horní hrad) a Jáchymov, zelená na zříceninu hradu Himlštejn a dále na krušnohorský hřeben a červená sleduje tok Ohře. Proti proudu vede do Vojkovic, Kyselky a Karlových Var, po proudu pak přes Korunní Kyselku, Klášterec nad Ohří a Úhošť do Kadaně. Kostel sv. Michaela archanděla se nachází v centru obce.
1.10. 2021
historie

Pozdně barokní drobný bezvěžový kostel byl ve Stráži nad Ohří postaven r. 1768 z darů poutníků. Od r. 1808 byl sídlem expozitury. Renovace kostela proběhly v letech 1912, 1931 a 1936 (fasáda). Po r. 1945 zchátral, od r. 2007 je majetkem obce, která ho opravila během dvou let s vydatnou finanční pomocí Vojenského a špitálního řádu svatého Lazara Jeruzalémského. Kostel je orientován k severovýchodu, je jednolodní s velmi ploše zaobleným závěrem. Jednotný vnitřní prostor uzavírá valená klenba s výsečemi. Funkci věže plní jezdec na hřebeni střechy v úrovni vítězného oblouku. Uvnitř se dochovalo barokní a novorenesanční zařízení. Kostel má postavení filiálního kostela ve farnosti Ostrov, pravidelné bohoslužby se v něm nekonají.

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 3., Academia 1980 a http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz/straz-nad-ohri-kostel-sv-michaela-archandela/, 11.4. 2011

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Stráž nad Ohří

Místa v okolí

 Himlštejn
 Nebesa
 Hauenštejn
 Květnová
 Květnová
 Velichov
 Perštejn
 Klejnštejn
 Rudá věž smrti
 Radošov
 Šumburk
 Mořičov
 Šumburk
 Klínovec
 radnice
 kaple sv. Barbory
 Ostrov
 mariánský sloup
 kostel sv. Terezie
 Lázně Kyselka
 kaple v býv. Popově
 Bučina
 Lázně Evženie
 městský hřbitov
 vápenka
 kaple sv. Anny
 radnice
 Jáchymov
 evangelický kostel
 Klášterec nad Ohří
 Egerberk
 radnice
 stará porcelánka
 Maleš
 nová radnice
 boží muka
 mincovna
 Freudenstein
 železárna
 železniční most
 kostel sv. Jáchyma
 špýchar
 Skalky skřítků
 Hájek
 Boží vyhlídka
 Jírov
 kostel sv. Anny
 Šemnická skála
 Úhošť
 kostel sv. Mikuláše
 Dalovice
 Dalovice
 kostel sv. Havla
 Dalovice
 Andělská Hora
 Goethova vyhlídka
 štola Johannes
 Sadová kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 Sedlec
 Zámecká kolonáda
 Tržní kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Karlovy Vary
 kostel sv. Lukáše
 Jelení skok
 Jižní prameny
 Jelení pramen
 vyhlídka Karla IV.
 kostel sv. Kříže
 Diana
 kostel sv. Urbana
 Hasištejn
 kostel sv. Václava
 Budiš
 kostel sv. Linharta
Základní informace místa
ID místa: 9914
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 16.5.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama