Zřícenina loveckého zámečku, který nechali v letech 1738–1739 postavit bratři Ludvík a August Jiří, markrabata z Baden-Badenu. Zámeček byl zajímavá dvoupatrová stavba na půdorysu nepravidelného jedenáctiúhelníku.
Hlavní obrázek místa
Zříceniny zámku
© 2002 Jiří Čížek
V letech 1738 - 1739 postavili zámeček bratři Ludvík a August Jiří, markrabata z Baden - Badenu. Dvoupatrová stavba na půdorysu nepravidelného jedenáctiúhelníku vycházela svým architektonickým řešením z typu ostatních centrálních staveb v Ostrově (např. letohrádek). Fasádu stavby, zděné z cihel a čediče, členily horizontální římsy a lizénové válce (vystupující svislé pruhy), okna měla štukové rámování. Lizény a římdy byly bílé a plochy zdí červené. Přízemí dělila příčná zeď na dva nestejné díly, kuchyň s komínem a schodiště do prvního patra. V prbním a druhém poschodí byly krby. Druhé patro nebylo dělené a sloužilo jako společenská místnost v době honů. Markrabata Ludvík a August Jiří vyžadovali na těchto akcích účast honců - nevolníků. Tyto hony trvali často i několik dní. Zámeček stál na nejvyšším bodě tehdejšího polesí Obora. Systém cest, alejí a průhledů byl řešen tak, aby byl co nejlépe využit pro lov spárkaté a divoké zvěře. Součástí polesí Obora byla bažantnice a obora. Bažantnice přiléhala k jižní straně zámečku. Traduje se, že z aleje od zámečku bylo možno dohlédnout na ostrovský zámek a dávat tam znamení, např. k zahájení lovu.
Text z cedule u zříceniny zámku., 30.12. 2002
Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Ostrov

Místa v okolí

 Ostrov
 radnice
 mariánský sloup
 Radošov
 Velichov
 Hájek
 Květnová
 Rudá věž smrti
 Květnová
 Lázně Kyselka
 Bučina
 Skalky skřítků
 Dalovice
 Dalovice
 Šemnická skála
 Dalovice
 Horní hrad
 městský hřbitov
 Himlštejn
 Goethova vyhlídka
 kaple sv. Anny
 evangelický kostel
 Freudenstein
 Sadová kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 Tržní kolonáda
 Zámecká kolonáda
 Karlovy Vary
 Andělská Hora
 nová radnice
 mincovna
 kostel sv. Lukáše
 Vřídelní kolonáda
 boží muka
 Jelení skok
 kostel sv. Jáchyma
 Jižní prameny
 Jelení pramen
 kostel sv. Kříže
 vyhlídka Karla IV.
 Diana
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 kostel sv. Urbana
 Plešivec
 Klínovec
 Jírov
 Stružná
 Boží vyhlídka
 Bražec
 Doubí
 Klejnštejn
 Perštejn
 vápenka
 Svatošské skály
 Šumburk
 Šumburk
 kostel sv. Terezie
 Jeskynní vyhlídka
 Lázně Evženie
 Blatenský vrch
 Vlčí jámy
 radnice
 radnice
 Blatenský příkop
 kaple sv. Anny
 městské hradby
 židovský hřbitov
 Luka
 kostel sv. Vavřince
Základní informace místa
ID místa: 1331
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 30.12.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama