Zřícenina loveckého zámečku, který nechali v letech 1738–1739 postavit bratři Ludvík a August Jiří, markrabata z Baden-Badenu. Zámeček byl zajímavá dvoupatrová stavba na půdorysu nepravidelného jedenáctiúhelníku.
Hlavní obrázek místa
Zříceniny zámku
© 2002 Jiří Čížek
V letech 1738 - 1739 postavili zámeček bratři Ludvík a August Jiří, markrabata z Baden - Badenu. Dvoupatrová stavba na půdorysu nepravidelného jedenáctiúhelníku vycházela svým architektonickým řešením z typu ostatních centrálních staveb v Ostrově (např. letohrádek). Fasádu stavby, zděné z cihel a čediče, členily horizontální římsy a lizénové válce (vystupující svislé pruhy), okna měla štukové rámování. Lizény a římdy byly bílé a plochy zdí červené. Přízemí dělila příčná zeď na dva nestejné díly, kuchyň s komínem a schodiště do prvního patra. V prbním a druhém poschodí byly krby. Druhé patro nebylo dělené a sloužilo jako společenská místnost v době honů. Markrabata Ludvík a August Jiří vyžadovali na těchto akcích účast honců - nevolníků. Tyto hony trvali často i několik dní. Zámeček stál na nejvyšším bodě tehdejšího polesí Obora. Systém cest, alejí a průhledů byl řešen tak, aby byl co nejlépe využit pro lov spárkaté a divoké zvěře. Součástí polesí Obora byla bažantnice a obora. Bažantnice přiléhala k jižní straně zámečku. Traduje se, že z aleje od zámečku bylo možno dohlédnout na ostrovský zámek a dávat tam znamení, např. k zahájení lovu.
Text z cedule u zříceniny zámku., 30.12. 2002
Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Ostrov

Místa v okolí

 Ostrov
 radnice
 mariánský sloup
 Radošov
 Velichov
 Hájek
 Květnová
 Rudá věž smrti
 Květnová
 Lázně Kyselka
 Bučina
 Skalky skřítků
 Dalovice
 Dalovice
 Šemnická skála
 Dalovice
 Horní hrad
 městský hřbitov
 Himlštejn
 Goethova vyhlídka
 kaple sv. Anny
 evangelický kostel
 Sadová kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 Freudenstein
 Zámecká kolonáda
 Andělská Hora
 Tržní kolonáda
 Karlovy Vary
 mincovna
 nová radnice
 boží muka
 kostel sv. Lukáše
 Jelení skok
 Vřídelní kolonáda
 kostel sv. Jáchyma
 Jižní prameny
 Jelení pramen
 kostel sv. Kříže
 vyhlídka Karla IV.
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Diana
 kostel sv. Urbana
 Plešivec
 Klínovec
 Jírov
 Stružná
 Boží vyhlídka
 Bražec
 Doubí
 Kleinštejn
 Perštejn
 vápenka
 Svatošské skály
 Šumburk
 kostel sv. Terezie
 Šumburk
 Jeskynní vyhlídka
 Lázně Evženie
 Blatenský vrch
 radnice
 Blatenský příkop
 radnice
 kaple sv. Anny
 městské hradby
 židovský hřbitov
 Luka
 kostel sv. Vavřince
Základní informace místa
ID místa: 1331
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 30.12.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama