Mayerův gloriet, zastřešený dřevěný vyhlídkový altán z r. 1804. Kousek nad ním je Petrova vyhlídka s dřevěným křížem a při ní busta Petra I. v nadživotní velikosti z r. 1877.
Hlavní obrázek místa
Maierův gloriet
Pohled z Petrovy vyhlídky. Maierův gloriet a pod ním Vřídelní kolonáda a chrám sv. Máří Magdalény
© Luděk Pitter 05/2005
Karlovy Vary, jejichž hlavní lázeňské centrum leží v údolí říčky Teplé, se svahy prudce se zvadajícími po obou jejích březích, mají díky své lokalitě na obou březích velké množství vyhlídek, které každému umožní prohlédnout si lázeňské centrum z ptačí perspektivy. Téměř přímo nad Vřídelní kolonádou se nachází Petrova vyhlídka a Maierův gloriet (altánek) a v jejich těsném sousedství ještě pomník Petra I., jeho busta v nadživotní velikosti z roku 1877. Obě vyhlídky leží na žluté turistické stezce, která vytváří okruh po karlovarských výšinách, po obou březích říčky Teplé. Petrova vyhlídka a Maierův gloriet se nacházejí při vyhlídkové restauraci Jelení skok a dostanete se k nim po žluté značce pěšky od Zámecké věže, okolo skály s bronzovou sochou kamzíka nebo z mezistanice pozemní lanové dráhy Jelení skok. Za namáhavější výstup budete odměněni krásným výhledem na lázně.
L.P., 1.3. 2006
historie

V těsném sousedství se nachází busta Petra I. v nadživotní velikosti z r. 1877, při ní Petrova vyhlídka s dřevěným křížem. Traduje se že ke kříži vyjel car na neosedlaném koni a do dřevěného kříže vyryl písmena M.S.P.I. (manu sua Petrus Imperator - vlastní rukou vladař Petr). Pod Petrovou vyhlídkou jen o něco níže a dopředu je na skalním suku zastřešený dřevěný altánek, tzv. Maierův gloriet, který nechal v roce 1804 postavit vídeňský obchodník a rodák z Karlových Varů Maier v roce 1804 a zasloužil se o vznik jedné z prvních zastřešených vyhlídek.

L.P., 1.3. 2006

Karlovarský kraj, Karlovy Vary

Místa v okolí

 Jelení skok
 kostel sv. Lukáše
 Zámecká kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 Tržní kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Karlovy Vary
 Jelení pramen
 Sadová kolonáda
 vyhlídka Karla IV.
 Diana
 Jižní prameny
 Goethova vyhlídka
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Urbana
 kostel sv. Linharta
 Dalovice
 Dalovice
 Dalovice
 Sedlec
 Doubí
 Svatošské skály
 Andělská Hora
 Šemnická skála
 Hájek
 Jeskynní vyhlídka
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Skalky skřítků
 kaple sv. Anny
 Lázně Kyselka
 městské hradby
 Bučina
 Mořičov
 Ostrov
 Loket
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 trojiční sloup
 silniční most
 Loket – MPR
 Stružná
 radnice
 Radošov
 kostel sv. Jiří
 Javorná
 kostel sv. Martina
 Velichov
 Bražec
 Rudá věž smrti
 kaple v býv. Popově
 hornické muzeum
 Květnová
 kostel sv. Mikuláše
 Květnová
 kostel sv. Jakuba
 Hungerberg
 kaple Panny Marie z Re
 kostel sv. Kateřiny
 neogotická studna
 kašna
 Krudum
 Hartenštejn
 radnice
 Bochov
 bývalá fara
 Lipnice
 Nejdek
 Plešivec
 Krásenský vrch
 statek Bernard
 boží muka
 kaple sv. Floriána
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 Těšovice
 kostel sv. Martina
 Nejdek
 Tisovský vrch
 Hauenštejn
 kostel sv. Leonarda
 Himlštejn
 Plikenštejn
 Nebesa
Základní informace místa
ID místa: 3964
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.3.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama