Hlubinný rudný důl v samém centru Jáchymova funguje zřejmě od vzniku města. Původně těžba stříbra, od pol. 19. století uranu. Mnohokrát přestavovaný areál, dnešní podoba pochází z 19.–20. století. Dnes slouží spolu s dolem Josef (viz heslo) pro čerpání radioaktivní léčebné vody pro zdejší lázně.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 08/2019
V horní části města (Oberthal) nad pravým břehem Jáchymovského potoka vznikl důl na stříbrnou rudu zřejmě v samých počátcích existence města. Do II. poloviny 19. století se povrchová část skládala z dřevěného kuželového žentouru a doprovodných budov, zděná byla jen západní část. Impulsem pro nový rozvoj dolu, utlumený předtím klesající výnosností zdejšího stříbrného dolování, bylo využití uranu pro výrobu barviv. Ve II. polovině 19. století se důl proměnil na strojový, což přineslo prakticky úplnou obměnu jeho povrchových budov. Do roku 1901 byl zatopen mohutným podzemním pramenem, vyčerpávání trvalo až do roku 1924 (viz heslo důl Josef). Následujícího roku jej navštívila Marie Curie-Skłodowska (1867–1934), která vzorky jáchymovského smolince používala pro své výzkumy radioaktivity, odměněné v letech 1903 a 1911 Nobelovými cenami. Po II. světové válce se důl stal ...
Ivan Grisa, dle H. Hlušičková a kol.: Technické památky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, II. díl, Libri 2002, 10.4. 2011
  Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Jáchymov

  Místa v okolí

   kostel sv. Jáchyma
   nová radnice
   boží muka
   mincovna
   Freudenstein
   evangelický kostel
   kaple sv. Anny
   městský hřbitov
   Boží vyhlídka
   Klínovec
   Plešivec
   Rudá věž smrti
   Květnová
   Květnová
   mariánský sloup
   radnice
   Ostrov
   Horní hrad
   Mořičov
   Hájek
   Blatenský vrch
   vápenka
   Blatenský příkop
   Himlštejn
   Děpoltovice
   Děpoltovice
   Velichov
   Radošov
   železárna
   Tisovský vrch
   kostel sv. Terezie
   Dalovice
   Dalovice
   Nejdek
   Nejdek
   kostel sv. Martina
   Dalovice
   Lázně Kyselka
   Perštejn
   Bučina
   lesní hřbitov
   sloup s Pietou
   radnice
   kostel sv. Kříže
   Skalky skřítků
   kostel Všech svatých
   sousoší Kalvarie
   dům čp. 309
   kostel sv. Martina
  Základní informace místa
  ID místa: 9903
  Typ místa: technická památka
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: nepřístupno
  Uveřejněno: 4.5.2011
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama