Hlubinný rudný důl v samém centru Jáchymova funguje zřejmě od vzniku města. Původně těžba stříbra, od pol. 19. století uranu. Mnohokrát přestavovaný areál, dnešní podoba pochází z 19.–20. století. Dnes slouží spolu s dolem Josef (viz heslo) pro čerpání radioaktivní léčebné vody pro zdejší lázně.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 08/2019
V horní části města (Oberthal) nad pravým břehem Jáchymovského potoka vznikl důl na stříbrnou rudu zřejmě v samých počátcích existence města. Do II. poloviny 19. století se povrchová část skládala z dřevěného kuželového žentouru a doprovodných budov, zděná byla jen západní část. Impulsem pro nový rozvoj dolu, utlumený předtím klesající výnosností zdejšího stříbrného dolování, bylo využití uranu pro výrobu barviv. Ve II. polovině 19. století se důl proměnil na strojový, což přineslo prakticky úplnou obměnu jeho povrchových budov. Do roku 1901 byl zatopen mohutným podzemním pramenem, vyčerpávání trvalo až do roku 1924 (viz heslo důl Josef). Následujícího roku jej navštívila Marie Curie-Skłodowska (1867–1934), která vzorky jáchymovského smolince používala pro své výzkumy radioaktivity, odměněné v letech 1903 a 1911 Nobelovými cenami. Po II. světové válce se důl stal součástí masivní těžby uranu převážně pro vojenské účely, která v podmínkách komunistického režimu sloužila zároveň jako nástroj teroru proti jeho odpůrcům. Těžba byla zastavena roku 1964, poté byl důl krátce přístupný veřejnosti. Dodnes je Svornost jedním ze dvou fungujících jáchymovských dolů.
Ivan Grisa, dle H. Hlušičková a kol.: Technické památky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, II. díl, Libri 2002, 10.4. 2011
Karlovarský kraj, Jáchymov

Místa v okolí

 kostel sv. Jáchyma
 mincovna
 boží muka
 nová radnice
 Freudenstein
 evangelický kostel
 Jáchymov
 kaple sv. Anny
 městský hřbitov
 kaple sv. Barbory
 kaple v býv. Popově
 Boží vyhlídka
 kostel sv. Anny
 Klínovec
 Plešivec
 Rudá věž smrti
 důl Mauritius
 Květnová
 Květnová
 štola Johannes
 radnice
 mariánský sloup
 Ostrov
 Hauenštejn
 Nebesa
 Mořičov
 Hájek
 Blatenský vrch
 kamenný viadukt
 Vlčí jámy
 Himlštejn
 vápenka
 Blatenský příkop
 kostel sv. Vavřince
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Velichov
 Radošov
 železárna
 Tisovský vrch
 kostel sv. Terezie
 Dalovice
 Dalovice
 Nejdek
 kostel sv. Martina
 Nejdek
 Dalovice
 Lázně Kyselka
 Perštejn
 Sedlec
 Bučina
 lesní hřbitov
 sloup s Pietou
 radnice
 kostel sv. Kříže
 Skalky skřítků
 kostel Všech svatých
 sousoší Kalvarie
 dům čp. 309
 kostel sv. Martina
Základní informace místa
ID místa: 9903
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 4.5.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama