Vodní mlýn byl postaven přibl. poč. 17. stol. Starší historie mlýna není známá, novodobější se odvíjí od okupace, kdy byl zákaz mletí. Po válce mlýn krátce fungoval, poté zestátněn. Zchátralý mlýn po r. 1989 vrácen mlynářské rodině Valentů. Opraven, dodnes slouží původnímu účelu.
Hlavní obrázek místa
mlýn Valenta
© Petr Berka, 11/2011
Vyjdete-li po modré turistické značce z Bakova nad Jizerou směr zřícenina Zvířetice, půjdete okolo rybníčku se stavidlem, který napájí mlýnský náhon. Po levé straně je jak mlýn tak rybník. Mlýn je dobře viditelný z ulice Rybní důl. Majitel Josef Valenta příležitostně provádí návštěvníky s odborným výkladem k celému zařízení i historii řemesla. Mlýn nabízí tyto služby: mletí, čištění, míchání dodaných surovin, prodej mouky (vloček, máku atp.), příležitostné prohlídky.
Petr Berka, E. Horáková, 8.11. 2011
popis

Starý vodní mlýn s horním náhonem. Strojové vybavení mlýnice je z přelomu 19 a 20. století. Mlýn je dodnes plně funkční a v chodu. Náhon je napájen vodou z mlýnského rybníka se stavidlem.

Petr Berka, 8.11. 2011

historie

Podle dostupných informací je mlýn Valentů starý přes 400 let a současný mlynář pan Valenta je z již páté generace mlynářů tohoto jména. Ze známé, novodobější historie víme následující: V letech nacistické okupace byl vydán zákaz mletí. Po válce se zde mlelo jen krátce, potom byl mlýn zestátněn a jeho provoz byl zastaven. Po roce 1989 byl zchátralý mlýn v restituci vrácen zpět původním majitelům, mlynářské rodině Valentů. Opravy mlýna, než byl znovu provozuschopný, trvaly 15 let. Od té doby je mlýn funkční a melou se zde různé druhy mouky (např. velmi zdravá tmavá špaldová mouka), mák, atp., míchají se krmné směsi, mlýn dodává pekárnám, Zoo, výrobcům bio potravin atp. Kromě starých strojů z konce 19. a začátku 20. století. vybavil pan Valenta mlýn i moderní mlecí stolici.

E. Horáková podle mlyn.vyrobce.cz, 18.9. 2012

Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Bakov nad Jizerou

Místa v okolí

 kostel sv. Barbory
 Zvířetice
 Baba
 Studénka
 kostel sv. Havla
 Josefův Důl
 Kosmonosy
 fara
 Loreta
 Hrdlořezy
 Masarykův most
 kostel sv. Barbory
 Maníkovice
 Lhotice
 Michalovice
 Volenovice
 Rožátovský mlýn
 Dobrá Voda 1
 starý hřbitov
 radnice
 Dobrá Voda 2
 divadlo
 Dobrá Voda 3
 Karmel
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Havla
 Mnichovo Hradiště
 nová radnice
 stará radnice
 mariánský sloup
 Templ
 dům č. p. 107
 Mladá Boleslav
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 radnice
 Kolomuty
 Kněžmost
 Valečov
 Rácov
 Neuberk
 Březno
 Chvistonosy
 Sukorady
 kostel sv. Václava
 Soleček
 Obětní kámen
 Klamorna
 Hrada
 Drábské světničky
 Píčův statek
 kostel sv. Václava
 Solec
 kostel sv. Mikuláše
 Bělá pod Bezdězem
 Zásadka
 Mužský
 most přes Jizeru
 Chlum
 Kurovodice
 Radechov
 Rokytovec
 radnice
 Vinařice
 Česká brána
 Hynšta
 Komárovský rybník
 rozhledna Čížovka
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Staré Hrady
 Loukovec
 kostel sv. Václava
 Dobrovice
 dům č. p. 7
 Dobrovická muzea
 Krnsko
 trojiční sloup
 Malkov
 židovský hřbitov
 Hrádek nad Zámostím
 kostel sv. Jiří
 Velké Horky
 Stránovský viadukt
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Václava
 Nový Stránov
 Niměřice
 Kováň
 kostel sv. Mikuláše
 evangelický kostel
 Belvín
 Bažantnice
 Strašnov
 Skalsko
 Pěčice
 kostel sv. Kateřiny
 Valdštejnsko
 panský dvůr Zájezd
 rozhledna Vrchbělá
 kostel sv. Štěpána
 Svijany
 Hrušov
 Šlapka
 Kost
 hradní pivovar
 Domousnice
 Sovínky
 Syslov
 Malodvorská tvrz
 fara
 Bezno
 Vorecká tvrz
 Vlčí Pole
 židovský hřbitov
 Újezdec u Pěčic
 kaple sv. Václava
 Kuřívody
 Ujkovice
 Kozlov
 Velké Všelisy
 Albrechtice
 kostel sv. Prokopa
 hřbitovní kaple
Kontaktní informace
mlýn Valenta
Rybní důl 723
294 01 Bakov nad Jizerou
Tel: (+420) 737 717 641
http://mlyn.vyrobce.cz
mlyn@mlyn.vyrobce.cz , radost.skoly@volny.cz
Základní informace místa
ID místa: 10523
Typ místa: mlýn
Podkategorie: vodní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.9.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama