Historie hradu byla krátká a dramatická. Začíná někdy v druhé polovině třináctého století. Jeho zakladatel není znám. Na počátku 16. století již uváděn jako pustý. Dnes romantická zřícenina nad stejnojmennou obcí.
Hlavní obrázek místa
Torzo věže
© 2003 Jiří Čížek
Torzo gotického hradu na výrazném zalesněném vrchu přímo v západním okraji stejnojmenné obce, ležící na silnici ze Stráže nad Ohří do Klášterce nad Ohří. Ke hradu se nejlépe dostanete od východu z úzké cesty pěšinou mezi domy přímo z obce asi 200 metrů od křižovatky na Údolíčko. Na tomto místě lze také u malého rybníčku omezeně parkovat. Pěšky se pak vydejte po modře značené turistické cestě, která začne po chvíli prudce stoupat lesem a po několika stech metrech vás dovede k odbočce na hrad, do výšky 405 m, kde stávala jedna ze tří vstupních bran. Z hradu se dodnes zachovaly náznaky paláce, půlkruh z původně okrouhlé věže, torza či spíše náznaky obytných a hospodářských budov, bran, příkopů a valů.
30.7. 2002
historie

Bohužel není známo přesné datum vzniku hradu, ale podle způsobu stavby a zajištění se dá usuzovat na vznik v době krátce po polovině 13. století. Hrad střežil obchodní cestu podél Ohře, blízké doly na barevné kovy a patřilo k němu i menší panství. Zakladateli byli pravděpodobně páni ze Šumburka, někdy se též hovoří o tenkrát nejmocnějším muži v okolí Albrechtu ze Žeberka, který byl purkrabím kadaňského hradu. Některé prameny také uvádějí jako zakladatele Perštejna Boreše z Oseka, což by mohlo vysvětlovat i původní název hradu Borssenstein. Od roku 1344 se poprvé o Perštejně hovoří jako o majetku Šumburků, kteří ho vlastnili do roku 1508. Hrad byl v 15. století ve vlastnictví Aleše ze Šumburka, nepřítele husitů a později i krále Jiřího z Poděbrad a německá posádka na Perštejně často škodila královým stoupencům v okolí. Po Alešově smrti, kdy hrad vlastnil Bedřich ze Šumburku, bylo vypraveno proti…  číst dále

30.7. 2002

Další texty historie

Půdorys místa

terénní náčrt
© T. Durdík podle T. Tomíčka (in T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 1999)
Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Perštejn

Místa v okolí

 Šumburk
 Šumburk
 kostel sv. Terezie
 radnice
 Lázně Evženie
 Klejnštejn
 radnice
 stará porcelánka
 špýchar
 železniční most
 Nebesa
 Egerberk
 Himlštejn
 železárna
 vápenka
 Hauenštejn
 kostel sv. Mikuláše
 Úhošť
 Klínovec
 Maleš
 Květnová
 smírčí kříže
 křížová cesta
 Květnová
 kostel sv. Havla
 Ptačí domky
 městské opevnění
 sloup s Pietou
 lesní hřbitov
 dům č. p. 7
 Kadaň
 Šlikovský dům
 socha sv. Šebestiána
 radnice
 dům č. p. 78
 děkanství
 stará synagoga
 katovna
 Katova ulička
 kostel sv. Anny
 socha sv. Vojtěcha
 Bystřický můstek
 Hasištejn
 kaple sv. Barbory
 Rudá věž smrti
 Boží vyhlídka
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Kryštofa
 sousoší Kalvarie
 kostel Všech svatých
 Velichov
 dům čp. 309
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Anny
 městský hřbitov
 kostel Všech svatých
 Jáchymov
 kaple sv. Anny
 evangelický kostel
 nová radnice
 kostel sv. Jáchyma
 boží muka
 mincovna
 Freudenstein
 Rokle
 kaple v býv. Popově
 Radošov
 Mořičov
 Vintířov
 Vintířov
 radnice
 mariánský sloup
 Ostrov
 kostel sv. Markéty
 Lázně Kyselka
 Radonice
 Bučina
 radnice
 Vilémov
 Hájek
 hřbitovní kaple
 kostel sv. Mikuláše
 železniční most
 Mašťov
 maloměstské domy
 kostel sv. Barbory
Základní informace místa
ID místa: 246
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 31.7.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama