Historie hradu byla krátká a dramatická. Začíná někdy v druhé polovině třináctého století. Jeho zakladatel není znám. Na počátku 16. století již uváděn jako pustý. Dnes romantická zřícenina nad stejnojmennou obcí.
Hlavní obrázek místa
Torzo věže
© 2003 Jiří Čížek
Torzo gotického hradu na výrazném zalesněném vrchu přímo v západním okraji stejnojmenné obce, ležící na silnici ze Stráže nad Ohří do Klášterce nad Ohří. Ke hradu se nejlépe dostanete od východu z úzké cesty pěšinou mezi domy přímo z obce asi 200 metrů od křižovatky na Údolíčko. Na tomto místě lze také u malého rybníčku omezeně parkovat. Pěšky se pak vydejte po modře značené turistické cestě, která začne po chvíli prudce stoupat lesem a po několika stech metrech vás dovede k odbočce na hrad, do výšky 405 m, kde stávala jedna ze tří vstupních bran. Z hradu se dodnes zachovaly náznaky paláce, půlkruh z původně okrouhlé věže, torza či spíše náznaky obytných a hospodářských budov, bran, příkopů a valů.
30.7. 2002
historie

Bohužel není známo přesné datum vzniku hradu, ale podle způsobu stavby a zajištění se dá usuzovat na vznik v době krátce po polovině 13. století. Hrad střežil obchodní cestu podél Ohře, blízké doly na barevné kovy a patřilo k němu i menší panství. Zakladateli byli pravděpodobně páni ze Šumburka, někdy se též hovoří o tenkrát nejmocnějším muži v okolí Albrechtu ze Žeberka, který byl purkrabím kadaňského hradu. Některé prameny také uvádějí jako zakladatele Perštejna Boreše z Oseka, což by mohlo vysvětlovat i původní název hradu Borssenstein. Od roku 1344 se poprvé o Perštejně hovoří jako o majetku Šumburků, kteří ho vlastnili do roku 1508. Hrad byl v 15. století ve vlastnictví Aleše ze Šumburka, nepřítele husitů a později i krále Jiřího z Poděbrad a německá posádka na Perštejně často škodila královým stoupencům v okolí. Po Alešově smrti, kdy hrad vlastnil Bedřich ze Šumburku, bylo vypraveno proti…  číst dále

30.7. 2002

Další texty historie

Půdorys místa

terénní náčrt
© T. Durdík podle T. Tomíčka (in T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 1999)
Obrázek Obrázek Obrázek
Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Perštejn

Místa v okolí

 Šumburk
 Šumburk
 kostel sv. Terezie
 radnice
 radnice
 Klejnštejn
 Lázně Evženie
 špýchar
 železniční most
 Egerberk
 Himlštejn
 železárna
 Funkštejn
 vápenka
 Horní hrad
 Úhošť
 Klínovec
 Maleš
 Květnová
 smírčí kříže
 křížová cesta
 Květnová
 městské opevnění
 Ptačí domky
 Kadaň
 sloup s Pietou
 lesní hřbitov
 dům č. p. 7
 radnice
 Šlikovský dům
 socha sv. Šebestiána
 katovna
 Katova ulička
 kostel sv. Anny
 dům č. p. 78
 děkanství
 stará synagoga
 socha sv. Vojtěcha
 Bystřický můstek
 Hasištejn
 Rudá věž smrti
 kostel sv. Václava
 Boží vyhlídka
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Kryštofa
 sousoší Kalvarie
 kostel Všech svatých
 Velichov
 dům čp. 309
 kostel sv. Martina
 městský hřbitov
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Anny
 evangelický kostel
 nová radnice
 boží muka
 kostel sv. Jáchyma
 mincovna
 Freudenstein
 Rokle
 Radošov
 Mořičov
 Vintířov
 Vintířov
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Markéty
 Ostrov
 Lázně Kyselka
 Radonice
 Bučina
 radnice
 Vilémov
 hřbitovní kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Hájek
 železniční most
 Mašťov
 maloměstské domy
 kostel sv. Barbory
Základní informace místa
ID místa: 246
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 31.7.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama