Kostel založen oseckým klášterem před r. 1358, barokně přestavěn Fr. M. Kaňkou v letech 1729-1732. Jako poutní opraven r. 1931. Od r. 1953 vojenské skladiště řepky, r. 1966 po úmyslném zapálení vyhořel. Od r. 2003 zřícenina stavebně zajišťována, od r. 2012 provizorně zastřešena a oplocena.
Hlavní obrázek místa
Zřícenina kostela ve Svatoboru
© Simona Kidlesová, 05/2011
Ves Svatobor je poprvé doložena roku 1239. V minulosti byla zvána německy Zwetbau. Před 2. světovou válkou zde žilo přes 300 obyvatel, po vystěhování Němců jich zbylo kolem 20. Po r. 1954 byla obec z důvodu zřízení vojenského újezdu Hradiště vysídlena, v několika novodobých domcích tu zůstali jen pracovníci zemědělského dvora. Od počátku r. 2016 je toto území z vojenského újezdu vyňato a ves Svatobor se stala součástí nové obce nazvané podle katastrálního území Doupovské Hradiště, která zahrnuje ještě další tři vsi. Svatobor je dostupný odbočkou ze silnice II/222, která spojuje Karlovy Vary a Kyselku, a to v osadě Dubina, nyní části obce Šemnice. U soutoku Lučinského a Svatoborského potoka s nevelkými vodopády či kaskádami, se tato odbočka dělí. Přímý směr vede do vsi Lučiny (dříve Hartmannsgrün), která se stala sídlem orgánů nové obce. Levá větev vede do osady Svatobor, kde se jižně nad silnicí nachází zřícenina kdysi farního a poutního kostela.
4.4. 2016
historie

Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie byl založen před r. 1358 oseckým klášterem. V letech 1729–1732 byl kostel nákladem Černínů barokně přestavěn podle projektu Františka Maxmiliána Kaňky a současně byla vybudována fara a hřbitov s márnicí. Kostel byl jako poutní chrám rekonstruován r. 1931. Po začlenění do vojenského újezdu Hradiště byl kostel v r. 1953 zabaven církvi a přešel do vlastnictví armády. Hlavní oltář byl spálen s odůvodněním, že pro jeho velikost a napadení červotočem není možno jej odvézt jinam. Ostatní barokní zařízení bylo převezeno do kostelů v Chlumu Svaté Maří a Karlových Varech-Rybářích, varhany údajně do Zrcadlové kaple pražského Klementina, barokní socha sv. Jana Nepomuckého od fary byla přenesena do Andělské Hory. Kostel byl změněn ve vojenské skladiště řepky. V r. 1966 zřejmě v důsledku úmyslného zapálení vyhořel a změnil se ve zříceninu. Ruinou se stala i fara a kostnice. Od r. 2003 je…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: T. Koutek: Zapomenuté české kostely, nakl. Brána 2011; www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz), 4.4. 2016

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Svatobor

Místa v okolí

 Skalky skřítků
 Bučina
 Lázně Kyselka
 Radošov
 Šemnická skála
 Velichov
 Jírov
 Andělská Hora
 Stružná
 Mořičov
 Bražec
 Hájek
 Ostrov
 Goethova vyhlídka
 radnice
 mariánský sloup
 Dalovice
 Dalovice
 Dalovice
 Květnová
 Květnová
 Jižní prameny
 Hungerberg
 Tržní kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Karlovy Vary
 neogotická studna
 kašna
 Mlýnská kolonáda
 radnice
 Zámecká kolonáda
 bývalá fara
 Jelení skok
 Sadová kolonáda
 Rudá věž smrti
 kaple Panny Marie z Re
 kostel sv. Lukáše
 Jelení pramen
 vyhlídka Karla IV.
 kostel sv. Jakuba
 Hartenštejn
 Diana
 Hauenštejn
 Bochov
 Himlštejn
 Sedlec
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Urbana
 kaple v býv. Popově
 židovský hřbitov
 Javorná
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Leonarda
 kostel sv. Linharta
 Údrč
 Luka
 kostel sv. Vavřince
 Údrč
 Maleš
 kaple sv. Barbory
 kaple Panny Marie
 Budov
 Budov
 Doubí
 Klejnštejn
 kaple sv. Anny
 Ratibořský mlýn
 městský hřbitov
 kostel Všech svatých
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 kaple sv. Anny
 Verušičky
 Jáchymov
 evangelický kostel
 Týniště
 Freudenstein
 Svatošské skály
 mincovna
 nová radnice
 boží muka
 kostel sv. Jáchyma
 Čichalovský mlýn
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Jana a Pavla
 kostel Všech svatých
 Šumburk
 kaple
 Šumburk
 kaple
 Blažkův mlýn
 kaple Kaina a Ábela
 Egerberk
 Plešivec
 návesní kaple
 Lázně Evženie
 Klášterecká kyselka
Základní informace místa
ID místa: 12751
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 4.4.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama