Kostel založen oseckým klášterem před r. 1358, barokně přestavěn Fr. M. Kaňkou v letech 1729-1732. Jako poutní opraven r. 1931. Od r. 1953 vojenské skladiště řepky, r. 1966 po úmyslném zapálení vyhořel. Od r. 2003 zřícenina stavebně zajišťována, od r. 2012 provizorně zastřešena a oplocena.
Hlavní obrázek místa
Zřícenina kostela ve Svatoboru
© Simona Kidlesová, 05/2011
Ves Svatobor je poprvé doložena roku 1239. V minulosti byla zvána německy Zwetbau. Před 2. světovou válkou zde žilo přes 300 obyvatel, po vystěhování Němců jich zbylo kolem 20. Po r. 1954 byla obec z důvodu zřízení vojenského újezdu Hradiště vysídlena, v několika novodobých domcích tu zůstali jen pracovníci zemědělského dvora. Od počátku r. 2016 je toto území z vojenského újezdu vyňato a ves Svatobor se stala součástí nové obce nazvané podle katastrálního území Doupovské Hradiště, která zahrnuje ještě další tři vsi. Svatobor je dostupný odbočkou ze silnice II/222, která spojuje Karlovy Vary a Kyselku, a to v osadě Dubina, nyní části obce Šemnice. U soutoku Lučinského a Svatoborského potoka s nevelkými vodopády či kaskádami, se tato odbočka dělí. Přímý směr vede do vsi Lučiny (dříve Hartmannsgrün), která se stala sídlem orgánů nové obce. Levá větev vede do osady Svatobor, kde se jižně nad silnicí nachází zřícenina kdysi farního a poutního kostela.
4.4. 2016
historie

Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie byl založen před r. 1358 oseckým klášterem. V letech 1729–1732 byl kostel nákladem Černínů barokně přestavěn podle projektu Františka Maxmiliána Kaňky a současně byla vybudována fara a hřbitov s márnicí. Kostel byl jako poutní chrám rekonstruován r. 1931. Po začlenění do vojenského újezdu Hradiště byl kostel v r. 1953 zabaven církvi a přešel do vlastnictví armády. Hlavní oltář byl spálen s odůvodněním, že pro jeho velikost a napadení červotočem není možno jej odvézt jinam. Ostatní barokní zařízení bylo převezeno do kostelů v Chlumu Svaté Maří a Karlových Varech-Rybářích, varhany údajně do Zrcadlové kaple pražského Klementina, barokní socha sv. Jana Nepomuckého od fary byla přenesena do Andělské Hory. Kostel byl změněn ve vojenské skladiště řepky. V r. 1966 zřejmě v důsledku úmyslného zapálení vyhořel a změnil se ve zříceninu. Ruinou se stala i fara a kostnice. Od r. 2003 je…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: T. Koutek: Zapomenuté české kostely, nakl. Brána 2011; www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz), 4.4. 2016

Komentáře

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Svatobor

Místa v okolí

 Skalky skřítků
 Bučina
 Lázně Kyselka
 Radošov
 Šemnická skála
 Velichov
 Jírov
 Andělská Hora
 Stružná
 Mořičov
 Bražec
 Hájek
 Goethova vyhlídka
 Ostrov
 radnice
 mariánský sloup
 Dalovice
 Dalovice
 Dalovice
 Květnová
 Květnová
 Jižní prameny
 Hungerberg
 neogotická studna
 kašna
 Tržní kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Karlovy Vary
 radnice
 Zámecká kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 bývalá fara
 Jelení skok
 Sadová kolonáda
 kaple Panny Marie z Re
 kostel sv. Lukáše
 Jelení pramen
 Rudá věž smrti
 vyhlídka Karla IV.
 kostel sv. Jakuba
 Hartenštejn
 Diana
 Hauenštejn
 Bochov
 Himlštejn
 Sedlec
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Urbana
 Nebesa
 kaple v býv. Popově
 židovský hřbitov
 Javorná
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Leonarda
 kostel sv. Linharta
 Údrč
 Luka
 kostel sv. Vavřince
 Údrč
 Maleš
 kaple sv. Barbory
 kaple Panny Marie
 Budov
 Budov
 Doubí
 kaple sv. Anny
 Klejnštejn
 Ratibořský mlýn
 městský hřbitov
 kostel Všech svatých
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 kaple sv. Anny
 Jáchymov
 evangelický kostel
 Verušičky
 Týniště
 Svatošské skály
 Freudenstein
 nová radnice
 mincovna
 boží muka
 kostel sv. Jáchyma
 Čichalovský mlýn
 kaple Panny Marie
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Jana a Pavla
 Šumburk
 kaple
 Šumburk
 kaple
 Blažkův mlýn
 kaple Kaina a Ábela
 Egerberk
 Plešivec
 návesní kaple
 Lázně Evženie
 Klášterecká kyselka
Základní informace místa
ID místa: 12751
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 4.4.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama