Kostel založen oseckým klášterem před r. 1358, barokně přestavěn Fr. M. Kaňkou v letech 1729-1732. Jako poutní opraven r. 1931. Od r. 1953 vojenské skladiště řepky, r. 1966 po úmyslném zapálení vyhořel. Od r. 2003 zřícenina stavebně zajišťována, od r. 2012 provizorně zastřešena a oplocena.
Hlavní obrázek místa
Zřícenina kostela ve Svatoboru
© Simona Kidlesová, 05/2011
Ves Svatobor je poprvé doložena roku 1239. V minulosti byla zvána německy Zwetbau. Před 2. světovou válkou zde žilo přes 300 obyvatel, po vystěhování Němců jich zbylo kolem 20. Po r. 1954 byla obec z důvodu zřízení vojenského újezdu Hradiště vysídlena, v několika novodobých domcích tu zůstali jen pracovníci zemědělského dvora. Od počátku r. 2016 je toto území z vojenského újezdu vyňato a ves Svatobor se stala součástí nové obce nazvané podle katastrálního území Doupovské Hradiště, která zahrnuje ještě další tři vsi. Svatobor je dostupný odbočkou ze silnice II/222, která spojuje Karlovy Vary a Kyselku, a to v osadě Dubina, nyní části obce Šemnice. U soutoku Lučinského a Svatoborského potoka s nevelkými vodopády či kaskádami, se tato odbočka dělí. Přímý směr vede do vsi Lučiny (dříve Hartmannsgrün), která se stala sídlem orgánů nové obce. Levá větev vede do osady Svatobor, kde se jižně nad silnicí nachází zřícenina kdysi farního a poutního kostela.
4.4. 2016
historie

Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie byl založen před r. 1358 oseckým klášterem. V letech 1729–1732 byl kostel nákladem Černínů barokně přestavěn podle projektu Františka Maxmiliána Kaňky a současně byla vybudována fara a hřbitov s márnicí. Kostel byl jako poutní chrám rekonstruován r. 1931. Po začlenění do vojenského újezdu Hradiště byl kostel v r. 1953 zabaven církvi a přešel do vlastnictví armády. Hlavní oltář byl spálen s odůvodněním, že pro jeho velikost a napadení červotočem není možno jej odvézt jinam. Ostatní barokní zařízení bylo převezeno do kostelů v Chlumu Svaté Maří a Karlových Varech-Rybářích, varhany údajně do Zrcadlové kaple pražského Klementina, barokní socha sv. Jana Nepomuckého od fary byla přenesena do Andělské Hory. Kostel byl změněn ve vojenské skladiště řepky. V r. 1966 zřejmě v důsledku úmyslného zapálení vyhořel a změnil se ve zříceninu. Ruinou se stala i fara a kostnice. Od r. 2003 je…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: T. Koutek: Zapomenuté české kostely, nakl. Brána 2011; www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz), 4.4. 2016

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Svatobor

Místa v okolí

 Skalky skřítků
 Bučina
 Lázně Kyselka
 Radošov
 Šemnická skála
 Velichov
 Jírov
 Andělská Hora
 Stružná
 Mořičov
 Bražec
 Hájek
 Goethova vyhlídka
 Ostrov
 radnice
 mariánský sloup
 Dalovice
 Dalovice
 Dalovice
 Květnová
 Květnová
 Jižní prameny
 Hungerberg
 Tržní kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Karlovy Vary
 neogotická studna
 kašna
 radnice
 Zámecká kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 Jelení skok
 Sadová kolonáda
 bývalá fara
 kaple Panny Marie z Re
 kostel sv. Lukáše
 Jelení pramen
 Rudá věž smrti
 vyhlídka Karla IV.
 kostel sv. Jakuba
 Hartenštejn
 Diana
 Horní hrad
 Bochov
 Himlštejn
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Urbana
 židovský hřbitov
 Javorná
 kostel sv. Leonarda
 kostel sv. Martina
 Údrč
 Luka
 kostel sv. Vavřince
 Údrč
 Maleš
 kaple Panny Marie
 Budov
 Budov
 Doubí
 kaple sv. Anny
 Kleinštejn
 Ratibořský mlýn
 městský hřbitov
 kostel Všech svatých
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 kaple sv. Anny
 evangelický kostel
 Verušičky
 Týniště
 Svatošské skály
 Freudenstein
 nová radnice
 mincovna
 boží muka
 kostel sv. Jáchyma
 Čichalovský mlýn
 kaple Panny Marie
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Jana a Pavla
 Šumburk
 kaple
 Šumburk
 kaple
 Blažkův mlýn
 kaple Kaina a Ábela
 Egerberk
 Plešivec
 návesní kaple
 Lázně Evženie
 Funkštejn
Základní informace místa
ID místa: 12751
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 4.4.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama